En iyi Windows 10 hızlandırma yazılımları

0
455

Windows işletim sistemini kullananlar bir süre sonra bilgisayarın yavaş çalışması sorunundan dolay şikayetçi olmaya başlarlar. Bilgisayarınızın yavaş çalışmasının sebebi Windows işletim sisteminin çekirdek yazılımından kaynaklanabildiği gibi kullanıcı kaynaklı hatalar sonucunda da bilgisayarınız yavaş çalışabilir. Yani bilgisayar yavaş çalışıyor sorunu hem sizden hem de işletim sisteminizin kendisinden kaynaklanıyor.

Örneğin bilgisayarınızda kurulu olan ancak pekte kullanmadığınız uygulamalar varsa bunları mutlaka kaldırın. Bu yazılımlar, siz kullanmıyor olsanız da arka planda çalışırlar. Bilgisayarınızın RAM belleğini kullanırlar. Açılış hızını düşürürler. Önbellek oluşturup sabit depolama biriminde gereksiz yer kaplarlar.

Benzer şekilde bilgisayarınızda kaynağı belli olmayan üçüncü taraf yazılımların kullanılıyor olması da bilgisayarın yavaş çalışması sorununa  sebep olmaktadır. Bu yazılımlar genellikle kötü amaçlı yazılımlardır. Bilgisayarınızı yavaşlatır daha da önemlisi sanal ortamlarda ki gizliliğinizi tehlikeye atarlar. Kötü amaçlı yazılımlar çok ciddi kaynak kullanımı sebebiyle bilgisayarınızı bir hayli fazla yavaşlatabilmektedirler. Hatta internet bağlantınızı bile kötü etkileyebilirler.

Bilgisayarı hızlandırmak için kullanabileceğiniz birçok yazılım bulunmaktadır. Yazılımlar arasında ücretsiz olanlar, ücretli olanlar ve hem ücretli hem de ücretsiz planı olanlarda bulunmaktadır. Ancak biz burada ücretsiz bilgisayar hızlandırma yazılımları üzerinde duracağız.

iObit yazılımları

Bilgisayarınızı hızlandırmak için iObit tarafından geliştirilen birçok yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımların ücretsiz özellikleri bile Windows kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ücretli sürümler sayesinde ek özelliklere sahip olabilen bu yazılımlar ücretsiz sürümleri bile birçok işe yarayabilmektedir.

Advanced System Care

Windows işletim sisteminde en çok tercih edilen bilgisayar hızlandırma yazılımlarından biridir. Avanced System Care yazılımında çoğu özellik bir arada bulundurulur. Bu yazılım, bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları siler. Önbellek temizliği yapar. Gereksiz RAM belleği kullanımını sonlandırır. Kayıt defterinde var olan sorunları giderir. Yazılım iObit tarafından geliştirilmiştir. Bütün iObit yazılımıyla bir arada kullanılabilir.

Driver Booster

Advanced System Care ile geliştirilmiş bir yazılımdır. Bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri tarar. Bu sürücüler arasında güncel sürümü olanları tespit eder. Sonrasında güncelleştirilebilir tüm sürücülerin kurulum dosyasını bilgisayarınıza kurarak sürücülerinizi tek bir tıklamayla güncelleştirir.

Sürücü güncelleştirmesi, donanımların ve bilgisayar ekipmanlarının daha fazla işlevselliğe sahip olmasını ve daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Sürücü güncelleştirmelerinin Windows performans değerlendirmesine olumlu etkide bulunduğu daha önceki araştırmalarda tespit edilmiştir.

Unistaller

Advanced System Care ve Driver Booster ile aynı geliştiricinin hazırlamış olduğu bir yazılımdır. Bilgisayarınızda kurulu olan tüm yazılımları kaldırmayı sağlar. Aynı zamanda bunu yaparken farklı olarak kaldırılan yazılım yada uygulamanın arta kalan dosyalarını da siler. Kayıt defterindeki bozulmayı düzeltir.

Smart Defreg

Bilgisayarınızdaki sabit depolama birimlerinde bir tarama gerçekleştirir. Bu tarama sonucunda bir arada olması gereken ancak dağınık olan dizinleri toplar. Yani bilgisayarınızda disk birleştirme işlemi yapar. Bu yazılımla ister sistemin yüklü olduğu sürücü üzerinde disk birleştirmesi yapabilir, isterseniz tüm disk birimlerinde disk birleştirme işlemi uygulayabilirsiniz.

Disk birleştirme işlemi dolaylı yoldan bilgisayarınızı hızlandırır. Diskte herhangi bir yazılım yada uygulamanın dağınık olan dosyaları bir araya getirilerek daha hızlı çalışması sağlanır. Buda bilgisayarınızı dolaylı yoldan hızlandırır.

Diğer yazılımlar

Bilgisayarınızı hızlandırmak için kesinlikle iObit yazılımlarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Birçok farklı yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlarda tıpkı iObit yazılımları gibi binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Oldukça yaygın ve Windows işletim sisteminde son derece işe yarayan pratik yazılımlardır.

CCleaner

Priform tarafından geliştirilen ve oldukça pratik olan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde ön bellek temizliği yapabilirsiniz. Gereksiz dosyaları silebilir ve kayıt defterinizi onarabilirsiniz. Tarayıcı yazılımlarındaki verileri temizleyebilirsiniz.

CCleaner yazılımının diğer bir güzel özelliğiyse bilgisayarınızı hızlandırmak için fazla RAM belleği kullanmamasıdır. Aynı zamanda gerçekten son derece pratik, alışması kolay bir arayüze sahiptir. Kullanması oldukça kolaydır.

360 Total Security

Bir zamanlar Windows 10 işletim sisteminde popüler olan bir ücretsiz anti virüs yazılımıydı. Aynı zamanda 360 Total Security yazılımında kötü amaçlı yazılım analiz motorunun dışında bilgisayarınızı hızlandıracak performans araçları da bulunmaktadır.

Bu yazılımın virüs taraması için olumlu bir yorum yapamayız. Çünkü yazılımın kötü amaçlı yazılım analiz motoru bir hayli kötü performans sergilemektedir. Bu yüzden cihazınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için 360 Total Security yazılımına güvenmemeniz gerekir.

Ancak yazılımın performans araçları oldukça başarılıdır. Bu araçlar sayesinde cihazınızın bakımını yapabilir ve hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Razer Cortex

Razer Cortex yazılımı da ücretsiz olarak bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir programdır. Aslında bu yazılım bilgisayarınızı hızlandırmaz. Doğrudan oyunlardaki cihaz performansını iyileştirmeyi sağlar. Bir oyuna bu yazılım üzerinden giriş yaparsanız arka planda çalışan ve RAM kullanımına sebep olan ancak oyun oynarken ihtiyaç duymadığınız diğer uygulama ve programları geçici süreliğine kapatır. Aynı zamanda oyunlar için sürücü ve işletim sistemi ayarlını yüksek performans elde edecek şekilde yeniden yapılandırır. Tüm bu ayarlamalar sadece oyun oynarken etkin olur. Windows 10 işletim sisteminde kullanılabildiği gibi akıllı telefonlarda da kullanılabilmektedir.

Razer Coretx uygulamasının birçok alternatifi bulunmaktadır. Ancak alternatiflerin arasında şu zamana kadar en iyi performansı gerçekleştirerek tavsiye edilen uygulamalar listesinde yer almaya hak kazanmıştır.