SEO İçin Özgün İçeriğin Önemi

0
802

Bir web sitesinde hedeflere ulaşılabilmesi adına SEO ve içerik çalışmalarının yapılması gerekir. Bu çalışmalarda istenen hedefe daha kısa süre içerisinde ve kalıcı bir şekilde ulaşılmak isteniyorsa mutlaka özgün içeriğe yer verilmelidir. Çok fazla rakibin bulunmadığı bir sektörde dahi özgün içerik SEO konusunda ciddi bir avantaj sağlar. Böylece gelecek dönemlerde açılacak yeni sitelerin geri planında kalmak ve sıralama kaybı yaşama gibi sorunlarla karşılaşmamak da mümkün olmaktadır.

SEO’da Özgün ve Doğru İçeriğin Önemi Ne?

SEO çalışmaları bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarına daha iyi pozisyon almasını hedefler. Bu yönde yapılacak çalışmalar ile birlikte hedeflenen anahtar kelimelerde ve konularda, web sitesinin daha üst sıralarda yer alması sağlanmaktadır. Ancak SEO çalışması kapsamında, yapılacak pek çok farklı uygulama ve çalışma siteyi bu noktalara taşısa da içerik ile desteklenmeyen hiçbir SEO çalışması, başarıya ulaşamaz. Bu nedenle elde edilen sonuçların kalıcı hale gelmesi ve web sayfasının daha yüksek sıralara ulaşabilmesi adına özgün ve doğru içerikler ile beslenmelidir.

Özgün içerik, farklı web site veya sayfalarda yayınlanmış içeriklerin web sitesinde yeniden yayınlanmasını içermez. Özgün içerik, farklı web sayfalarında olsa dahi içeriklerin bir editör ya da uzman içerik yazarı tarafından yeniden kaleme alınarak yazılmasını, web sitenin anlatım ve hedef kitlesine yönelik anlaşılabilir hale getirilmesine ifade etmektedir. Bu nedenle özgün içeriğin hem benzersiz olması hem de site hedef kitlesi tarafından anlaşılabilir olması kritiktir. Bu 2 kriteri yerine getiren web sayfaları, ziyaretçiler tarafından ilgi ile okunan içeriklere sahip olacak ve böylece özgün, doğru içerik ile SEO çalışmalarında çok önemli bir destek sağlayacaktır. 

Bir web sitesindeki içerik, ziyaretçinin dikkatine ne kadar çok çeker ise o içeriğin baştan sona kadar okunma ihtimali o derece artar. Bu süre boyunca ise sitede kalma oranları yükselecek ve siteden hemen çıkış süreleri azalacaktır. Google’ın sıralamalarındaki en önemli faktörlerden bir tanesi olan hemen çıkış ve sitede kalma oranı, doğru ve özgün içerik ile birlikte istenen seviyelere getirilecektir. Böylece mevcut web sitesi için yapılan SEO çalışmaları, çok daha kolay bir hale geleceği gibi içerik yönetiminin tüm bu çalışmalarda ne kadar önemli olduğunu da net bir şekilde göstermektedir.

SEO Çalışmalarında Özgün İçerik Özellikleri Neler Olmalı?

Çoğu web site yöneticisi ya da içerik yazarı tarafından yapılan hatalardan bir tanesi içeriklerin sadece özgünlük kontrolünün yapılmasıdır. Özgünlük kontrolü hazırlanmış olan içeriğin kopya olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. Ancak yapılacak kontrol, içerik girişi sırasındaki aşamalardan sadece bir tanesidir. SEO çalışmalarında özgün içeriklerin özellikleri önceden belirlenmeli ve tüm içeriklerin bu kriterlerine uyum sağladığından emin olunmalıdır. Bu doğrultuda SEO çalışmalarında yer verilecek özgün çalışmalar için aşağıdaki en önemli kriterlere mutlaka uyum sağlanmalıdır;

  • Yazılan içerikler kullanıcıların dikkatini çekecek yapıda ve paylaşmaya teşvik edici olmalıdır. Okuyan bir kullanıcı, beğendiği yazıyı sosyal medya hesabında paylaşarak hem sosyal platformlarda hem de arama motorlarında daha yüksek seviyelere ulaşılmasına katkı sağlar. Bu nedenle içeriklerin paylaşılabilir olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.
  • İçeriklerde, ziyaretçilerin kendi yorumlarını ve görüşlerini bildirilebilmesi adına teşvik edici ifadelere yer verilmelidir. Böylece sosyal medya ve site yorum bölümünde çeşitli tartışmalar yapılabilir, yorumlar yazılabilir. Bu da SEO açısından istenen bir durumdur
  • İçerikler özgün olduğu kadar dil bilgisine de uygun olmalıdır. Bu nedenle kelimelerin doğru bir şekilde yazılması, harf hatalarının olmaması, noktalama işaretlerine dikkat edilmesi, çok uzun cümleler kurulmaması, anlatımda sık sık tekrar anlamlar içerebilecek cümlelere yer verilmemesi önemlidir. Aynı zamanda içeriğin başarıya ulaşabilmesi adına baştan son aşamaya kadar belirli bir gelişme sürecinin takip edilerek bu yönde yazının hazırlanması gerekmektedir.
  • Özgün içerik hazırlarken site için belirlenmiş SEO kriterlerinden taviz verilmemelidir. Salt ve herhangi bir SEO amacı gütmeyen bir içeriğin, siteye katacağı katkı sınırlı olacaktır. Bu nedenle hazırlanan her bir içerikte, kullanıcılar tarafından Google’da yapılacak aramalara hitap edebilecek anahtar kelime ve anahtar kelime öbeklerine yer verilmelidir. Özellikle Google arama motorlarında soru formatında sorgular yapılmaktadır. Hazırlanan içerikler için en çok sorulan ya da en çok merak edilen konular altında bu tip soruların yanıtlarına yer verilmesi SEO çalışmalarının daha da etkin hale gelmesini sağlar. 
  • Özgün içerik için dikkat edilmesi gereken son nokta ise başlık ve açıklama kısımlarının ilgi çekici hale getirilmesidir. Zira Google arama motorlarında kullanıcılar için ilk gösterilen 2 detay başlık ve açıklama kısmıdır. Site ne kadar ilk sırada yer alırsa alsın, iki ya da daha sonraki sıradaki sitenin daha ilgi çekici başlığı kullanması, kullanıcıların o siteleri tercih etmesine neden olur. Bu tür durumlar ise sıralama kayıplarına yol açacaktır. 

FSB Teknoloji ile özgün içerik üretimi hizmeti alabilirsiniz.