On Page Off Page Nedir?

0
959

Web sitesi için yapılacak SEO çalışmalarında, genellikle 2 farklı kategori altında hizmetler sunulmaktadır. Bu bakımdan kullanıcılar ihtiyaçlarına göre On-Page ve Off-Page olarak sunulan hizmetler arasından tercih yaparak hizmet alabilir.  Ancak özellikle SEO alanında yeni olan ya da web sitesi için hangi hizmeti satın alması gerektiğini bilmeyen kullanıcılar bu tür durumlar karşısında zorlanabilir. Hizmet alımı yapmadan önce “On-Page Off-Page Nedir? Konusunda kapsamlı bir şekilde destek almak, yaşanabilecek pek çok problemi ortadan kaldıracaktır.

On-Page SEO Nedir?

On-Page SEO, site içi SEO anlamını taşımaktadır. Bu bakımdan kullanıcıların mevcut SEO hizmetini alması halinde, tüm çalışmalar sadece site içerisinde yapılacak, mevcut eksiklikler giderilerek sitenin SEO açısından daha iyi hale gelmesi sağlanacaktır. Google başta olmak üzere arama motorlarında web sayfasının daha iyi bir performans sunabilmesi adına yapılacak site içi SEO çalışmaları ile birlikte kullanıcıların web sitelerinden daha iyi bir performans alması ve arama sonuçlarında daha üst sıralara tırmanabilmesi mümkün. Hizmet alınacak ajans ya da uzmanının yeterliliğine bağlı olmak üzere yapılacak olan çalışmalar kısa süre içerisinde etkisini gösterebilecek durumdadır. On-Page SEO işlemleri genellikle sitenin ilk açılış tarihi itibari ile yapılması uygun görülen hizmetlerdir. Mevcut On-Page SEO hizmetleri ile birlikte sitenin kaynak kodlarında ve ara yüzünde çeşitli çalışmalar gerçekleştirilir.

On-Page SEO Çalışmaları Neleri Kapsar?

Yapılacak bu çalışmalarda en önemli noktalardan birisi de site hızının ideal hale gelmesidir. Böylece SEO çalışmalarına engel olabilecek pek çok farklı problem ve yazılımsal sorun ortadan kaldırılırken Google başta olmak üzere tüm arama motorları için çok önemli hale gelen sitenin hızı da istenen seviyelere getirilerek On-Page SEO kapsamında çalışmalar tamamlanacaktır.

Web sitenin açılışı itibariyle yapılacak bu çalışmalar web sitelerinin daha hızlı bir şekilde yükselmesine destek olur. Ancak çalışmalar bir defaya mahsus olmayacağı gibi web sitesi yayın hayatında olduğu süre boyunca çeşitli kontrolleri yapılarak desteklenmesi gerekir. Zira yapılacak olan çalışmalar ile birlikte web sitenin görünürlüğü, mobil cihazlar ile tam uyumluluk sağlaması, kod yapısının kontrol edilerek optimize edilmesi, URL yapılarının düzenlenmesi, meta etiketi anahtar kelimeler ve başlık gibi pek çok farklı SEO kriteri için düzenlemelerin gerçekleştirilir. Bu bakımdan sitede her zaman için belirli aralıklar ile On-Page SEO kriterleri kapsamında kontrollerin yapılması ve düzeltilmesi gereken alanlarda çalışmaların yapılması gerekir.

Off-Page SEO Nedir?

On-Page SEO web sayfasında lokal olarak düzenlemeler içerirken Off-Page SEO site dışında yapılacak SEO çalışmalarını kapsar. Bu nedenle iki kavram arasındaki temel fark, çalışma yapılan alandır.

Site dışı SEO çalışmaları ile birlikte web sayfasının internette daha fazla bilinir olması hedeflenmektedir. Özellikle farklı sitelerden alınacak linkler, sosyal medya üzerinde yapılacak çalışmalar ile daha fazla kullanıcının dikkatini çekmek, web sitenin tanınmasını ve ziyaretçi kazanmasını sağlar. Bu bakımdan Off-Page SEO çalışmaları ile birlikte sistemin duyurulması, diğer sosyal ağ ve sitelerden yararlanarak arama motorlarında daha iyi bir performans sunması hedeflenir.

Off-Page SEO Çalışmaları Neleri Kapsar?

Pek çok farklı teknik ve özel çalışma Off-Page SEO kapsamında sunulmaktadır. Ancak genel hatlarıyla web sitesi için Off-Page SEO hizmetleri farklı siteler üzerinden link alışverişleri, blog sayfalarından anahtar kelime odaklı link çıkışları, sosyal medya hesaplarının düzenlenerek aktif bir hale getirilmesi ve takipçilerin arttırılmasını kapsar.

Yapılacak işlemler genel hatlarıyla belirtildiği gibi olsa da uzman ve ajansın yeterlilikleri, mevcut sitenin gereksinimlerine göre farklı planlamalar da yapılabilir. E-ticaret sitesiyle standart bir blog sitesi için uygulanacak çalışmalar aynı olmayacağı gibi fiyatlandırma da farklı olacaktır.

On-Page SEO ve Off-Page SEO Hizmetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sunulacak bu tür hizmetlerin her biri uygun ve kesinlikle legal yollar ile yapılmalıdır. Aynı zamanda web sayfalarının Google arama motoru başta olmak üzere arama sonuçlarında yüksek bir sıralama almasını isteyen kullanıcıların, alanında uzman ve deneyimli kişiler ile çalışması oldukça önemlidir. Yapılacak olan kötü çalışmalar, web sitesi için yükselme yerine çok daha zorlu bir sürece yol açabilir. Bu nedenle tercih edilecek olan kişi ve ajanslar için iyi bir piyasa araştırması yapılmalı, kişilerin deneyimleri kapsamlı bir şekilde incelenmelidir.

İnternette Nasıl Reklam Verilir?

Sık Yapılan Seo Hataları