Reklam Danışmanlığı

0
1960

Müşterilerin misyon ve ticari hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için hizmet veren reklam danışmanlığı firmaları, müşterileriyle yakın ilişkilerle çalışır. Reklam bütçelerinde zorlanan işletmeler için; sadece dijital pazarlama alanında değil, aynı zamanda para harcanan tüm pazarlama ortamlarında, performans izleme ve müşteriler için işletmesinin gerçek değerini anlamak için, yollar bulur ve tavsiyelerde bulunur.

Reklam Danışmanı Kimdir?

Reklam danışmanı; birden fazla medya kanalında reklam alanı satarak, müşterileri için pazarlama planları oluşturan, konusunda profesyonelleşmiş kişilerdir. Zamanlarının yarısından fazlasını ofis ortamında geçiren uzman danışmanlar; çalışma saatlerinin geri kalanında ise müşterilerle tanışarak, pazarlama etkinliklerine katılmak için seyahat eder. Konusunda uzmanlaşmış ve reklam danışmanlığı hizmeti sunan kişiler gerek freelance olarak gerekse bir reklam ajansına bağlı şekilde çalışırlar.

Dijital Reklam Hizmetleri Nelerdir?

İnsanlar artık sosyal medya ve Google gibi en önemli platformları sıklıkla kullanmaya başladı. Bu platformlara akıllı telefonların yanında, tablet ve masaüstü bilgisayarlardan ulaşmak ise oldukça kolaylaştı. Bu yüzden dijital medya formlarını kullanarak, daha geniş bir pazara ulaşılmaktadır.

Dijital reklam hizmetleri arasında;

 • Sosyal medya reklamları
 • Görüntülü reklamlar
 • PPC reklamları
 • Arama motoru pazarlaması (SEM)
 • Yerel reklamlar
 • Yeniden hedefleme ve pazarlama reklamları
 • Video reklamlar

Dijital reklamcılık hizmetlerinde etkinliğin doğru şekilde ölçülebilmesi; pazarı tanımak ve müşteri potansiyeli yükseltmek için oldukça önemlidir. Bunun için profesyonel hizmet veren reklam danışmanlığı hizmetleri alırken, farklı kanallardan reklam verme olanağı bulunur.

Dijital Reklam Hizmetlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Aslında reklam insanlar için yeni bir kavram olmamakla birlikte; insanlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana, çeşitli şekillerde var oldu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, reklamcılık da revizyona uğrayarak dijital reklam alanına dönüştü. İlk zamanlarda radyo vardı ve sonrasında televizyon ortaya çıktığında, reklam dünyasında ezber bozulmaya başladı. İnternet çağında ise reklam, dijital reklamcılık kavramı ortaya çıktı.

Dijital reklam kampanyaları yayılmaya başladığında ise işletmeler, dijital reklam stratejisi kullanmaya başladı. Araştırmalar dijital reklam satın alımlarında %52’ye kadar, marka tercih etme oranında ise %32’lere varan bir artış sağlamaya başladı. İnternette aktif olarak bulunan milyarlarca insan bulunuyor ve dijital reklamlarla potansiyel müşterilere ulaşmak ise bir tık kadar kolaylaşıyor. Bu yüzden reklam danışmanlığı hizmetlerini kullanmak ve profesyonel reklam danışmanlarından, dijital reklam stratejilerini uygulamalarıyla birlikte satış ve müşteri trafiği de artmaya başlıyor.

Reklam Danışmanlığı Firmaları Hangi Hizmetleri Sunar?

Küçük ya da büyük ölçekli firmalar olup olmaması fark etmeksizin, dünyanın en çok sevilen çevrimiçi platformlarında, reklam kampanyalarının profesyonel şekilde yürütülmesi, kaliteli reklam danışmanlığı hizmeti sunan ajanslarla gerçekleşir. Danışmanlık hizmeti veren firmaların uzmanlığı, ihtiyaç duyulduğunda, olumlu değişikliğin oluşturulması için, işletme içinde de kullanılabilir.

Danışmanlık veren firmalar;

 • Somut faydaların sağlandığı dijital danışmanlık projeleri oluşturur. Bunun anlamı; iş becerileri ve bilgiyi geliştirmek, yaratıcı uygulamalar geliştirmek, yeni taktik ve stratejik yaklaşımları öğretmektir.
 • Gerekli durumlarda işletme içinde eğitimler verebilir.
 • Danışmanlık firmaları; kendi özel verileri ve ortaklarından aldığı veriler aracılığıyla, işletmelerin ilgi alanlarına göre karşılaştırma raporları oluşturabilir.
 • İşletmelerin yeni fikirler oluşturmasında stratejik çalışmalar ve denetime dayalı planlama raporları oluşturarak, stratejik planlama yapar.

Reklam danışmanlığı hizmeti sunan profesyonel bir firma; kampanya yönetim ekibi sayesinde, tüm sosyal medya ağlarındaki reklamcılık programınızın etkinliğini değerlendirmek için, denetim hizmetleri sağlayabilir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medyada; sosyal reklamlara yatırım yapmanın en iyi yolu hangisidir sorusunun cevabı, hangi sosyal medya alanının en büyük kullanıcı tabanına sahip olduğunu bilmek olarak yorumlansa da bunun tam doğru bir cevabı yoktur. Gerçekte sosyal medya reklamcılığı söz konusu olduğunda, durum değişir. Bu konuda karar verirken; hedef kitlenin sosyal medyada nerede bulunacağını, sosyal reklamlarla ne tür bir kampanya yapmak istediğiniz ve bu bilgileri reklam yatırımına kullanarak optimize etmek gerekir. Bu konuda reklam danışmanlığı veren firmalar, size tam destek verir.

Facebook Reklamları

Facebook reklamları; Büyük kullanıcı tabanlarından birine sahip olan Facebook’un reklam platformları oldukça güvenilirdir. Muhteşem bir potansiyel kitleye sahip olmanın yanında, görsel olma ve demografiden benzer kitlelere kadar çoklu ve ayrıntılı segmentasyon seçenekleri sunar.

Instagram Reklamları

Görsel sosyal medyaya sahip kullanıcılar, çok sayıda ve farklı paylaşımları kullanma eğilimi gösterir. Instagram potansiyelinden en üst seviyede yararlanmak için, alacağınız reklam danışmanlığı sayesinde, resim ve videolarınızı optimize ederek, görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Twitter Reklamları

Twitter; ilginç sosyal reklam seçenekleri sunar ve reklam verenlerin, farklı hedeflere ulaşmasına olanak tanır. Twitter’a uyarlanan reklam kampanyaları, Twitter kitle platformu sayesinde, potansiyel hedef kitlenize ulaşmanıza ve hedef kitlenizin artmasına fırsat verir.

Youtube Reklamları

Youtube üzerinden video pazarlama işine soyunmak, geleneksel reklamcılık kavramına en yakın şeklidir. Hedef kitlenizle bağlantı kuracak hikayeler anlatma potansiyelinden yararlanmak ve en doğru video görüntülerini kullanmak için, reklam danışmanlığı veren uzman firmalardan yararlanabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığı içinde; B2B pazarlama için kurumsallara hitap eden sosyal reklamlar, özellikle kadınların daha çok ilgi gösterdiği konularda öncü olan Pinterest ve gençlerin eğlenceli videolarıyla gündeme gelen tiktok sosyal reklamcılığı da bulunur.

Görüntülü Reklamcılık Nedir?

Görüntülü reklamcılık; herhangi bir web sitesinin, sosyal medya platformu ya da farklı dijital ortamların, hedef kitlesini belli bir eylemde bulunmaya yönlendirme yöntemidir. Çoğunlukla kullanıcıyı, bir açılış sayfasına tıklamaya ve eyleme geçirmeye yönelik reklamlardır. Çoğu görüntülü reklamcılık ve çevrimiçi reklamcılık kampanyaları, tıklama başı maliyet üzerinden ücretlendirilir. Yani arama motorundaki kullanıcı, reklamınızı her tıkladığında, genel teklif verme stratejinize bağlı şekilde ücretlendirme yapılır. Görüntülü reklamcılık, yeniden hedefleme kampanyaları için de kullanılabilen reklam türlerindendir.

Görüntülü reklamcılıkta kullanılan diğer reklam biçimleri;

 • Banner reklamlar
 • Geçiş reklamları
 • Zengin medya reklamları (ses ve video)
 • Video reklamlar

Profesyonel reklam danışmanlığı aldığınızda isterseniz bireysel isterseniz kurumsal olsun, tüm pazarlama faaliyetlerinizde görüntülü reklamcılık ve diğer reklam türleri, profesyonel şekilde uygulanır.

Görüntülü Reklamcılıkta Artılar ve Eksiler Nelerdir?

Tüm pazarlama işlemlerinde olduğu gibi reklam kampanyalarında da kendine göre artılar ve eksiler bulunur. İşletmenize görüntülü reklam uygulamasında reklam danışmanlığı desteğinden yararlanarak; bu artı yükseltirken, eksilerin de en aza inmesini sağlayabilirsiniz.

Görüntülü reklamcılık artıları;

 • Şekil ve boyut olarak çeşitlilik sağlar.
 • Google görüntülü reklam ağı GDN ile, Google Ads hesabınıza erişim daha kolaylaşır.
 • Google Ads’in geniş erişimi sayesinde, doğru hedef kitleye ulaşırsınız.
 • Tıklamalar, gösterimler, dönüşümler adına ölçülebilir raporlama çıkarılabilir.

Bunların hepsi benzersiz özellikler olmasına rağmen, bazı dezavantajlar da bulunuyor. Bu dezavantajlar içinde banner körlüğü ve reklam engelleyiciler bulunuyor. Bu ufak olumsuzluklara rağmen, reklam danışmanlığı hizmeti alarak, doğru şekilde görüntülü reklamcılık ve diğer reklam türlerini uygulayabilir ve işletmenizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

PPC Reklamcılığı Nedir?

PPC reklamcılığı; tıklama başına ödeme olarak da tanımlanabilir. Tıklama başına ödeme reklamlarının kullanımı; sitenize ya da açılış sayfalarınıza trafik çekmenin en etkili yollarındandır.

PPC reklamcılığın özellikleri;

 • İstediğiniz zaman istediğinizi hedeflemenize uygundur.
 • Reklamları istediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz.
 • Kullanıcıların organik ürün satın alma olasılıkları iki kat daha artar.
 • İşletmelere ortalama %200 oranında yatırım getirisi sağlar.
 • Mobil kullanıcıların %69’u hemen tıklıyor.

Uygun maliyetleri olan bu sistem, sadece reklamınıza ilgi gösterenlerin tıklama yaptığı sürece ödeme gerçekleştirilen bir yöntemdir. Reklam danışmanlığı hizmetleri içinde en yaygın olarak yapılan PPC reklamcılığı ile, en cazip ve etkili reklamlar oluşturulur.

PPC Reklamları için Reklam Danışmanlık Firmaları Nasıl Çalışır?

PPC reklamları; reklamı veren kişilerin, kullanıcılar tarafından verilen reklamların her tıklanmasına karşılık ücret ödedikleri bir sistemdir. Bu sistemin amacı; ziyaretleri organik olarak kazanmaya çalışmak yerine, sitenize ziyaret satın almaktır. Ancak yanlış yapıldığı zaman, tıklama başına ödeme sistemi doğru çalışmaz. Sistemin doğru şekilde çalışması, destek alacağınız reklam danışmanlığı ile mümkündür.

 • Reklam eşleme türlerinin tam anlaşılamaması
 • Dönüşümlerin izlenmemesi
 • Kampanyanın kötü yapılandırılması
 • QS/AR konusunda bilginin yetersiz olması
 • Yanlış zamanda yanlış kullanıcıları seçme

Reklamların tetiklenmesi için alakası olmayan, ancak yakından eşleşen anahtar kelimeler ve arama sorgularına izin vermek; reklam eşleşme türlerinin tam anlaşılmadığı anlamına gelir. Bunun yanında düşük dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri filtreleme yaparak, hangi anahtar kelimelerin arama oluşturduğunu analiz etmek önemlidir. Bunların yaşanmaması için, reklam danışmanlığı hizmeti tercih edilmelidir.

Aynı zamanda yeterince katı olmayan reklam grupları; düşük kalite puanına, kötü reklam konumuna ve daha yüksek tıklama başına maliyete sebep olur. QS/AR konusundaki bilgi eksikliği ise, pahalı tıklamalara ve daha düşük performans gösteren reklamların oluşturulmasına yol açar. Bütçesi olmayan ya da ürün ya da hizmetinizi gerçekten almaya niyeti olmayan kullanıcılara para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bunların olmaması ve daha profesyonel şekilde reklam kampanyalarından fayda görmek için, profesyonel reklam danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

Arama motoru pazarlaması SEM; daha rekabetçi bir pazarda, işini büyütmek isteyenlerin kullandığı, en etkili yollardan bir tanesidir. Milyonlarca işletme, çevrimiçi reklam vererek, arama motoru pazarlaması, ürün tanıtımı ve işini büyütmenin bu en etkili yöntemini kullanır. Arama motoru reklamcılığı; Google, Yahoo gibi arama motoru sonuç sayfalarında gösterilen reklamlar olarak bilinir. Sunulan ürün ya da hizmetlerle ilgilenen kişilerin gördüğü ve etkilediği reklamlardır. Başarılı kampanyalar başlatmak için, stratejik anahtar kelime araştırması yapılır. Bu reklam türünde tıklama başına ödeme ya da bin maliyet olarak adlandırılan BGM kampanyası kullanılır. Reklam danışmanlığı sayesinde, işletmeniz ürün ya da hizmetleriniz için, en uygun kampanyanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Arama motoru pazarlamasında yaşanan en büyük yanılgılardan biri, büyük reklam bütçelerinin her zaman kazandığıdır. Bu kavram, rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerin hedeflenmesinde avantaj sağlar. Ancak arama motoru pazarlamacılığı için başarı oranının kazanılması için bir gereklilik değildir. Bunun nedeni; tüm reklamların, arama sonuçlarının yanında görünmeden önce, reklam açık artırması olarak bilinen bir sürecin işlemesidir. Reklam açık artırma süreci, Google’a her arama sorgusu girildiğinde gerçekleşmeye başlar.

Reklamın açık artırmasına girmek için, reklam verenler, teklif verir ve bunun için anahtar kelimeleri belirleyerek, reklamların bu anahtar kelimelerle, ilgili sonuçların yanına götürmesi için, harcama yapmak istediklerini belirtirler. Google teklif verilen anahtar kelimelerin bir kullanıcının arama sorgusunda bulunduğunu belirlediği anda, reklamlarınız, reklam açık artırmasına girmiştir. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılması ve doğru anahtar kelimelerle, açık artırmaya katılabilmek için, reklam danışmanlığı hizmeti veren, uzman danışmanlardan yardım alınabilir.

Yerel Reklamcılık Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi reklamcılığın başka bir çeşidi olan yerel reklamcılık; sponsorlu reklamlar gibi ya bloglar içinde ya da web sitelerinde görüntülenir. Etkilerini, bir öneri biçimi olarak görünmelerinden alırlar. İnsanların reklamlarınızı gördüklerinde; siteye güveniyorlarsa, verilen yerel reklamlardan, daha fazla trafik çekmeye başlarsınız.

Bir reklamın yerel reklam olduğu, birkaç özelliğinden anlaşılır;

 • “Önerilen yayın”, “tanıtım hikayeleri”, “sizin için önerilen” gibi yazılar bulunur.
 • Küçük simgeler bulunur. Simgeye tıklandığında, içerik bloğunun ücretli bir reklam olduğunu gösterir.
 • Sponsorlu kelimeleri vardır.

Reklam danışmanlığı hizmetlerinden yararlanırken; yerel reklamcılık kullanabilir ve hedef kitlenizle daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. Çünkü tüketiciler giderek yerel reklamlara daha fazla yönelmeye başladı. Görüntülü reklamlara göre %53 daha fazla bakma oranı bulunan yerel reklamlar, satın alma niyetini de %18 oranında artırıyor.

Programlı Yerel Reklamcılık Nasıl Kullanılır?

Yerel reklamcılık, insanların reklam yorgunluğunu alan bir reklam türüdür. Çünkü insanlar; reklam görmekten sıkıldığında reklam yorgunluğu oluşur ve reklam görmek istemez. Yerel reklamlar, editoryal içeriğe gizlenen marka teşhiridir ve bu yüzden insanların yorulmasına izin vermez. Bu yüzden yerel reklamcılığı önemsemeli ve reklam danışmanlığı alarak, marka ve ürünleriniz için reklam verme çalışmalarını başlatabilirsiniz.

Pragmatik yerel reklamcılık uygulanırken;

 • İlk olarak kullanıcı bir web sitesini ziyaret eder ve reklam gösterimi için alan yaratılmış olur.
 • SSP tarafı yani arz tarafı platformu, yayıncı adına teklif istekleri göndermiş olur.
 • TTP yani talep tarafı platformu ise; reklam veren adına, meta veri ölçümleri ve teklifleriyle yanıt verir.
 • Arz tarafı platformu (SSP); meta verilere bağlı şekilde kazanan teklifi seçerek, web sitesine ya da uygulamaya uyacak şekilde şablon oluşturarak, yerel reklam yapılandırılır.

Tüm bu süreçler; bir saniyeden daha kısa sürede gösterilir. Her kullanıcı için gerçek zamanlı olarak çalışır ve bu sayede dönüşüm daha fazla olur. Profesyonel reklam danışmanlığı ile, gerçek zamanlı reklam sunmak ve yerel reklamcılık fırsatlarını değerlendirmek; işletmeniz için, yüksek seviyede satışın artması ve trafiğin yükselmesi anlamına gelir.

Hedef kitleye yerel sunmak, diğer reklam çeşitlerinden farklıdır. Belli tüketicilere, gerçek zamanlı ve geniş ölçekte hedeflenen reklamları sunmak zordur ve doğru yapılmadığında, işler tersine döner. Programlı yerel reklamcılık (pragmatik yerel reklamcılık); marka ve işletmelerin gerçek zamanlı teklif verme aracılığıyla, reklamlarını optimize etmesine olanak tanır. Bunun için reklam danışmanlığı alarak, uzman danışmanların hizmetlerinden yararlanmanız gerekir.

Yeniden Hedefleme ve Pazarlama Reklamları Nedir?

Yeniden hedefleme ve pazarlama reklamları; yalnızca dijital reklamlarla mümkün kılınan bir reklamcılık çeşididir. Bu reklamların ana fikri ise; geçmişte markanızla bir şekilde etkileşime girmiş ya da önceki web sitesi ziyaretçileriniz olmuş kişilerin, yeniden hedef kitleniz içine sokulmasıdır. Geçmişe ilgi gösteren bu kişilerin, şimdi satın alma olasılıkları da yüksektir. Bu reklamların dönüşümleri artırmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunların nasıl doğru şekilde kullanılacağı görmek ve uygulamaya geçirmek için, reklam danışmanlığı desteği almalısınız.

Yeniden hedefleme; tüm web üzerindeki hedef kitlenizi, anonim olarak izlemek için, bazı Javascript kodlarını kullanan çerez tabanlı bir teknolojidir. Web sitesine yerleştirilen kod parçası, sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından fark edilmediğini gibi, sitenizin performansında da herhangi bir etkisi yoktur. Sitenize gelen her ziyaretçi, tarayıcıya bir çerez bırakır. Bu çerezler sayesinde analiz yapılarak, yeniden hedefleme yapılarak, reklamların bu kişilere ulaştırılması sağlanmış olur.

Video Reklamlar Nasıl Çalışır?

Video; herhangi bir işletmenin, pazarlama stratejisini geliştirmesinde önemli bir araçtır. Günümüzde giderek daha da artan video içeriğiyle erişim, işletmelerin satışlarını artırmada ve müşteri trafiğini çekmede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda doğru video içeriklerini hazırlamak için, reklam danışmanlığı desteğini alan firmalar, satışlarını artırarak, müşteri potansiyellerini yükseltir.

Video reklamcılığı; içerik akışı öncesinde, sırasında ya da sonrasında oynatılan promosyon içeriklerdir. Videolarla pazarlama giderek popülerlik kazanıyor.  Bu yüzden reklam danışmanlığı hizmeti veren ajanslar; kitlenin gerçekten değerli ve alakalı olarak algıladığı video reklamlar oluşturabilirler. Bir video reklamın yerleştirilmesi önemlidir ve amaç, herhangi bir reklam içeriğini en az limitte ve rahatsız etmeyecek şekilde kullanmak önemlidir. Çünkü reklamlar bir tartışma konusunun ortasında çıkabilir. Bu da izleyiciyi rahatsız eder. Bu yüzden reklam danışmanlığı konusunda profesyonelleşmiş uzman firmaların desteğinden yararlanarak, video reklamlarınızın doğru yerlerde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Video Reklamcılık Türleri Hangileridir?

Bir video reklamcılık yaklaşımını sağlamlaştırmadan önce; izlenecek en iyi ve temel performans göstergelerini seçmek gerekir. Optimize edilen bir video reklam stratejisinin ilk aşamasını, hedef seçmek oluşturur. Bu hedefi belirlemek için, reklam danışmanlığı hizmetlerini kullanabilirsiniz. Farkındalık yaratmak, trafik çekmek, potansiyel müşteri oluşturmak, satın alma işlemleri gerçekleştirmek, video reklamcılığında doğru performans göstergelerini seçmek için önem kazanır ve bu konuda uzmanlaşmış reklam danışmanlığı hizmeti veren firmaları tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında video reklamlarını tercih eden işletmeler, farklı video reklam türleri olan yayın için reklamlar, doğrusal olmayan reklamlar ya da ödüllü reklamlardan yararlanabilir. En iyi video reklamlar, izleyicilerin çevrimiçi yaptığı her şeyi tamamlayan içerik sağlamalıdır. Potansiyel müşterinizi oluşturmak, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırmak için tercih edeceğiniz video reklamları oluşturmada reklam danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.