Facebook Kapatma Nasıl Yapılır?

0
1928

Facebook, 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan, bir sosyal ağ sitesidir. Facebook arkadaşlarınız, aileniz ve tanıdığınız diğer kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyor. Ancak bazı insanlar bağımlılık yapabileceği için, Facebook’u istemeyebilir.

Facebook; kullanıcıların arkadaşları ve aileleriyle bağlantı kurabilecekleri bir sosyal ağ sitesidir. 2004 yılında Mark Zuckerberg ve Harvard Üniversitesi’ndeki sınıf arkadaşları tarafından kuruldu.

Site o zamandan beri 2 milyardan fazla kullanıcıya ulaştı ve onu dünyanın en popüler web sitelerinden biri haline getirdi. Fotoğraflar, videolara, düşünceler paylaşılabilir ve benzer düşünen gruplara katılmak mümkündür. Ayrıca işletmelerin müşterilere ulaşması ve insanların iş bulması için bir platform sağlar.

Ancak bazı durumlarda Facebook kullanıcıları, platformdan belli bir süre uzak kalmayı tercih edebilir. Böyle bir durumda Facebook kullanıcıları Facebook kapatma nasıl yapılır konusunu gündeme getirebilir.

Facebook Hesabı Nedir?

Facebook hesabı; kullanıcıların bir profil oluşturmasına, arkada eklemesine ve mesaj alışverişinde bulunmasına izin veren, çevrimiçi bir hesaptır. Mark Zuckerberg ve üniversitedeki oda arkadaşları tarafından 2004 Şubat ayında başlatılan sosyal ağ sitesi; ailenizle ve tanıdığınız diğer kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyor.

Arkadaşlarınız ve diğer kişilerle bağlantı kurmanız için bir Facebook hesabınızın olması gerekiyor. Böylece istediğiniz kişiler fikir alışverişinde bulunabilir, paylaşım yapabilir, fotoğraf ve video yükleyerek, beğeniye sunabilirsiniz.

Facebook Hesabından Hiçbir Şey Kaybetmeden Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Facebook hesabınızı hiçbir şey kaybetmeden devre dışı bırakmak için, Facebook ile iletişime geçmeniz ve hesabınızı devre dışı bırakmasını talep etmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra hesabınız devre dışı bırakılacak ve artık ona erişim sağlayamayacaksınız.

 • Facebook hesabınıza kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaparak oturum açılmalıdır.
 • Hesap ayarlarınıza giriş yaparak, “hesabı devre dışı bırak” butonu seçilir.
 • Karşınıza gelecek “hesabınızı neden devre dışı bırakmak istiyorsunuz” sorusuna, listedeki herhangi bir cevabı işaretleyerek, devre dışı bırakma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Facebook hesabınızda herhangi bir veriniz kaybolmadan Facebook kapatma nasıl yapılır konusunda sadece hesabınızı dondurabilirsiniz. Verilerinizin kaybolmadan silinmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü silme işleminin geri dönüşü yoktur ve silindiği zaman tüm verileriniz de gidecektir.

Facebook Hesabı Telefon ya da Bilgisayardan Hesap Dondurma İşlemi Yapılabilir mi?

Bazı durumlarda Facebook kullanıcıları; Facebook hesaplarını kalıcı olarak silmek ya da belli bir süre hesap dondurma işlemi yapmak isteyebilir. Bu durum ise Facebook kapatma nasıl yapılır sorusunu da gündeme getirir.

Bir Facebook hesabını cep telefonu ya da bilgisayardan kapatmak için;

 • İlk olarak kullanıcının telefon ya da bilgisayar üzerinden Facebook uygulamasını açması ve sol üst köşede bulunan 3 çizgi satırına giriş yapması gerekir.
 • Burada “hesap ayarları” da dahil olmak üzere, çeşitli seçenekler bulunan bir menü açılır.
 • Facebook kullanıcıları daha sonar, bu menüden “Güvenlik” butonunu seçerek, güvenlik altında “kullanıcı hesabını devre dışı bırakma” seçeneğini tıklar.

Bu seçenek tıklandığında, hesap sahibi tekrar aktif edene kadar, hesap devre dışı kalacak ve diğer Facebook kullanıcıları, kişinin Facebook hesabını göremeyecektir. Verileriniz ve bilgileriniz, Facebook sunucularında saklanmaya devam eder.

Facebook Hesabı Kalıcı Olarak Silinir mi?

Facebook, hesabınızı kalıcı olarak silmek için, çeşitli yollar sunar. İlk yol, hesap ayarlarınıza girerek “hesabımı devre dışı bırak” seçeneğini tercih etmektir. Böylece hesabınızı daha sonra etkinleştirme işlemini gerçekleştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek için, bazı adımların atılması gerekiyor.

 • İlk olarak Facebook hesabına kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılarak oturum açılmalıdır.
 • Genel hesap ayarları bölümünden “hesabımı sil” butonuna tıklanır.
 • Hesabımı sil seçimi yapıldığında; Facebook kullanıcıdan şifre girmesini ister ve hesabını silmek istediğini onaylamasını söyleyecektir.
 • Kullanıcının işlemi onaylamasıyla birlikte hesap silinir ve artık hesaba bir daha erişim yapılamaz.

Bu yüzden Facebook kapatma nasıl yapılır işlemi sırasında herhangi bir hesabımı sil işlemini gerçekleştirdiğinizde, bu işlemin geri dönüşü yoktur ve tüm verileriniz silinme işlemiyle birlikte bir daha erişemeyeceğiniz şekilde silinir.

Bunun yanında hesabımı devre dışı bırak seçeneğini tercih ettiğinizde, istediğiniz zaman hesabınızı aktifleştirebilir ve aktifleştirdiğinizde tüm eski verilerinizi yeniden görme şansınız olacaktır.

Facebook Hesabı Silme ve Kapatma Arasında Fark Nedir?

Facebook geniş kullanıcı ağına sahip sosyal bir ağdır. Ancak bazı durumlarda Facebook kullanıcıları Facebook kapatma nasıl yapılır konusunun dışında; Facebook hesabı silme ve Facebook hesabı kapama arasındaki farkı anlamayabilirler.

 • Facebook hesabı silmeyi tercih ettiğinizde; fotoğraflar, gönderiler ve paylaşılmış tüm veriler dahil, siteden kalıcı olarak kaldırılır.
 • Bir Facebook hesabı kapatma işlemi yapıldığında; hesabı geçici olarak donduruyor ya da kapatıyorsunuz anlamına gelir. Yani kişisel veriler silinmez. Fotoğraflar ve tüm paylaşımlar, Facebook sunucularında saklanır.
 • Facebook hesabı silindiğinde, o hesabı tekrar erişim sağlanamaz. Ancak bir Facebook hesabı kapatma ya da devre dışı bırakma işlemi gerçekleştirildiğinde, istediğiniz zaman hesabınızı yeniden etkinleştirme hakkınız bulunuyor.

Bunun yanında bir Facebook hesabının silinmesi durumunda hesabın yüklenebileceği 14 günlük yetkisiz bir kullanım süresi bulunur. Bu süre dolmadan, hesabınızı tekrar geriye alabilirsiniz. Ancak bu süreyi geçirirseniz, hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Facebook Hesabı Kapatılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Facebook kullanıcıları, Facebook kapatma nasıl yapılır konusunun dışında, bir hesabı kapatırken, bunun sonuçlarını da dikkate almalıdır. Örneğin bir işletme iseniz ve şirketiniz için bir Facebook sayanız varsa, o sayfayı da kapattığınızdan emin olmanız gerekir.

Aksi takdirde müşterilerinizin sizi çevrimiçi olarak nerede bulabilecekleri konusunda kafası karışabilir. Ek olarak, Facebook hesabınıza bağlı herhangi bir uygulamanız varsa, onları da kaldırdığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Aynı zamanda kullanıcılar, tüm fotoğraflarını ve gönderilerini yedeklediklerinden emin olmalıdır. Bunun yanı sıra hesabınızı devre dışı bırakmak mı yoksa hesabı gerçekten silmek mi istiyorsunuz, buna karar vermeniz gerekir.

Facebook Hesabı Devre Dışı Bırakılıp Yeniden Açıldığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Facebook kapatma nasıl yapılır konusunun dışında; bir hesabın devre dışı bırakıldıktan sonra, yeniden açılması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

 • Bir Facebook hesabı devre dışı bırakıldığında yeniden etkinleştirilebilir.
 • Hesap Facebook’un hizmet şartlarını ihlal ettiği için devre dışı bırakılmışsa, aynı ya da benzer ihlallerin tekrar meydana gelmesi durumunda, hesabın yeniden devre dışı bırakılması muhtemeldir.
 • Hesap devre dışı bırakıldığından beri Facebook hizmet şartlarını değiştirmiş olabilir. Bu yüzden şartlar tekrar gözden geçirilmeli ve hesabı yeniden açmaya çalışmadan önce, bunlara uyduğundan emin olunmalıdır.

Bazı durumlarda hesabın devre dışı bırakılmasının nedeni politika ihlali olabilir. Bu konuda itiraz edebilir ve nasıl itiraz edebileceğinizi öğrenmek için, Facebook ile iletişime geçebilirsiniz. İtiraz reddedilirse, son çare yeni bir hesap açmak olacaktır.

Facebook Hesabı Devre Dışı Bırakıldığında Veriler Kaybedilir mi?

Facebook kullanıcıları Facebook kapatma nasıl yapılır konusunda dikkatli davranmalıdır. Bunun yanında bir Facebook hesabı devre dışı bırakıldığında veriler kaybedilir mi konusu o kadar basit değildir.

Örneğin bir Facebook hesabı geçici olarak devre dışı bırakıldığında, bazı veriler kaybolabilir. Ancak diğer verilere yine de erişilebilir. Verilerin kaybolma derecesi, hesabın devre dışı bırakılmasının nedeni de dahil olmak üzere, bir dizi faktöre bağlıdır.

Bazı durumlarda Facebook, bir hesabın yalnızca güncelleme ya da mesaj gönderme yeteneği gibi belirli özelliklerini devre dışı bırakabilir.

SSS

Facebook hesabı nasıl oluşturulur?

Bir Facebook hesabı oluşturmak için; Facebook web sitesine giriş yaparak, “kaydol” düğmesinden kayıt işlemini gerçekleştirmektir. Adınız, e-posta adresiniz, şifreniz, cinsiyet ve doğum tarihinizi girerek Facebook hesabı onaylanması istenir. Bunun için e-posta adresine gönderilecek onay kodunun ilgili kutuya girilmesi gerekir.

Facebook hesabı silinirse geri alınabiliyor mu?

Bir Facebook hesabı silinirse, hesap geriye alınamaz. Ancak 14 günlük herhangi bir yetkiye yer vermeksizin fikrinizi değiştirme zamanı verilir. Bu süre içinde karar değiştirebilirsiniz. Süreyi geçirdiğinizde, hesabınızda sonsuza kadar silinmiş olur.

Facebook hesabını dondurduğumda kimler erişim sağlayamaz?

Facebook hesabınızı dondurduğunuzda; hesabınızı sizden başkası göremez. Arkadaşlarınız tarafından listede adınız görülebilir. Grup yöneticileri mesaj ve yorumlarınızı görmeye devam eder. Messenger hesabınız bu dönemde de aktiftir.

Bilişim Danışmanı Nedir? Kime Denir?

Kopya URL’leri Birleştirme