WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi

0
402

WordPress tabanlı bir internet sitesine sahip olduğunuzda hem SEO hem de kullanıcı memnuniyetini sağlamak adına kullanmanız gereken temel eklentiler bulunmaktadır. Özellikle yazımızda da bahsedeceğimiz cache eklentileri bunların başında gelmektedir.

Cache eklentileri temel olarak CSS, JavaScript, HTML küçültme, nesne önbellekleme gibi işlemleri yaparak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların araştırmalarını yaparken hızlı siteleri tercih ettiği, belirli bir sürede açılmayan siteleri ise terk ettikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle de kullanacağınız bu cache eklentileri sayesinde siteniz SEO ve site hızı konusunda hem sizi hem de gelen ziyaretçileri oldukça memnun edecektir.

Kısa ve öz bir rehber niteliğinde olacak bu WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi yazımızda sizlere kullanıcı dostu ve işinize yarayacak bu eklentileri tanıtmak istiyoruz.

  1. WP Rocket Cache

WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi diye bir sıralama yapacaksak şüphesiz ki bu listenin başında olması gereken isim WP Rocket Cache eklentisidir. Ücretli olarak satılan bu eklenti kuracağınız blog ya da sitelerde sizi fazlasıyla memnun edecek ve ödediğiniz paranın her kuruşunu sonuna kadar hak edecektir.

WP Rocket Cache eklentisi basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olmasının yanında Türkçe dil desteği de sunmaktadır.

Bu eklenti temel olarak sizlere; sayfa önbellekleme, HTML, CSS, JavaScript küçültme ve sıkıştırma, tarayıcı önbellekleme, veritabanı optimizasyonu ve daha birçok özellik sunarak sitenizin inanılmaz hızlarda açılmasını sağlayacaktır.

WP Rocket Cache tüm bu harika özellikleri barındırıp sizi fazlasıyla mutlu edecek olsa da ücretli bir eklenti olduğu için başlangıçta düşünmeyebilirsiniz. Ama üzülmeyin! Yazımızın devamında yer alan ücretli ve ücretsiz kullanıma sahip olan eklentiler de sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

  1. WP Super Cache

WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi yazımızın 2. sırasını ise kesinlikle WordPress dünyasında tam 2 milyon aktif kullanıcıya sahip olan WP Super Cache eklentisi hak etmektedir. Bu güçlü ve kullanışlı cache eklentisinin geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasının temel nedeni tamamen ücretsiz olmasıdır.

WP Super Cache eklentisi ücretsiz olmasının yanında çok kolay bir kullanıma sahiptir. Bu eklentiyi kurduğunuzda yapmanız gereken tek şey önerilen ayarları seçmek ve kaydetmektir.

Bu eklenti; sayfalarınızı küçültme ve sıkıştırma, CDN desteği, mobil uyumlu önbellekleme gibi birçok özellik sunarak sitenizi hız konusunda optimize etmenize yardımcı olacaktır.

  1. WP Fastest Cache

WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi yazımızın 3. sırasında ise 1 milyon aktif kuruluma sahip olan WP Fastest Cache eklentisi yer alıyor. Bu eklenti Emre VONA adlı Türk bir geliştirici tarafından yapılmış ve ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

WP Fastest Cache tamamen Türkçe ve oldukça basit bir arayüze sahiptir. Basit bir arayüze sahip olmasının yanında barındırdığı özellikler ile listemizde yer alan tüm eklentiler ile birebir yarışacak düzeydedir.

Bu eklenti ücretsiz sürümde masaüstü önbellekleme, GZIP sıkıştırma, HTML, CSS, JavaScript küçültme gibi özelliklere sahiptir. Premium sürümde ise bu özelliklerin gelişmiş sürümlerinin yanında mobil önbellekleme seçeneği de bulunmaktadır. Ayrıca CDN desteği de bulunan eklenti ücretsiz sürüm dahi olsa her yönden işinizi görecek gayet muazzam bir eklentidir.

  1. W3 Total Cache

WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi yazımızın 4. sırasında ise yine WordPress’te 1 milyon aktif kullanıcıya sahip ve oldukça popüler bir diğer eklenti olan W3 Total Cache yer almaktadır. Site performansınızı önerilen ayarlarda bile büyük ölçüde artıracak bu eklenti ücretsiz ve ücretli sürümlere sahiptir.

Bu eklenti; sayfa önbellekleme, nesne önbellekleme, HTML, CSS, JavaScript küçültme gibi özelliklerin yanında farklı kullanabileceğiniz birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca mobil kullanıcılara özgün önbellek de oluşturabileceğiniz bu eklenti SSL desteğine de sahiptir.

  1. LiteSpeed Cache

WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi yazımızın 5. yırasında ise yine WordPress’te popüler olan ve 1 milyon aktif kullanıcıya sahip olan LiteSpeed Cache eklentisi yer almaktadır. Bu eklentiyi diğer eklentilerden ayıran en temel özellik ise ülkemizde hizmet sunan birçok hosting firmasının LiteSpeed desteğine sahip hizmet sunmasıdır. Bu hizmet sayesinde cache işlemi direk sunucu taraflı yapılmaktadır. Bu da sitenizin doğru optimizasyon seçenekleri ile muazzam hızlara çıkmasını sağlayacaktır.

Bu eklenti; masaüstü ve mobil önbellekleme, otomatik önbellekleme, HTML, CSS, JavaScript küçültme gibi temel özelliklerin yanında daha birçok detaylı özellik sunmaktadır.

Eğer sizin de hizmet aldığınız hosting firmanızın sunucuları LiteSpeed desteğine sahipse bu eklentiyi kullanmanızı öneririz