İnternette Nasıl Reklam Verilir

0
779

Arama motorları tarafından web siteleri pek çok farklı kriter üzerinden değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmelerde politikalar ile uygun olmayan ve aldatmaya yönelik çalışmaların yapıldığı tespit edilen web siteleri farklı şekilde cezalandırılmaktadır. Spam olarak adlandırılan bu tip olaylarda, web site için arama motorları sıralamalarında ciddi düşüşler görülebilmektedir. Spam skoru ise web sitelerinin spam konusunda ne durumda olduğunun öğrenilmesi adına oldukça önemlidir. 

İnternette Nasıl Reklam Verilir?

İnternette reklam vermek isteyenler için arama motorları, sosyal medya ağları ve internet siteleri tercih edilebilir. Her bir seçenek kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Aynı zamanda reklam yapılacak web sitesi, işletme ya da firmalar için her reklam ağı aynı performansı ve verimliliği sunmaz. Bu nedenle yapılacak tanıtım doğrultusunda, reklam ağları arasından iyi bir analiz gerçekleştirilmesi ve iyi bir reklam çalışması ile reklamların verilmesi önerilir.

Google Reklam Ağı 

Reklam vermek için dünya genelinde en popüler reklam ağlarından bir tanesi Google’a aittir. Google Adwords üzerinden yapılan reklam çalışmaları ile şirketin dünyanın farklı noktalarındaki kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşması mümkündür. Görüntülü reklamcılık gibi farklı reklam türlerini destekler ve gelişmiş istatistik bilgileri ile kullanıcılara farklı seçenekler sunar. Google, reklam konusunda tercih edilebilecek en güçlü seçeneklerden bir tanesidir. Google Adwords müşterilere ulaşma noktasında gelişmiş araçlara sahiptir. Doğru reklam politikasıyla müşterilere ulaşmak ve hedef kitleye satış yapmak ya da hizmet sunabilmek mümkündür. Bütçe yönetimi bulunduğundan, bütçeyi aşmadan reklam çalışmaları Google Adwords’te oldukça kolaydır. Belirlenen süre boyunca, belirlenen bütçe doğrultusunda reklamların gösterilmesi uzun vadeli reklam planlamalarında Google’ı ön plana çıkarır.

Sosyal Medya Reklam Ağları 

Reklam verilebilecek platformlar arasında sosyal medya da yer almaktadır. Facebook, Twitter, Instagram gibi her bir sosyal medya sitesi, kendi içerisinde kullanıma sunulan reklam yönetim sistemlerine sahiptir. Mevcut panellerini kullanarak sosyal medya reklamları üzerinden marka bilinirliğini arttırmak, çok daha farklı bir reklam hizmeti olarak dikkat çeker. Reklam çalışmaları, sosyal medyada daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayacağı gibi takipçi sayısını da arttıracaktır. Özellikle sosyal medyada daha etkin olarak daha fazla takipçiye ulaşmak ve içeriklerini daha fazla kişiye göstermek isteyen işletmelerin sosyal medya reklamlarından yararlanması önerilir.

Arama Motorları Reklam Ağı

Google arama motoru pazarında her ne kadar rakipsiz olsa da bu alanda Yandex ve Bing de tercih edilebilir durumdadır. Yandex ve Bing tıpkı Google gibi reklam çalışmalarının yapılabilmesi için özel bir panele sahiptir. Yandex ve Bing’in tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi rekabetin daha az olmasıdır. Rekabet az olduğundan dolayı daha ekonomik bir şekilde reklam verilebilir. Ancak kullanıcı sayısının az olması, bu konudaki en büyük handikaplar arasındadır.

Site Reklamları

Hedef kitleye hitap eden web siteleri için reklam vermek, şirketlerin tanınmasına önemli bir katkı sağlar. Bu bakımdan site reklamları seçeneğini değerlendirmek isteyenlerin öncelikle bu siteler arasından başarılı ve yüksek ziyaretçiye sahip siteleri belirlemesi gerekir. Ardından yapılacak reklam çalışmaları ile birlikte hedef kitlenin şirketi tanıması ve reklamlar üzerinden etkileşime girmesi sağlanabilir. 

İnternette Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Reklam vermek basit bir iş değildir. İşletmeler için oldukça yüksek bütçelerin karşılanmasını gerektiren reklam çalışmalarında; kalite, hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi, müşteriler ile tanıtımda iyi bir izlenim bırakması gibi pek çok farklı kriter üzerinde detaylı bir şekilde planlama yapılmalıdır. Reklam çalışmalarında video, fotoğraflar, özel tasarımlar tercih edilebilir. Kullanıcıları etkileyecek ve onu harekete geçirecek bir reklam çalışmasının olması bu aşamada en önemli detaydır.

Reklam çalışmalarında belirtilen kriterlere dikkat edileceği gibi hangi reklam ağı kullanılacaksa, reklam ağındaki tüm araçların doğru bir şekilde öğrenilmesinde gerekir. Böylece reklam ağındaki tüm alanlara hakim olarak daha iyi bir şekilde reklam planlamaları ve bütçe çalışmaları yapılabilir. Her reklam ağı, kendi içerisinde bir dizi araç sunar. Yapılacak çalışmalarda, bu araçların kullanılması gerekir. Eğer reklam verilecek alandaki tüm sistem tanınmıyorsa, yüksek bütçeler ile en az verimlilik elde edilebilir. Bu tür riskler almamak adına ise öncelikle sistemi tanımak ve sonrasında çeşitli testler ve düşük bütçeler ile reklam çalışmalarına başlamak en uygun yoldur. İnternette reklam vermek konusunda uzmanlardan yardım almak ise risksiz ve daha iyi sonuçlar alınabilecek en güçlü alternatifler arasındadır.