WordPress’te Kullanmanız Gereken Eklentiler

0
533

Bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız internet dünyasının %35’ine hâkim olan WordPress aklınıza gelecek ilk seçenek olacaktır. WordPress sistemi ile hızlıca sitenizi kurdunuz ve geliştirmek istiyorsanız iş yükünüzü büyük oranda sırtlayacak eklentileri de kurmanız gerekmektedir.

İşte bu yazımızda WordPress’te kullanmanız gereken temel eklentileri kısaca tanıtarak sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Gelin birlikte bakalım bu eklentiler nelermiş.

1. Cache Eklentileri

WordPress’te kullanmanız gereken temel eklentiler yazımızın ilk sırasında cache eklentileri yer alıyor. Sitenizi gerekli eklentileri kurduktan sonra içerik eklemeye başladığınızda bir süre sonra fark edeceksiniz ki siteniz giderek yavaşlıyor. Ücretli veya ücretsiz temaları gezerken demo siteler çok hızlıydı bu nedenle tercih ettiniz ama siteniz şimdi yavaşlıyor. İşte burada sizi yanıltan fark şu; o gördüğünüz demoların tüm optimizasyon ayarları doğru bir şekilde yapıldığı için olabildiğince hızlıydı.

Peki, bu olayın çözümü nedir? Diye soracak olursanız da tabi ki alacağınız cevap WordPress Cache eklentileridir. Sitenize kuracağınız cache eklentileri sağladığı özelliklerle sitenizi olabildiğince optimize ederek olabilecek en üst hızlara çıkaracaktır.

WordPress en iyi cache eklentileri ise şunlardır;

 • WP Rocket Cache
 • WP Super Cache
 • WP Fastest Cache
 • W3 Total Cache
 • LiteSpeed Cache
 • Autoptimize

Bu eklentileri detaylıca araştırarak sitenize en uygun olanını kurmanız sizin için gayet faydalı olacaktır.

2. SEO Eklentileri

WordPress’te kullanmanız gereken temel eklentiler yazımızın 2. sırasında SEO eklentileri yer alıyor. İnternet sitenizin hız konusunda optimize edildiği kadar başarı sağlaması için SEO konusunda da optimize edilmesi gerekir. Bir internet sitesi sahibi için arama motorlarında yükselip ön sıralara çıkmak en büyük başarıdır ve bu konuda en büyük yardımcılarınız da SEO eklentileri olacaktır. SEO eklentileri size temel ipuçları vererek hem sitenizi hem de içeriklerinizi kolayca optimize etmenizi sağlayacaktır.

WordPress en iyi SEO eklentileri ise şunlardır;

 • Yoast SEO
 • Rank Math
 • All in One SEO

Size tavsiye edebileceğimiz ve işinizi fazlasıyla görecek bu eklentileri detaylı olarak araştırarak size en uygununu kullanabilirsiniz.

3. Güvenlik Eklentileri

WordPress’te kullanmanız gereken temel eklentiler yazımızın 3. sırasında güvenlik eklentileri yer alıyor. Siteniz belirli bir sıralamaya ve başarıya ulaştıktan sonra artık temel güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir. Çünkü her an rakiplerinizin ya da saldırganların yapacağı saldırılara hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Bu konuda da size tavsiyemiz ücretsiz olarak CDN ve koruma desteği sunan CloudFlare’yi ve WordPress güvenlik eklentilerinden birini kurmanızdır.

WordPress en iyi güvenlik eklentileri ise şunlardır;

 • Sucuri Security
 • Wordfence Security
 • iThemes Security
 • Shield Security
 • All In One WP Security & Firewall

Bu güvenlik eklentilerini detaylıca araştırarak size en uygun olanı kurarak kullanabilirsiniz.

4. Yedekleme Eklentileri

WordPress’te kullanmanız gereken temel eklentiler yazımızın 4. sırasında yedekleme eklentileri yer alıyor. İnternet sitenizin başına ister sizden kaynaklı ister sunucu kaynaklı herhangi bir olumsuz durum gelmesi sonucunda anında müdahale etmek için sitenizi mutlaka yedeklemeniz gerekmektedir. WordPress eklenti kütüphanesinde yer alan yedekleme eklentileri ile hem manuel hem de otomatik olarak sitenizi kolayca yedekleyebilirsiniz.

WordPress en iyi yedekleme eklentileri ise şunlardır;

 • UpdraftPlus
 • BackupBuddy
 • BackWPUp
 • BackUpWordPress
 • Duplicator

Bu yedekleme eklentilerini detaylıca araştırarak sitenize en uygun olanı kullanabilirsiniz.

5. Diğer Gerekli Eklentiler

WordPress’te kullanılması gereken temel eklentiler yazımızın sonunda ise kurmanızı tavsiye ettiğimiz diğer eklentiler yer almaktadır. Bu eklentiler ise şunlardır;

Contact Form 7:  Hızlı ve kolay bir şekilde iletişim formu oluşturup, kullanıcılarınızdan geri dönüşler almanızı sağlar.

Akismet Spam Protection: Sitenizde bulunan formlara ve yorumlar kısmına gelebilecek spam yorumları engellemenizi sağlar.

WPS Hide Login: Standart olarak gelen yönetici paneli giriş urlnizi değiştirerek güvenliğinizi sağlamanızı sağlar.

Limit Login Attempts Reloaded: Yönetici panelinizi girişte limitler koyarak saldırganları engellemenizi sağlar.

Broken Link Checker: Sitenizde yer alan kırık linkleri tespit ederek size bildirir.

Imagify Image Optimizer: Sitenizde yer alan görselleri optimize ederek daha yüksek açılış hızlarına ulaşmanızı sağlar.

Regenerate Thumbnails: Sitenizde yer alan küçük görsellerin yeniden boyutlandırarak görsel optimizasyonunuza yardımcı olur.

WebP Express: WebP formatını destekleyen tarayıcılarda görsellerinizi otomatik olarak bu formata dönüştürerek hız testlerinde daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Sizlerde WordPress’te Kullanılması Gereken Temel Eklentiler yazımızla ilgili düşüncelerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.