WordPress Temel SEO İpuçları

0
488

Günümüz internet dünyasında bir internet sahibi sahibi olmak artık çok basittir. Kendinize bir domain ve hosting aldıktan sonra kolayca kurulum yapabilir ve internet sitenizi yayına alabilirsiniz. Bir internet sitesi sahibi olmak bu kadar kolayken, onu yükseltmek ve devam ettirebilmek işin en zor ve en önemli kısmıdır.

Bu noktada karşınıza çıkacak ilk kavram SEO’dur. SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve internet sitenizin arama motorlarında gözükmesi ve üst sıralara çıkabilmesi için mutlaka doğru bir şekilde yapılması gerekir.

SEO çalışmaları içerisinde yüzlerce kural barındırsa da birazdan sizlere WordPress temel seo ipuçları yazımızda vereceğimiz öneriler ile bunların bir çoğunu kolay bir şekilde yerine getirebileceksiniz. Gelim bu temel önerileri on başlık halinde sırasıyla inceleyelim.

1. SEO Eklentileri

WordPress temel SEO ipuçlarında sizlere tavsiye edeceğimiz ilk öneri sitenize hemen bir SEO eklentisi kurmanızdır. Yazımızın başında SEO’nun zor ve birçok kuralı olan bir çalışma olduğundan bahsetmiştik. İşte bu SEO eklentileri işin zor bölümünü sizin yerinize sırtlanarak bu çalışmaları kolay bir şekilde yürütmek için sitenizi hem optimize edebilmenizi sağlar hem de güçlü yazılar oluşturabilmeniz için size kritik öneriler sunar.

Temel olarak bu SEO eklentileri, sitemap oluşturmanızı, yazılarınıza odak anahtar kelime belirlemenizi, güçlü yazılar oluşturmanız için SEO ipuçları ve meta açıklamalarını düzenleyebilmeniz gibi birçok alanda sizlere yardımcı olacaktır.

WordPress’te kullanabileceğiniz SEO eklentileri ise şunlardır;

 • Yoast SEO
 • Rank Math
 • All in One SEO

Bu eklentilerin özelliklerini detaylıca araştırarak sizin için en uygun olanını sitenize kurabilir ve internette yer alan rehberler aracılığıyla da ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Planlaması

WordPress temel SEO ipuçlarında size tavsiye edeceğimiz ikinci önerimiz anahtar kelime planlaması yapmanızdır. Bu sayede ziyaretçilerinizin niyetine yönelik içerikler üretebilir, neler üretirseniz başarılı olursunuz hakkında fikir edinebilir ve siteniz için kaliteli bir trafik ağı oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelime planlamasını yaparken hizmet alanınıza yönelik hedef anahtar kelimelerinin bir listesini yapın. Bu anahtar kelimeleri internet üzerinde yer alan çeşitli anahtar kelime planlayıcı siteleri ile analiz edin ve yüksek trafik düşük rekabet oranına sahip olanları seçin. Rakip analizi yaparak rakipleriniz ile rekabet edebileceğiniz anahtar kelimeler oluşturmayı da ihmal etmeyin.

Anahtar kelime planlamasın konusunda sizlere yardımcı olacak araçlar ise şunlardır;

 • KWFinder
 • SEMRush
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Bu araçlar sayesinde anahtar kelime analizinizi kolayca yapabilir ve internet siteniz için daha kaliteli içerikler üretebilirsiniz.

3. Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress temel SEO ipuçları arasında sizlere vereceğimiz üçüncü ve olmazsa olmaz tavsiyemiz kalıcı bağlantı ayarlarıdır. Bu ayarları başlangıçta düzgün bir şekilde yapmanız sitenizin hayatı için kritik önemdedir. Çünkü ilerleyen dönemlerde arama motorlarında siteniz yer edindiği için değiştirmeniz, tamamen kendi topuğunuza sıkmanız anlamına gelecektir.

Kalıcı bağlantı ayarlarını WordPress sisteminde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için;

Yönetici Paneli > Ayarlar > Kalıcı bağlantılar yolunu izleyerek ayarlara ulaşabilirsiniz. Burada karşınıza birçok seçenek çıksa da önerimiz “https://siteadı.com/yazi-adi” şeklinde kısa ve SEO dostu url yapısını seçmenizdir.

Tabii bu önerimiz temel düzeyde içerik üreten internet siteleri ve bloglar için geçerlidir. Haber siteleri vb. alanlarda hizmet veren bir internet siteniz mevcutsa bu yapıyı araştırarak kendinize en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

4. Google Search Console Bağlantısı

WordPress temel SEO ipuçları listemizde dördüncü önerimiz sitenizi Google Search Console bağlamanızdır. Siteniz ile bu sistem entegrasyonunu gerekli yönlendirmeler ile kolayca yapabilirsiniz.

Search Console sizlere; organik trafiğinizi, hangi kelimelerden trafik aldığınızı, site haritası eklemenizi, arama motorlarında görünmesini istemediğiniz url lerinizi kaldırmanızı ve daha birçok işlevi sunmaktadır.

Siteniz hakkında çeşitli analizler ve geliştirmeleri barındıran bu aracı siteniz ile entegre etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

5. Google Analytics Bağlantısı

WordPress temel SEO ipuçları listemizde sizlere beşinci önerimiz Google Analytics bağlantısı yapmanızdır. Eğer sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında ve sitenizin performansı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu kurulumu kesinlikle yapmalısınız.

Google Analytics sizlere; anlık ziyaretçinizi, ziyaretçilerin gezdikleri sayfaları, en çok ziyaret edilen sayfaları, ziyaretçi demografisi ve ziyaretçi kaynağı gibi daha birçok metrik hakkında bilgiler vererek SEO çalışmalarını dikkatli ve doğru bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Anahtar kelime planlamanın yanında ziyaretçilerin niyetini bilmekte kaliteli trafiğinizi artıracak en önemli etkenlerden birisidir.

6. Mobil Uyumluluk

Geçmişte internet denilince ilk akla bilgisayar gelirdi ve tüm çalışmalar, araştırmalar bilgisayar üzerinden yapılırdı. Ama günümüzde bu çalışma ve araştırmalar büyük oranda bilgisayarın yerini alan akıllı telefonlar üzerinden yapılmaktadır.

Bu nedenle 7’den 70’e herkesin akıllı bir cihaza sahip olduğunu düşünürsek sitenizin mobil uyumlu olması günümüzde artık hayati bir önem taşımaktadır diyebiliriz. Şahsen ben akıllı telefon üzerinden bir internet sitesini ziyaret ettiğimde mobil uyumlu değilse siteyi terkediyorum ve mobil uyumlu başka siteler aramaya yöneliyorum. Büyük oranda internet kullanıcısının bunu yaptığını düşünürsek –ki yapıyorlardır- mobil uyum sitemiz için olmazsa olmazdır diyebiliriz.

Bunun için ücretsiz ve ya ücretli olarak sitenize kuracağınız temanın mobil uyumlu olup olmamasına kesinlikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

7. Hız Optimizasyonu

WordPress temel SEO ipuçları önerilerimizden bir tanesi de olmazsa olmazımız hız optimizasyonudur. Az önce bahsettiğimiz mobil uyumlu olmak gibi hızlı bir siteye sahip olmak da ziyaretçilerimizin bizi terk etmemesi noktasında çok önemlidir. Çünkü kullanıcı arama sonuçlarında tıkladığı zaman en kötü 3-5 saniyede açılmayan veya yüklenmeyen bir sitede sorun olduğunu düşünüp terketmesi çok doğal bir davranış olacaktır.

Bu konuda hemen karamsarlığa düşmeyin. Çünkü bu işi kolayca ve profesyonelce sizin yerinize yapacak, sitenizi uçuracak WordPress eklentileri vardır.

Sitenizi hızlandıracak en iyi WordPress Cache eklentileri ise şunlardır;

 • WP Rocket Cache
 • WP Fastest Cache
 • WP Super Cache
 • W3 Total Cache
 • LiteSpeed Cache

Bu eklentileri de detaylıca araştırarak sitenize en uygun olanı sitenize kurabilir ve temel ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

8. Kaliteli İçerikler Üretin

WordPress temel SEO ipuçları yazımızın temel yapı taşlarından birisi de kaliteli içerikler üretmektir. Bu noktada en büyük yardımcınız ise listemizin başında yer alan SEO eklentileridir.

Bu eklentiler en başta bahsettiğimiz gibi sitenizi optimize etmenin yanında içerikleriniz için de temel SEO ipuçları önererek yüksek kalitede yazılar oluşturmanızı sağlamaktadır. Ayrıca hazırladığınız içeriğin kullanıcınızı memnun etmesini de asla göz ardı etmeyin.

Yazılarınızda anahtar kelime dengesine dikkat etmekle birlikte ziyaretçinin aradığını öğrenmesine özen gösterin ve gereksiz tekrarlar ile yazıyı uzatmaya çalışmaktan da kaçının.

9. Görselleri Optimize Edin

İnternet sitenizde yer alan görselleri optimize etmenizi SEO açısından kesinlikle öneririz. Görsellerinizi hem genişlik-yükseklik hem de boyut açısından optimize etmelisiniz. Bu optimize sunucunuz üzerindeki yükü azaltacak ve sitenizin daha hızlı yükselmesine birinci dereceden etki edecektir.

Ayrıca görsellerinize alt metni eklemeniz de SEO açısından önemlidir. Çünkü arama motoru örümcekleri içeriklerinize eklediğiniz görselleri düzgün yazılmış isminden ve alt metninden tanıyacaktır. Bu sayede de görselleriniz arama sonuçlarının görsel bölümlerinde indexlenerek sitenize esktradan ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır.

10. Kaliteli Backlinkler Edinin

WordPress temel SEO ipuçları yazımızın son maddesi ise sitenizin tanınmasını sağlayacak ve otoriter bir konuma gelmesini sağlayacak backlink kaynaklarına sahip olmaktır. İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma ile bunları nasıl ve ne şekilde elde edebileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, daha yolun başındayken bu duruma başvurmamanızdır. Siteniz belirli bir gelişim kaydettikten sonra backlink almaya özellikle de kaliteli backlinkler edinmeye çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bonus

Tüm bu ipuçlarından sonra sitenizi analiz edebileceğiniz temel SEO araçlarından da bahsetmezsek olmaz. İnternet üzerinde çeşitli birçok araç sayesinde sitenizin SEO puanın ölçebilir ve eksiklerinizi görebilirsiniz. Ayrıca Rank Math eklentisini kullanıyorsanız bu eklenti de size ücretsiz bir şekilde kendi panelinde SEO analizi yapmanızı sağlayacaktır.

Sitenizi analiz edebileceğiniz SEO araçları ise şunlardır;

 • SEMRush
 • Ahrefs
 • SEO Site Checkup

WordPress Temel SEO İpuçları yazımız burada son bulmaktadır. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi SEO konusunda yüzlerce kural olsa da biz burada size sadece temel ve en önemli olanlarından bahsetmeye çalıştık. Sizler de bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.