Keyword Analizi Nasıl Yapılır?

0
913

Web siteleri için yapılacak içerik çalışmalarında en odak noktalardan bir tanesi keyword analizidir. Türkiye’de daha çok anahtar kelime analizi olarak bilinen bu işlemlerde, ne kadar başarılı bir çalışma gerçekleştirilir ve kaliteli içerikler hazırlanırsa, web sitenin arama motorlarındaki alacağı sıralamalar da o derece yüksek olacaktır. Web sitenin hedefi ve amacı ne olursa olsun keyword analizinin yapılması kaçınılmazdır. Hedef ile uygun olarak belirlenecek konular ve anahtar kelimeler, içeriklerin hazırlanması sırasında web site yöneticilerine ve editörlerine yol göstermektedir. Bu bakımdan keyword analizinin hangi araçlarla yapıldığı ve başarılı bir keyword analizinde dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğu mutlaka öğrenilmeli ve bu doğrultuda çalışmalar sürdürülmelidir.

Sitelerde Keyword Analizi Nasıl Yapılır?

Keyboard analizi web site için uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi ve analiz edilmesi esasına dayanmaktadır. Online olarak sunulmuş araçlar yardımı ile yapılacak analiz çalışmaları sayesinde kolay bir şekilde sıralama alınacak içeriklerden başlayarak web site içerikleri hazırlanabilmektedir. Üstelik bu süreç, kişilerin kolay bir şekilde sıralama almasıyla arama motorlarında fark edilmesini ve botlar tarafından daha sık taranmasını da sağlar. Anahtar kelime analizinde dikkat edilmesi gereken en önemli detay araçların nasıl kullanılması gerektiğinin bilinmesi ve doğru bir şekilde analizin yapılmasıdır. Her bir araç kendi içerisinde farklı metrik değerlere sahiptir ve farklı şekilde kullanılır. Dünyada en popüler ve en güvenilir sonuçlar veren sistemleri tercih ederek keyword analizi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Keyword analizi nasıl yapılır?

1. Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime analizi yapmak adına tercih edilebilecek ilk seçenek Google tarafından geliştirilen anahtar kelime planlayıcı aracıdır. Yeni anahtar kelimelerin bulunması, aranma hacimlerinin ve zorluk derecelerinin keşfedilebilmesi anahtar kelime planlayıcı ile oldukça kolaydır. Anahtar kelime planlayıcı aracını kullanmak isteyen kullanıcıların Google Ads hesabı ile oturum açması ve ardından araçlar bölümünde yer alan anahtar kelime planlayıcı seçeneğini takip etmesi yeterlidir. 

Bu sayfa aracılığı ile kullanıcılar 2 farklı işlem yapabilmektedir. Kullanıcılar, mevcut bir anahtar kelime üzerinden yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ya da mevcut anahtar kelimeler üzerinden sorgulamalar yapılarak aranma hacimleri ve anahtar kelimelere dair tahminler alabilir. Bu bakımdan web sitenin hedef kitleye ulaşması için gerekli içeriklerde, hangi anahtar kelimelerin nasıl kullanılması gerektiği, kullanıcılar tarafından en çok sorgulanan konuların ve aranan kelimelerin neler olduğu anahtar kelime planlayıcı ile kolayca belirlenebilir. Bu aşamada kullanıcılar yer, dil, arama ağı ve rekabete göre daha çeşitli filtrelemeler yaparak daha iyi sonuçlar alabileceğini de unutmamalıdır.

2. Google Arama Sonuçları

Anahtar kelime analizi yapmak adına tercih edilebilecek bir diğer sistem Google arama motorudur. Google arama motoru üzerinden yapılacak sorgulamalarda, mevcut anahtar kelimelerde sıralama alan rakip sitelerin öğrenilmesi ve rakip sitelerin içeriklerinin incelenebilmesi mümkündür. Google arama sonuçları ile anahtar kelime analizi yapmak adına arama motoruna hedeflenen anahtar kelimelerin yazılması yeterlidir. 

Bu aşamada Google tarafından anahtar kelime ile ilişkili olan diğer öneriler, konu ile ilgili en çok aranan diğer kelimeler sunulacak ve aynı zamanda kullanıcıların konu ile ilgili alakalı en popüler soruları sonuçlarda listelenecektir. Özellikle yeni başlıkların belirlenmesi sırasında Google arama motoru, eski yıllara göre artık çok daha başarılı bir şekilde destek sunmaktadır. 

3. Keywordtool.io

Anahtar kelime için global olarak kullanılan araçlardan bir diğeri ise Keywordtool.io olmaktadır. Tek bir arama kelimesi yazarak sayısız öneri ve veri elde edebileceğiniz sistem, ücretsiz olarak da kullanılabilmektedir. Ancak daha gelişmiş araçlar ve verilere ulaşmak adına ücretli üyeliğin alınması gerekir.

4. Ubersuggest

Kişisel bir girişim olarak dikkat çeken ve pek çok farklı SEO aracını ücretsiz bir şekilde kullanıma sunan Ubersuggest, anahtar kelimeler konusunda da destek sunmaktadır. Üstelik kullanıcıların çeşitli filtreler ve gelişmiş araçlardan yararlanması için ücretsiz versiyonu bulunan Ubersuggest’te anahtar kelime sıralama takibi yapılmasına da imkan tanınmaktadır. 

5. Semrush

Dünya genelinde en çok kullanılan ücretli uygulamalardan bir tanesi ise Semrush’tır. Anahtar kelime analizi başta olmak üzere rakip analizi, reklamlar, web site içeriklerinin taranması ve gelen bağlantılar ile ilgili kapsamlı bir SEO denetimine imkan tanıyan Semrush ile daha iyi bir analiz yapmak ve daha hızlı şekilde sıralama almak mümkündür.