Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

0
1673

Instagram; fotoğraf ve video göndermek için kullanılan popüler bir sosyal medya platformudur. Instagram hesabınızı silmeyi düşünüyor ya da istediğiniz kullanmıyorsanız, hesabınızı dondurabiliyorsunuz. Bu, hesabınızı aktif ancak pasif tutacaktır. Hesabınızı istediğiniz zaman dondurabilirsiniz.

Instagram hesabınızı korumak istiyorsanız dondurabilirsiniz. Bu, başkalarının gönderilerinizi düzenlemesini ya da silmesini engeller, ancak onları görmelerini engellemez.

Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram kullanıcıları; günlük yaşamlarının fotoğraflarını ve videolarını, ayrıca tutkulu oldukları şeylerin fotoğraflarını ve videolarını yayınlayabilir.

Instagram hesabında kullanıcılar, diğer kullanıcıları takip edebilir ve gönderileri, kullanıcının özet akışında görünür. Gönderiler beğenilebilir ve yorum yapılabilir. Ayrıca kullanıcılar, gönderileri, profillerine de kaydedebilir.

Tüm bunların yapılabilmesi için, Instagram hesabı açılmalıdır.

 • Instagram hesabınızı açmak için, ilk olarak App Store ya da Google Play üzerinden, uygulamanın indirilmesi gerekir.
 • Uygulama açıldıktan sonra, kullanıcıların e-posta adresini, telefon numarasını ve bazı bilgilerini girmeleri istenir.
 • Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde girildikten sonra, yeni bir hesap oluşturulur.
 • Oluşturulan hesap; yeni kullanıcılardan kimliklerini doğrulamak için selfie çekmelerini isteyecektir.
 • En son Instagram’ın tüm hüküm ve koşullarının kabul edildiği onaylanır.

Bu işlemler de tamamlandıktan sonra, hesabınızı oluşturmuş olursunuz ve istediğiniz gibi fotoğraf, video paylaşımlarında bulunabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda kişiler, Instagram hesabını kullanmak istemez ancak hesabının yok olmasını da tercih etmez. Böyle bir durumda Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusu gündeme gelebilir.

Instagram Hesabı Dondurma Nedir?

Instagram hesabı; kullanıcıların arkadaşlarıyla fotoğraf ve video paylaşmak için oluşturabilecekleri çevrimiçi bir hesaptır. Dondurma işlemi; herhangi bir Instagram kullanıcısının, hesabının geçici olarak devre dışı bırakmasıdır.

Bu, kullanıcının Instagram’ın kullanım koşullarını ihlal etmesi ya da hesabının ele geçirilmesi durumunda gerçekleşebilir.  Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunda birkaç adımı izleyerek, hesabınızı dondurabilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Bir Instagram hesabını dondurmak için, öncelikle mobil cihaz ya da bilgisayardan hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınızı geçici olarak kapamak istediğinizde; profilinizi, fotoğraflarınızı, yorum ve beğenilerinizi, ancak tekrar giriş yapıp, hesabınızı etkinleştirdiğinizde görebilirsiniz.

Bu durumda Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusu gündeme gelecektir. Bunun için bazı aşamaların gerçekleştirilmesi gerekir.

Bir bilgisayar üzerinden hesap dondurma işlemi yapılırken;

 • Bir bilgisayar üzerinden, Instagram.com girişi yapılır. Çünkü Instagram hesabı, Instagram uygulamasının içinden, geçici olarak kapatılamaz.
 • Giriş yapıldıktan sonra, profil resmini ve profil düzenle butonlarına basılır.
 • Ekranın aşağısında bulunan “hesabımı geçici olarak kapat” tercihi yapılır.

Bu aşamada karşınıza “hesabınızı neden kapatıyorsunuz” sorusu gelecektir. Burada açılan menüden bir tane şıkkı tercih ederek, Instagram hesabı şifrenizi, ilgili yere girmeniz istenir.

Hesap kapatma seçeneği, yalnızca menüden bir tercih yaparak, şifrenizi girdiğinizde görünecektir. Bu süreçte “hesabı geçici olarak kapat” şıkkını işaretleyerek, işlemi tamamlayabilirsiniz.

Eğer bir mobil tarayıcı üzerinden hesap dondurma işlemi gerçekleştiriyorsanız; şifrenizi ve kullanıcı adınızı girerek, işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında hesabınızı kapatmak istemeyebilir ve sadece hesabınızı görmesini istediklerinizi değiştirmek istiyorsanız, gönderilerinizi gizli olarak ayarlamanız ya da kişileri engellemeniz gerekir.

Instagram Hesabı Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Instagram hesabı olan kişiler, paylaştıkları fotoğraf ya da videoları, herkesin görmesini istemeyebilir ya da gizliliğini korumak isteyebilir. Bunun için bazı durumlarda Instagram hesabı dondurma işlemi gerçekleştirilir.

Bu yüzden Instagram hesabı olan birçok kişi, Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunu araştırabilir. Hesap dondurma işlemi hem bilgisayardan hem de mobil cihazlar üzerinden yapılabilir.

Bunun yanında Instagram hesabınızı dondurmanın birkaç faydası da vardır. Buna göre;

 • Hesabınızı dondurduğunuzda, kimse profilinizi ya da gönderilerinizi göremez. Bu, kişisel verilerinizi gizli tutmak istiyorsanız ya da zor bir dönemden geçiyorsanız size yardımcı olacaktır.
 • Hesabınızı dondurmak, özellikle kimsenin gönderilerinizi görmesini istemediğiniz bir dönemde, size zaman kazandıracaktır.
 • Hesabınızı dondurmak, bir süre hesabınızı düzenli tutmanıza olanak tanıyacaktır.

Gelecekte hesabınızı dondurmayı seçtiğinizde; önceki tüm bilgilerinize yine erişebilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Neden Dondurmak İsteyebilirsiniz?

Instagram hesabı olan insanlar, günlük hayatlarına dair ya da farklı konularda birçok fotoğraf ve videoyu yayınlayabilir. Çoğu zaman bazı nedenlerden dolayı, Instagram hesabı olan kullanıcılar, hesaplarını belli bir süre kapama kararı alabilir. Bu durumda Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusu akla gelebilir.

Instagram hesabı dondurulurken; profil ve profil hesabı üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Bunun yanından Instagram hesabınızı dondurmak için bazı nedenler olabilir.

 • Instagram kullanıcıları, bir süre kişisel nedenlerden dolayı, platforma ara vermek isteyebilirler.
 • Platformu artık kullanmak istemediğine karar vererek, hesabınızı dondurmak isteyebilirsiniz.
 • Kullanıcı adlarını değiştirmek ve insanların artık onları Instagram’da bulmasını istemeleri da hesabı dondurmak için geçerli sebeplerden biridir.

Hesabınızı dondurmaya karar verdiyseniz; fotoğraflarınız ve takipçileriniz de dahil olmak üzere, tüm verileriniz, siz hesabı açmaya karar verene kadar gizli kalacaktır.

Dondurulmuş Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Bazı sebeplerden ötürü, birçok Instagram kullanıcısı Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunu araştırıyor. Aynı zamanda geçici hesabı kapama işlemi olan dondurma işleminin nasıl geri alındığı da hesabını donduran Instagram kullanıcıları arasında merak konusu olabiliyor.

Instagram hesabı dondurma işlemi; Instagram hesabını kullanan kişilerin, belli bir süre hesabına erişimi kapama işlemidir. Kullanıcılar istedikleri zaman dondurdukları Instagram hesabını açma inisiyatifine sahiptir.

Dondurulmuş Instagram hesabını açmak için;

 • Instagram hesabı olan kişilerin, hesabına yeniden ulaşabilmesi için, ortalama 1-2 gün beklemesi gerekiyor.
 • Bu süreçte kişilerin hesaba giriş yapmaması gerekir. Çünkü bu süreçte sürekli giriş yapılmaya çalışıldığında, hatalı şifre ya da kullanıcı adı mesajı alınacaktır.
 • Bu kişilerden dolayı değil, sistemin algılayamamasından dolayı bir durumdur. Bu yüzden telaş etmeye gerek yoktur.

Giriş yapmak için tarayıcınızdan Instagram adresine giriş yaparak ya da mobil cihaz üzerinden Instagram uygulamasını açarak, hesabınıza giriş yapmayı yeniden deneyebilirsiniz.

Instagram Hesabını Dondurmak Tehlikeli mi?

Kişiler birçok sebebe bağlı olarak Instagram hesabını dondurmak isteyebilir ve bu yüzden Instagram hesap dondurma nasıl yapılır konusunu merak edebilir. Bunun yanında her ne olursa olsun, hesabı dondurmanın tehlikeli olabileceğini düşünen kullanıcılar da bulunuyor.

Bir Instagram kullanıcısın hesabını dondurmak istediği belirli duruma bağlı olduğundan, bu sorunun tek bir cevabı bulunmaz. Ancak genel olarak konuşulduğunda, bir hesabı dondurmak; hesapta depolanan tüm veri ve içeriğin kalıcı olarak kaybolmasına yol açabileceğinden riskli bir hareket olarak görülmesi normaldir.

Ancak Instagram hesabını dondurma işleminde herhangi bir riskli taraf yoktur. Kullanıcılar hesaplarına tekrar erişim sağladıklarında; tüm resim ve videoları, tüm paylaşımları, eskisi gibi yeniden ulaşılabilir hale geliyor.

Instagram Hesabı Dondurma Ne Kadar Süreliğine Yapılabilir?

Instagram hesabı olan kişilerin, farklı sebeplerden ötürü hesabını dondurduğu bir gerçektir. Çoğu Instagram kullanıcısı, belli dönemlerde hesabını dondurarak, bir süre için platformdan uzak kalabiliyor.

Bunun yanında Instagram hesap dondurma nasıl yapılır işleminin yanında Instagram hesabı dondurma işleminin süresi de kullanıcılar tarafından merak ediliyor. Instagram hesabının dondurulma süresinde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Ancak kullanıcıların hesabını dondurduktan sonra, istedikleri zaman aktif hale getirebilirler. Bunun yanında aktif edildikten sonra en az 7 gün boyunca beklenilmesi gerekiyor. Çünkü eğer tekrar bir kapama işlemi yapılacaksa, tekrar aktif edildikten sonra, 7 günlük sürenin dolması şartı bulunuyor.

SSS

Instagram hesabını dondurmak ne kadar sürer?

Instagram hesabını dondurmak için herhangi bir süre bulunmuyor. Instagram hesabı sahipleri istedikleri zaman hesabını dondurup açabilir.

Instagram hesabı şifresiz çözülebilir mi?

Instagram hesabı dondurulduğunda, şifre unutmak sıklıkla görülebilir. Böyle bir durumda, eğer dondurma işlemi ardından uzun süre geçmediyse, şifre yenileme işlemi yapılarak, dondurduğunuz hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Instagram hesabını dondurmanın en iyi yolu nedir?

Instagram hesabı sadece bilgisayar ya da mobil cihazlarınızdan dondurabilirsiniz.

En İyi Windows 10 Hızlandırma Yazılımları

Arama Ağı Kampanyası Oluşturma