WordPress Görsel Optimizasyonu

0
476

Sitemizde yer alan görseller kullanıcıların direk gözüne hitap eder ve dikkatini çeker. Bu nedenle de ister WordPress tabanlı ister farklı bir tabanlı internet sitesine sahipseniz görsel optimizasyonunu doğru bir şekilde yapmak zorundasınız. Bu optimizasyonu doğru bir şekilde yapmak size çok çeşitli faydalar sağlayacaktır.

Özellikle sitenizde bulunan bütün görselleri düzgün bir şekilde optimize edilmesi yapacağınız hız testlerinde görsellerden kaynaklı yavaşlamayı tamamen kaldıracaktır. Çünkü optimize edilmiş ve doğru bir şekilde boyutlandırılmış görseller ilk açılışta sunucunuz üzerinde ki yükü hafifletecektir. Ayrıca doğru bir isme sahip olan görseller ile de arama motorlarının görsel bölümünde index alarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Bu temel bilgileri verdikten sonra gelin hep birlikte WordPress görsel optimizasyonu nasıl yapılır inceleyelim.

Doğru Görsel Formatı ve Boyutuna Sahip Olun

WordPress görsel optimizasyonunda yapacağınız ilk ve temel adım görsellerinizin doğru bir formata ve boyuta sahip olmasıdır. İnternet sitelerinde özellikle öne çıkan iki görsel formatı vardır. Bunlar JPEG ve PNG’dir. JPEG’ler genel olarak öne çıkan görsel ve yazı içlerinde kullanılıyorken PNG’ler genellikle logolarda kullanılmaktadır.

Günümüzde genel olarak JPEG formatı kullanılsa da Google Insıght üzerinden yapılan hız testlerinde “Görsellerinizi yeni nesil biçimlerde yayınlayın” uyarısı vermektedir. WordPress eklenti kütüphanesinde yer alan WebP Express eklentisi sayesinde görsellerinizi WebP’ye çevirebilirsiniz. Ayrıca bu eklenti görsellerinizi desteklenen tarayıcılarda WebP, desteklenmeyen tarayıcılarda ise JPEG olarak göstermektedir.

WordPress görsel optimizasyonunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise doğru boyutlu görsellere sahip olmaktır. Bu konuda da temanızın özelliklerini bilmek resimleri boyutlandırmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin sitenizde öne çıkan görsel boyutları 640×480 ise sizin ekleyeceğiniz 1280×768 boyutlu bir görsel hem sunucunuza ekstra yük bindirecek hem de resmin geç açılmasına neden olacaktır.

Görsellerinizi Sıkıştırın

WordPress görsel optimizasyonunda yapacağınız ikinci ve en önemli adım görsellerinizi sıkıştırmaktır. Görselleriniz sıkıştırmak konusunda sizlere yardımcı olacak çeşitli program ve internet siteleri mevcuttur. Bu konuda dikkat edeceğiniz husus ise boyuttan veya kaliteden ne kadar taviz vereceğinizdir. Ultra bir sıkıştırma yaptığınızda görsel boyutu ve kalitesi çok düşecek ya da minimum sıkıştırma yaptığınızda görsel boyutu ve kalitesi yüksek olacaktır. Bu iki seçenekten hangisinden taviz vereceğinizi sizin kararınıza bırakıyoruz.

Görsel sıkıştırmak için kullanabileceğiniz programlar;

  • Adobe Photoshop
  • NET
  • Gimp

Görsel sıkıştırmak için kullanabileceğiniz internet siteleri;

  • JPEGmini
  • TinyPNG
  • Compressor

Görsel sıkıştırmak için kullanabileceğiniz WordPress Eklentileri;

  • Compress JPEG & PNG images
  • ShortPixel Image Optimizer
  • Smush Image Compression and Optimization
  • Imagify Image Optimizer

Görsellerinizi Doğru İsimlendirin

WordPress görsel optimizasyonunda yapacağınız temel ve son adım ise görsellerinizin doğru bir isme sahip olmasıdır. Görsellerinizin doğru bir isme sahip olması sitenizin SEO’suna oldukça katkı sağlayacaktır. SEO çalışmalarını yapıp sitemizi arama sonuçlarında incelerken kaçırdığımız temel bir nokta var. Yazılarımız arama motorlarında indexlenirken ayrıca görsellerimizde arama motorlarının görsel bölümlerinde indexlenmektedir.

Bu nedenle de anahtar kelimeniz ile aynı ada sahip bir görsel hem yazınızı güçlendirecek hem de size katkı sağlayacaktır. Tabii ismi ayarlarken Türkçe karakter kullanmamaya ve resminize alt metni eklemeye de özen göstermeniz gerekmektedir.

Sizler de WordPress Görsel Optimizasyonu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi bize yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.