Rich Snippet Nedir? Önemi Nelerdir?

0
1008

Google tarafından arama motorunda yapılan son güncellemeler ile birlikte Snippet adı verilen özellik kullanıma sunulmuştu. Rich snippets olarak da adlandırılan mevcut özellik, yapılan arama motoru sorgulamasında en çok ön plana çıkan web sitesinin 0. sıra olarak tanımlanan yerde gösterilmesini ifade etmektedir ve bu tür pozisyonlar alan web sitelerinin Google açısından değerli bulunduğunu da göstermektedir.

Snippet Nedir? 

Snippet, web sitesinin arama motorunda yer almasını sağlayan, kısa açıklama, link ve görseli ifade eder. Bu doğrultuda web sitesinde yer alan içeriğe dair çok kısa bir bilginin sunulduğu arama motoru sıralamalarında yer alan veriler, snippet olarak adlandırılır. Ancak web siteler için önemli detay, Rich snippet ile yer alabilmektedir.

Rich Snippet Nedir? 

Yapılandırılmış veriler olarak da tanımlanan snippet, Google’ın web sitesindeki içeriği daha iyi bir şekilde analiz etmesini sağlar. Yapılandırılmış veriler ile hazırlanan içeriklerde Google, bu tür içerikleri kısa bir özet ve görseller ile sıralamanın en üstünde göstermektedir. Sıfırıncı sıra olarak tanımlanmasının nedeni ise en üst bölgede yer almasıdır. Arama motorlarında görünürlüğü artıran ve tıklama oranlarının da daha fazla yükselmesini sağlayan mevcut özellik, web site sahiplerine içeriklerinin ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde özel eklentiler ile site içeriklerinin yapılandırılması ve snippet özelliği ile uyumlu hale gelmesi mümkündür.

Rich Snippet’in Önemi nedir?

Snippet, kullanıcıların web sitesine giriş yapmadan önce özet bilgi almasını sağlar. Böylece kullanıcı için ilk aşamadan itibaren güven veren mevcut özellik, Google tarafından da önerildiğinden dolayı içeriklerin en üst sırada yer almasını sağlayarak daha fazla ziyaretçi çekmesini kolaylaştırır. Kısa özet bilgi ile birlikte görselin yer aldığı bölgede kullanıcılar daha fazla detaya ulaşmak ve yazının tümünü okumak için içeriğe tıklamalıdır ve böylece ilgili anahtar sorgulamalarda tıklama oranlarının büyük bir bölümü snippet gösterimiyle sıralamada yer alan sitelere yönlenmektedir.

Rich Snippet, tüm içerik türleri için uygun olmadığı gibi daha çok soru cevap, yemek tarifleri, derecelendirmeler, incelemeler, etkinlikler gibi içeriklerde geçerli olmaktadır. Örneğin bir kelimenin anlamını öğrenmek isteyen kullanıcı, Google arama motorunda sorgu yaptığında kelimenin anlamına dair kısa özet bir bilgi görecektir. Mevcut anlam ile ilgili daha fazla detaya ulaşılmak istendiğinde ise arama motoru sonucunun en üstünde Snippet gösterimiyle yer alan web sitesine tıklanması yeterli olmaktadır. Bu bakımdan bir konu hakkında daha fazla bilgi sağlamak açısından mevcut özellik büyük bir kolaylık sunmaktadır. 

Kullanıma sunulduğu olduğu ilk günden bugüne kadar daha da geliştirilen özellik, bir şirket hakkında bilgi almak isteyenlere, şirketin ilk kuruluş tarihi ya da iletişim bilgileri gibi detayları sayfaya giriş yapmadan öğrenme imkanı sunar. Özellikle ihtiyaç duyulabilecek bilgiye kullanıcılara hemen sunma imkanı olduğundan dolayı bazı site yöneticileri tarafından endişe yaratan bir özellik olarak görülse de özellik, web siteleri için oldukça önemli bir destek sağlar.

Snippet Özelliğinin Web Siteler İçin Avantajları Nelerdir?

Rich Snippet özelliğinin sanıldığı gibi herhangi bir zararının olmadığı ve web siteleri için ciddi avantajlar sunduğu bilinmelidir. Mevcut özellik ile birlikte web sitesi daha fazla dikkat çekmeye başlar ve SEO açısından oldukça önemli olan özellik kullanıldığından dolayı da daha yüksek bir SEO puanına ulaşılır. Google’da özellikle sıralama rekabetinden kurtulma imkânı bulacak web site sahipleri, en üstte yer alacağı içerikler ile birlikte mevcut anahtar kelimeler de ciddi bir üstünlük elde eder. Tıklama oranları arttırıldığında dolayı kullanıcılar için mevcut özellik daha fazla ziyaretçi anlamı taşır. 

En üst sırada yer alan içeriğe tıklayan kullanıcılar, ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaştığı anda konu ile ilgili diğer yazıları okuma şansı elde edeceğinden dolayı sitenin diğer içeriklerinin okunma oranları da yükselmektedir. Aynı zamanda ilgili alanda rakiplerinin önüne geçmeyi başaran web sitesi böylece hem ziyaretçiler hem de rakipler tarafından daha fazla dikkat çeker ve fark edilir. 

Rich snippet özelliğinin web sitelere sunduğu bir diğer avantaj ise hemen çıkma oranının düşmesidir. Site, kullanıcılara okuyacağı içeriklere dair bir önizleme olduğundan dolayı mevcut içeriği benimseyen ve devamını okumak isteyen ziyaretçiler çoğunlukta olacaktır. Böylece siteden hemen çıkma oranlarında ciddi düşüşlerin yaşanması sağlanır. 

Hedef kitleye ulaşma açısından önemli bir artı sunan özellik ile birlikte sitenin daha geniş bir kitleye ve ziyaretçiye sahip olması mümkün olur.

Keyword Analizi Nasıl Yapılır?

Organik Arama Trafiği Ayarlarınızı Değiştirme