301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

0
2292

Kullanıcıları web sitenizdeki en alakalı sayfaya yönlendirmenin yollarından biri olan web yönlendirme, 301 kullanarak, kullanıcılarınızın doğru sayfada kalmasını ve kaybolmamasını sağlayabilirsiniz.

Web sitesi sahiplerinin, artık var olmayan ya da yeniden adlandırılmış bir sayfaya erişmeye çalışan kullanıcıları yönlendirmesinin çeşitli yolları vardır. Bu yollardan biri, 301 kullanarak, yönlendirme yapmaktır.

301 Yönlendirmesi Nedir?

Tarayıcılara ve arama motorlarına bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını bildiren bir yanıt kodu olan 301 yönlendirmesi; eski web sayfalarının takip etmenin ve kullanıcıları yeni sayfa konumuna yönlendirmenin bir yoludur.

Bunun yanında 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunda kafa karışıklığına mahal vermeyecek şekilde; 301 yönlendirmesi yapılmış bir sayfanın bağlantısı tıklandığında, otomatik olarak yeni konuma yönlendirilmiş olur.

Bu işlem; sunucuda web tarayıcısına kullanıcıyı yeni sayfaya göndermesini söyleyen bir dosya oluşturularak yapılır. 301 yönlendirmesi yapılması; web sitenizde değişiklik yaptığınızda, eski sayfalarınızın SEO değerini korumanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda kopuk bağlantıları önlemek için de kullanışlıdır.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmeleri; tarayıcılara ve arama motorlarına, bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını bildirmenin bir yoludur. Ancak 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusu önemlidir ve yanlış bir komut, tüm sayfanızın değişmesine neden olabilir.

301 yönlendirmesi yapılırken;

 • Tarayıcı yeni sayfayı otomatik olarak yükleyecek ve arama motorları değişikliği yansıtmak için, dizinlerini güncelleyecektir.
 • Bir 301 yönlendirmesi ayarlamak için; yeni bir .htaccess dosyası oluşturmak için, web barındırma sağlayıcınızın kontrol panelini kullanmanız gerekir.
 • .htaccess dosyası, sunucu için web sitesi dosyalarınızı nasıl kullanacağınıza ilişkin talimatları içerir.
 • .htaccess dosyası oluşturmak için Redirect 301/eski sayfa. Kodunu girmeniz gerekir.

301 yönlendirmesi; bir web tarayıcısına bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını söylemenin en kolay yoludur ve bir tarayıcı 301 yönlendirmesiyle karşı karşıya kaldığında; yer imlerini ve yeni sayfaya olan bağlantıları otomatik olarak güncelleyecektir.

301 Yönlendirmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

301 yönlendirmesi; World Wide Web’de köprü metni belgelerini aktarmak için kullanılan bir protokol olan http’de kullanılan bir yönlendirme mesajı türüdür. Ancak 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunda bazı noktalara dikkat etmek, işlemin doğru yapılması açısından önemlidir.

 • 301 yönlendirmesi, yeniden yönlendirmeye girer ve 301, 302 ve 307 olmak üzere 3 türü bulunur.
 • 301 yönlendirmesi en kalıcı yönlendirme türüdür ve içerik kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığında kullanılır.
 • Bir web tarayıcısı, belirli bir URL’de bulunan bir belgeyi talep ettiğinde, sunucu talep edilen belge için yeni bir konumla birlikte 301 (kalıcı olarak taşındı) http durum koduyla yanıt verecektir.

Web tarayıcısı daha sonra belgenin bir sonraki istenişinde, otomatik olarak yeni konumu ziyaret eder ve kullanıcının yeni konumu manuel olarak girmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Web Sitenizin Trafiğinin Azalmaması için 301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi, bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını, tarayıcılara ve arama motorlarına belirtmek için kullanılan bir yönlendirme türüdür.

301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunda dikkatli olunmasının yanında; 301 yönlendirmesi uygulandığında, eski sayfaya verilen tüm bağlantılar, otomatik olarak yeni sayfaya yönlendirilir ve eski sayfa artık arama motorları tarafından dizine eklenmeyecektir.

Bu, kullanıcılar ve arama motorları yeni sayfayı bulabileceklerinden, sayfalar taşındığında, web sitesi trafiğinin azalmamasını sağlar. 301 yönlendirmeleri; arama motorlarına yeni sayfayı nerede bulacaklarını söyleyen eski sayfaya (taşıdığınız veya sildiğiniz sayfa) bir parça kod ekleyerek gerçekleştirilir.

Silinen ya da taşınan sayfanın yeni adrese taşındığını gösteren 301 yönlendirmesi sayesinde; arama yapan kişiler, eski sayfayı yazsalar bile, yeni sayfayı bulacaklarından, aranan sitenin trafiğinde herhangi bir eksilme olmayacaktır.

301 Yönlendirmesi SEO İçin İyi midir?

SEO için 301 yönlendirmeleri çok önemlidir çünkü, arama motoru tarayıcılarının bir web sitesindeki tüm sayfaları, dizine eklemesini ağlamaya yardımcı olurlar. Bunun yanında 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunda kullanıcılar, 301 yönlendirmesinin site trafiği için de önemli olduğunu unutmamalıdır.

 • 301 yönlendirmeleri kullanılarak, eski sayfaların zaman içinde oluşturduğu bağlantıyı kaybetmeden, ziyaretçileri eski URL’lerden yenilerine etkili şekilde yönlendirme daha kolaylaşır.
 • 301 yönlendirmeleri; bir web sitesine erişirken, kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamaya yardımcı olduğu için, SEO’ya da yardımcıdır.
 • 301 yönlendirmesi; eski sayfanın sıralamasını ve arama motoru sonuçlarını korurken, kullanıcıları ve arama motorlarını yeni sayfa URL’sine yönlendirir.

Bunun yanında 301 yönlendirmesi ile kullanıcıların ve arama motorlarının yeni sayfa URL’sine yönlendirilmesi; 404 hatalarının önlenmesine yardımcı olduğu ve kullanıcıları sitede tuttuğu için, web siteleri için oldukça faydalıdır.

Bunlara ek olarak 301 yönlendirmeleri, web sitesi trafiğini ve PageRank’i iyileştirmeye yardımcı etkenlerden biridir.

301 Yönlendirme ile 302 ve 307 Yönlendirmeleri Arasındaki Fark Nedir?

Web sitelerinde SEO analizleri yapılırken, bazı teknikler kullanılır ve bu tekniklerden biri olan 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusu, birçok web sitesi sahibini ilgilendirir. Bunun yanında 3 ana yönlendirme tipi bulunur ve hepsinin birbirinden farkı vardır.

 • 301 yönlendirme; kalıcı yönlendirmeler için kullanılır. Yani bir kaynağın kalıcı olarak taşındığını belirtmek için kullanılan bir tür http yanıt kodudur.
 • 301 yönlendirmeleri çoğunlukla bir sayfanın URL’sini değiştirmek istediğinizde ancak yine de tüm eski sayfanın bağlantılarını ve arama motoru sıralamalarını korumak istediğinizde yapılır.
 • 302 yönlendirmeleri; geçici yönlendirmelerdir ve içerik yalnızca geçici olarak kullanılamadığında tercih edilir. Yani bir kaynağın geçici olarak taşındığını belirtmek için kullanılan bir tür http yanıt kodudur.

Son olarak 307 yönlendirme ise yine geçici bir yönlendirmedir. Aynı zamanda hem 301 hem de 302 yönlendirmelerinin bir bileşimidir. Http/1.1 istemcilerine özel olarak çalışır.

Birden Fazla 301 Yönlendirmesi Yapılabilir mi?

Birçok web sitesi sahibi, 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusunu araştırırken, birden fazla 301 yönlendirmesi yapılıp yapılamayacağını da merak edebilir. Evet, birden fazla 301 yönlendirmesi yapılabilir.

301 yönlendirmesi, web tarayıcısına veya arama motoruna bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını bildirir. Bu, kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamaya yardımcı olur.

301 yönlendirmelerinin yalnızca bir sayfa kalıcı olarak taşındığında kullanılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Sayfa yalnızca geçici olarak kullanılamıyorsa, bunun yerine 404 hatası kullanılır.

301 yönlendirmeleri; bir web tarayıcısına bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını söylemenin mükemmel bir yolu olmakla birlikte, eski sayfadaki sonuçları önbelleğe almasını ve böylece gelecekteki isteklerde düzgün şekilde sunulmasını söyler.

Her biri farklı bir konuma işaret ettiği sürece, birden fazla 301 yönlendirmesi kurulabileceği unutulmamalıdır.

301 Yönlendirmesi Ne Kadar Sürer?

301 yönlendirmeleri; bir web tarayıcısına bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını söyler. Bir web tarayıcısı bir 301 yönlendirmesiyle karşılaştığında, yer imlerini otomatik olarak günceller ve sayfayı yeni varsayılan sayfa yapar.

Bunun yanında 301 yönlendirmesi nasıl yapılır konusu dışında kullanıcılar, 301 yönlendirmelerinin ne kadar sürdüğünü merak edebiliyor. Bir web tarayıcısı 301 yönlendirmesiyle karşı karşıya kaldığında; istek URL’sini otomatik olarak yeni bir konuma değiştirir ve sayfayı buradan indirmeye devam eder.

Bu yüzden 301 yönlendirmelerinin etkili olması gereken süre, web tarayıcısına ve ağ koşullarına bağlı olarak değişir. Ancak bir genelleme yapılacaksa, 301 yönlendirmelerinin etkili olması, çoğu zaman saniyeler sürerken, bazı durumlarda dakikaları hatta saatleri alabilir.

SSS

301 yönlendirmesi tersine çevrilebilir mi?

Evet. 301 yönlendirmesi tersine çevrilebilir. Bir web sayfası 301 durum kodu kullanılarak, yeni bir URL’ye yeniden yönlendirildiğinde, 301 durum kodu, 302 durum koduna değiştirilerek, eski URL, eski haline getirilebilir.

301 yönlendirmesi ne zaman kaldırılabilir?

301 yönlendirmeleri; eski URL’leri takip etmenin ve arama motorları tarafından dizine eklenmesini önlemenin bir yoludur. Bir 301 yönlendirmesi kaldırıldığında, eski URL artık yönlendirildiği sayfayla ilişkilendirilmez ve sayfa arama motorları tarafından tekrar dizine alınır.

WordPress’te 301 yönlendirmesinden nasıl kurtulurum?

301 yönlendirmeleri; tarayıcılara ve arama motorlarına bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını bildirir. WordPress kullanıyorsanız ve 301 yönlendirmelerinden kurtulmak istiyorsanız, yönlendirme eklentisi kullanabilirsiniz.

Web Tasarım Uzmanı

Alan adı seçimi