E-Ticaret Danışmanlığı

0
1991

E-ticaret endüstrisi hızla büyümeye başlayan bir alan oldu. Küresel e-ticaret endüstrisinin geçen yıla göre neredeyse %21,7’lik artışla ortalama 3.5 trilyon dolar arttı. Satacak bir şeyi olanlar; bir tuğla ve harç mağazası açmak ya da kurmak için tonlarca para yatırmak yerine, en güvenilir e-ticaret danışmanlığı rehberliğinde, bir web kurarak, ürün ve hizmetlerini satmaya başlayabilir. İhtiyacınız olan tek şey ise tedarik zinciri kurmak ve ticarete başlamaktır.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret; çevrimiçi gerçekleştirilen her türlü ürün ya da hizmet ticaretidir. E-ticarete verilecek en popüler örnek ise; herhangi bir cihaz üzerinden, internet üzerinden mal alıp satmak olarak bilinen online alışveriş olacaktır. Bunun yanında e-ticaret; çevrimiçi açık artırmalar, ödeme ağ geçitleri, çevrimiçi biletleme ya da internet bankacılığı gibi başka faaliyet türleri de bulunur.

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

E-ticaret danışmanlığı, bireysel ya da kurumsal olarak e-ticaret yapmak isteyen kişilerin; doğru kararlar vermek, ürün girişlerini SEO’ya uygun şekilde gerçekleştirmek ve reklam modelleri üzerine geniş bilgiye sahip olmak için alınan hizmetleri kapsar. Bunun yanında e-ticaret danışmanları da modern iş hayatında giderek daha da önemli bir rol oynamaya başladı.

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret sektöründe yer alan işletmeler, türüne göre üç farklı modelde sınıflandırılır.

 • İşletmeler arası (B2B)
 • Tüketiciden işletmeye (B2C)
 • Tüketiciden tüketiciye (C2C)

İşletmeler arası B2B e-ticaret; işletmelerin kendi aralarında yaptığı ticareti ifade eder. Bu ofis ekipmanlarını işletmelere, toplu olarak satış yapan kırtasiye mağazaları için tipik bir modeldir. Normalde B2B şirketleri; müşteriler toplu olarak satın alma işlemi gerçekleştirirse, birim başına indirimli oran sağlayarak, ofislerin de büyük oranda motivasyonunu sağlar.

Tüccarların az miktarda ürün alan tüketiciye satış yaptığı en yaygın iş modeli olan tüketiciden işletmeye B2C; tüketicilerin alışverişlerinin haftalık satın aldıkları, ama normalde toplu olarak hiçbir şey satın almadıkları süpermarketler sayılabilir. Daha önce bir şey satın alan tüketicilerin, bu ürünü başka bir tüketiciye sattıkları, yeni bir iş modeli olan tüketiciden tüketiciye C2C ise; E-bay gibi pazarlar aracılığıyla, kullanılmayan öğeleri satarak, kazanç sağlanan sistemdir. Bu sistemlere giriş yaparken ya da ticareti devam ettirirken; günün şartlarını takip etmek, güncellemelerden haberdar olmak ve satışları daha artırmak için, e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılabilir.

E-Ticaret İşi Nasıl Yapılır?

E-ticaret işine başlamak, çevrimiçi satış yapmak için doğru ürünleri bulmak gerekir. Bunun için hedef pazarı öğrenmek ve ne satacağınıza karar vermek gerekir. Ana ürünleriniz, en çok satan kategorilerin bir parçası olsun ya da olmasın, çevrimiçi satışlarda size viral olma fırsatı çıkar ve tüketicilerin sahip olması gereken de budur. Buradaki zorluk ise öğelerinizi çevrimiçi satışa cazip hale ve trend hale getirmeye çalışmaktır. Özellikle e-ticarete yeni başlayanlar ve bu işte iyi olmak isteyenler, e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlanarak, portföyünü oluşturabilir.

E-Ticaret Web Sitesi için Çevrimiçi Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi bir e-ticaret sitesinde herhangi bir işlem yapmadığınız, müşterileri çekecek planlar kurmadığınız sürece, mağazanıza hiçbir ziyaretçi çekemezsiniz. Bu yüzden; web sitenize trafik getirecek ve satışları tamamlama fırsatını artıracak çevrimiçi pazarlama stratejisi geliştirmek gerekir. Bunun için sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO optimizasyonu, içerik pazarlaması, influencer ortaklığı gibi çeşitli kanalların kullanıldığı bir strateji planı hazırlanmalıdır. Mağazanızın lansmandan önce kapsamlı bir pazara girişinin tanımlanabilmesi için, bu konuda profesyonel hizmet sunan, e-ticaret danışmanlığı hizmeti sunan ajanslara başvurarak e-ticaret danışmanından destek alınabilir. Danışmanlardan alacağınız profesyonel destek sayesinde; müşterinin güvenini kazanabilir ve gelen mağazanıza gelen trafiği satışa dönüştürebilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı Veren Firmalar Nasıl Çalışır?

E-ticaret uzmanı olarak hizmet veren bireysel çalışan ya da firma olarak hizmet veren ajanslar, çevrimiçi e-ticaret işletmelerinin yaptığı ticarette kapsamlı uzmanlığa sahiptir. Çevrimiçi işletmelerin giderek daha da artmaya başlaması, çevrimiçi sipariş alan başarılı bir işletme, her şeyin sorunsuz şekilde yürütülmesi için, deneyimli e-ticaret danışmanlığı veren kişi ya da danışmanlık ajanslarıyla çalışır.

E-ticaret konusunda uzmanlaşmış kişiler;

 • İşletme tarafından kullanılan veri tabanı sistemini iyileştirir.
 • Daha iyi envanter kontrolüne müsaade edecek yazılım sistemi tasarlayabilir.
 • İçerik pazarlaması, arama motoru pazarları, sosyal medya ve ürün tanıtımı konusunda pazarlama ustalığını gösterir.

E-ticaret danışmanlığı veren ajanslar; işletmeniz için, daha fazla sipariş almanızda çoğunlukla marka elçileri ile iş birliği içine girer. Böylece çevrimi satışlarınızı en üst düzeye çıkaracağınız en uygun yolu size gösterir ve değişen Pazar anlayışına uyarlayarak, daha bilinir olmanızı sağlar.

E-Ticaret Danışmanları En Çok Hangi Hizmetleriyle Ön Plana Çıkar?

Bir e-ticaret uzmanı; iş ticaretini en üst düzeye çıkarma yeteneğine sahiptir. Bilgisayar ve web konusunda bilgisini göstererek, profesyonelliğini işe yansıtır. E-ticaret danışmanları; ideal ürünleri, hizmetleri, ağ geçidi ödeme çözümlerini ve e-ticaret çalışmalarınızı optimizasyona tabi tutarak, tasarlanacak promosyonları belirlemek için, sizinle bir ekip olarak çalışır.

E-ticaret danışmanlığı konusunda hizmet veren ajans ya da kurumlar;

 • Tüketici davranışlarının izlenmesi
 • Satın alma geçmişinin incelenmesi
 • Dijital sağlık kontrolünün yapılması
 • Tüketici ve marka arasında bağlantı kurma
 • Abonelik modeli avantajlarını kullanma
 • Ürün inceleme uygulaması gibi hizmetleri sunar.

Satış stratejinizi farklı müşteri segmentlerine uyarlamak için, müşteri davranışlarını ve satın alma modellerini takip etmek için e-ticaret danışmanlığı alabilir, tüketici davranışına göre, ticaretinizi şekillendirebilirsiniz. Müşterilerinizle güvenli ilişkiler kurmak ve daha yüksek fiyatlardan yararlanmak için ürün incelemelerini kullanabilir, e-ticaret aboneliklerinin istikrarlı ve tekrarlanan gelir elde etmenize nasıl yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Satış kanalı ekosisteminizi ve dijital sesinizi duyurmak ve daha da güçlendirmek için, e-ticaret pazarındaki konumunuzu görebilmek için, e-ticaret danışmanlığı hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Böylece uzman danışmanlar tarafından yapılacak satın alma geçmişi incelemesi sayesinde, satış tekliflerinizde daha kullanıcı odaklı olmaya başlayabilir ve müşterilerinize çapraz kanal satın alma geçmişiyle ilgili iç görüler edinebilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığından Pazara Giriş Danışmanlığı Nasıl Alınır?

E-ticaret danışmanlığı alan işletmeler; yeni bir çevrimiçi pazara satış yapmak için girişimde bulunduklarında, risksiz lansman hizmetlerinden yararlanır. Böylece hedef pazar çekiciliğini ölçerek, Pazar büyüklüğü, büyüme potansiyeli ve rekabet gücü görülmüş olur.

Pazara giriş danışmanlığı alırken;

 • Kompleks teknoloji odaklı e-ticaret çözümlerinden yararlanılır.
 • Bir e-ticaret lansmanıyla; geçiş, iş gelişimi ve destek projeleri sunulur.
 • Önde gelen e-ticaret yazılımlarıyla ortaklık yapılır.

Endüstri düzenlemeleri ve giriş maliyetleri çıkarılarak, pazara giriş engelleri kaldırılır. Fizibilite çalışmaları yapılarak, yatırım hesaplaması gerçekleştirilir. Konusunda uzman e-ticaret danışmanlarının oluşturduğu pazara giriş stratejisi ile işlerinizin yönünü değiştirebilir ve satın alma oranını artırabilirsiniz.

Teknoloji Danışmanlığı E-Ticaret Danışmanlığı ile Nasıl Sağlanır?

E-ticaret yazılım pazarının çok geniş bir portföye yayılmış olması, teknoloji ortamında gezinmenize ve en uygun seçimi yapmanızda yardımcı olur. Teknoloji için e-ticaret danışmanlığı alan kişi ya da işletmeler için, üst düzey iş ihtiyaçları tespit edilir. İş gereksinimleri, teknoloji gereksinimleriyle uyumlu hale getirilir. Ölçekleme ve büyüme perspektifleri analiz edilerek, maliyet ve fayda perspektifi ortaya çıkarılır. Böylece en uygun tedarikçilerin listesi çıkarılmış olur.

E-ticarette Operasyonel Danışmanlık Nedir?

Müşterilerin uygun buldukları her yerde ve zamanda satış yapmaları için bağlamsal ticaret ön planda tutulur. Organik trafik hem ticari hem de bilgi amaçlı arama sorgularından gelir ve bu sayede büyümeye başlar. Operasyonel danışmanlık; hedef iş akışının verimliliğini iyileştirmek ve en üst düzeye çıkarmaktır.

Operasyonel danışmanlık veren e-ticaret danışmanlığı firmalarından alınacak hizmetler arasında;

 • Tedarik zincirini yönetmek
 • Tedarik ve üretim planlaması yapmak
 • Sipariş yönetimi ve dağıtımı yapmak
 • Pazarlama otomasyonunu ayarlamak
 • Müşteri deneyimini kişiselleştirmek
 • Veri yönetimi ve analizi yapmak

E-ticaret danışmanlığı alarak; satış ve pazarlama kanallarında yüksek yatırım getirisi elde ederken, Y kuşağı ve Z kuşağı sosyal ticarette kazanılmış olur.

E-Ticarette İş Optimizasyonu Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Key Performance Indicator yani KPI’lara odaklanan e-ticaret danışmanlığı, iş optimizasyonu danışmanlığında strateji ve teknoloji yönlerini gözden geçirir. Müşteri deneyimi stratejisi, dijital kullanıcı deneyimi oluşturulur. Aynı zamanda web sitesi tasarımı, satış ve pazarlama stratejisi, veri yönetimi olgunluğu gözden geçirilerek, mobil varlık düzeyinin geliştirilmesi üzerine hizmet verilir.

Güvenilir e-ticaret danışmanlığı sunan firmalarla çalıştığınızda; çekici arayüz tasarımlarıyla, anında müşteri güveni ve güçlü marka kimliği oluşturulmaya başlanır. Müşterinin ürün ya da hizmet alım dönüşümleri artmaya başlar. Gelirinizin önemli bir kısmı, etkili satışlardan ve çapraz satışlardan oluşur. Katılım pazarlaması sayesinde, müşteri ilişkileriniz satın alma işleminin ötesine taşınmış olur.

E-Ticaret Strateji ve Süreçleri Nasıl İlerler?

Her işletmenin ayrı e-ticaret stratejisi bulunur. Bu yüzden e-ticaret danışmanlığı alırken, potansiyelinize ve mevcut konseptinize göre özelleştirilen bireysel ya da kurumsal stratejiler oluşturulur. Başarı ancak; iç ve dış şirket süreçlerinin, stratejiye göre ayarlandığı zaman gelir.

Süreç değerlendirmesi yaparken;

 • Ürün verileri ve içerikleri incelenir.
 • Müşteri ve sipariş verileri gözden geçirilir.
 • E-ticaret süreçlerinin tanımlanması ve geliştirilmesi yapılır.
 • Proje bağlantısıyla süreç optimizasyonu gerçekleştirilir.

Bunun yanında profesyonel e-ticaret danışmanlığı alırken; bireysel e-ticaret stratejileri geliştirilir. Temel konsept taslağı hazırlanarak, kurumsal kimlik ve kurumsal tasarımın birleştirilmesi hizmetleri verilir.

E-Ticaret Konsepti Nasıl Hazırlanır?

Profesyonel düzeyde e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlandığınızda; e-ticaret konseptini oluşturmak için, bir dizi iş planı oluşturulur. İlk olarak detaylı bir stratejisi çalışması ve analizi yapılır. Bu analiz ve çalışmalar sayesinde, çevrimiçi pazarınız için güvenilir, tavsiyeler verilebilecek bilgiler toparlanır.

Mevcut web sitenizin potansiyelini analiz etmek için;

 • Potansiyel müşteri profili araştırılır ve optimum yolculuk için senaryolar oluşturulur.
 • İşletmeniz için, müşterilerinize özel deneyim sunan, bir çevrimiçi mağaza oluşturulur.
 • Tüm müşterileri geri dönmeye davet edecek bir çevrimiçi mağaza kurulur.

E-ticaret danışmanlığı süresince alacağınız danışmanlık hizmetleri; işletmenizin sadık müşteri grubu oluşturmasına kadar, e-ticaret konseptinizi oluşturmada, en önemli desteği verecektir.

E-Ticaret Danışmanlığından Yararlanmak Neden Önemlidir?

E-ticaret danışmanlığı; modern iş dünyasında, giderek daha fazla öneme sahip olmaya başladı. Uzman danışmanların verdiği hizmetler arasında bulunan bir mağazayı analiz etmek, işletmenin belli sektör ve pazardaki konumuna bakmak ve işletmeyi tanıtmak, bir e-ticaret planı tasarlamak, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için önemlidir.

Bunun yanında e-ticaret danışmanlığı alındığında; konusunda uzman e-ticaret danışmanlarının, işletmelerin hedeflerine yönelik ilerlemesini takip etmek ve planı hem oyunun kurallarına göre hem de koşullara göre ayarlamak gerekir. Aynı zamanda arama motoru optimizasyonu, blog oluşturma, sosyal medya pazarlaması, çevrimiçi markalama, bir firmanın ürününü tanıtması ve potansiyel müşterilere erişmesi için, kapsamlı bir strateji oluşturmasına yarar. Tüm bunların bir araya toplanması ve profesyonel şekilde uygulamaya konulması ise, e-ticaret danışmanlığı ile çok daha kolay ve pratik şekilde gerçekleştirilir.

Aynı zamanda e-ticaret mağazası kuran birçok girişimci ya pazarın nasıl çalıştığını bilmiyor ya da çok az anlıyor. Bu durum ise özellikle yeni kurulan işletmeler için, büyük bir dezavantaj halini alıyor. En iyi ürünler bile, uygun Pazar bulamadıkları ya da doğru şekilde pazarlaması yapılamadığı için, satın alma oranı da düşmeye başlıyor.  E-ticaret danışmanlığı sayesinde; satılan ürün türüne ve odaklanan hedef pazara bağlı şekilde, işletmenin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak özel strateji geliştirir.

E-ticaret danışmanlarından alınacak hizmetler sayesinde;

 • Satışlarınız artmaya başlar.
 • Tarafsız geri bildirimlerle doğru ve yanlışlar ortaya çıkar.
 • Doğru hedef kitleye odaklanmanız sağlanır.
 • Sizin için en doğru yol haritası çıkarılarak, uygulamaya konur.

İşletmeniz için hangi pazarlama yöntemlerinin en iyi olduğunu, hangilerini görmezden gelmeniz gerektiği konusunda e-ticaret danışmanlığı veren profesyonel firmalardan destek alınır.

E-Ticaret Danışmanlığı Maliyeti Ne Kadardır?

E-ticaret danışmanlığı almak için araştırma yapan işletmeler ya da bireyler; fiyatların uzmanlığa, deneyime, konuma ve pazar koşullarına göre değiştiğini bilmelidir. Deneyimli bir e-ticaret danışmanı, yüksek ücretler talep etmesine rağmen, daha hızlı çalışır ve üst seviye kaliteli işler çıkarırlar.

E-Ticaret Danışmanlığı Firması Nasıl Seçilmelidir?

Teknolojinin ve çevrimiçi satın alma eğiliminin giderek daha artmaya başlaması, e-ticaret stratejilerinin doğru şekilde yapılmasının da önemini artırmaya başladı. Bir e-ticaret danışmanlığı ile işletmenizi büyütebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi anlayan, en doğru e-ticaret danışmanına sahip olmak, satışlarınızın artmasına ve işletmenizin büyümesine olanak tanır. İşletmeniz için doğru e-ticaret danışmanlığı sunacak firmayı bulmak için, bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Doğru firmayı işe almak, işiniz için önemlidir ve herhangi bir çevrimiçi e-ticaret işi için, alışveriş deneyiminin basit olması gerekir. Değilse, işiniz olumsuz şekilde etkilenir.

En doğru e-ticaret danışmanlık firması seçerken;

 • Deneyimlerinin işinize uygun olup olmadığına bakmak gerekir. B2B ya da B2C arasında büyük fark bulunur. Bu becerilerin aktarılması tamamıyla mümkün olsa da doğru deneyime sahip e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak gerekir.
 • İşletmenizin kullandığı alışveriş sepeti çözümünde belli uzmanlıkları olup olmadığı araştırılmalıdır. Bazı alışveriş sepetleri son derece karmaşıktır ve bu durum, müşterilerin alışveriş esnasında sıkılmalarına yol açabilir.
 • Firmanın iletişim becerisinin ne düzeyde olduğu önemlidir. İyi iletişim kurup kurmadıkları, hızlı şekilde ilişki kurabiliyorlar olmaları gerekir. İşletmeniz için en iyi sonuçları elde etmek adına, iletişimin iyi olması, müşterileri kendine çeker.
 • Problem çözme becerileri ne düzeyde olduğu da yine firma seçiminde önem kazanır. İşin büyük bir bölümü problemleri tespit ederek çözmektir. Hayati bilgilerin elde edilmesi ve işletmenin karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak için, üretilen stratejiler kullanılabilmelidir.
 • Proje yönetiminin nasıl yapıldığı önemli kriterlerdendir. Uzman e-ticaret danışmanları; Google reklam kampanyanızı analiz edebilmeli ve iyileştirmek ya da web sitesi dönüşümlerinizi sorunsuz hale getirmek için, proje üretebilmelidir. Bunun yanında üretilen ya da hali hazırda bulunan projeyi, doğru şekilde yönetebilmelidir.
 • Ufak ayrıntılara dikkat edilip edilmediği; verilerin analiz edilmesinde, ayrıntılara dayalı kararlar alınmasında önem kazanır.

E-ticaret danışmanlığı için tercih edeceğiniz firma; işletmenizi doğru sonuçlara ulaştırması için, müşterileri anlamaları gerekir ve mükemmel müşteri hizmetleri becerisine sahip olmaları gerekir. E-ticaret danışmanı, işletmeniz için önemli bir varlıktır. Belli bir süre geminizin doğru şekilde yürümesi için destek verir ve çevrimiçi operasyonlarınızın iyileşmesine yardımcı olurlar. Müşterilerinizin keyifli bir çevrimiçi deneyim yaşaması, işletmenize sadakat göstermesi, satışlarınızın ve kârınızın artmasına profesyonel destekleriyle katkıda bulunurlar.