Web Hosting Uzmanı

0
2241

Web siteniz için bir barındırma çözümü aradığınızda; günümüzün seçenekleriyle beraber, web sitenizi çevrimiçi tutabilmek için, birçok tercih yapma şansınız var. Web hosting hizmetleri sayesinde tüm teknik işleriniz gerçekleşir ve web sitenize gelecek dönüşümler için, güncellemelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun en iyi yanı ise; çoğunun uygun fiyatlı olmasının yanında, yeni başlayanlar için, işlerini daha hızlı şekilde kontrol altına almalarında yardımcı olur. Bunun için konusunda deneyim kazanmış web hosting uzmanı ile iş birliği yapılabilir.

Web Hosting Hizmeti Nedir?

Bir barındırma sağlayıcısı; bir web sitesi dosyalarını depolamak için, web sunucusunda yer ayırdığında, bir web sitesi barındırma hizmeti sağlanmış olur. Web barındırma; bir web sitesini meydana getiren kod dosyaları, resimler gibi dosyaları çevrimiçi görüntülenmeye hazır hale getirir. Bunun anlamı ise, ziyaret edilen her web sitesinin bir sunucuda barındırılmasıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse web hosting; web sitesinin barındırılması için, alan kiralamak ya da satın almak anlamına gelir. HTML, CSS ve resimler gibi birçok dosya, web sitesinin içeriğinin çevrimi olarak görüntülenmesi için, bir sunucu üzerinde barındırma hizmetinden yararlanmak zorundadır. Profesyonel web hostin firmalarında hizmet veren web hosting uzmanı, web siteniz için en uygun barındırma hizmetini önererek, bu konudaki tüm hizmetlerin, sağlıklı şekilde yerine gelmesi için çalışır.

Web Hosting Firması Nasıl Seçilir?

En iyi web barındırma hizmeti söz konusu olduğunda, birçok farklı faktörü göz önüne almak gerekir. Bir web hosting hizmetine karar vermeden önce, bazı noktaları incelemek ve gerektiğinde web hosting uzmanı ile iletişime geçerek, en uygun hizmeti almak gerekir.

Web hosting firması seçerken;

 • Çalışma süresi güvenilirliği
 • Web sitesi yükleme hızı
 • Müşteri hizmetleri konularına dikkat edilir.

Barındırma hizmetinin kapalı olması, web sitesine erişimin olmadığı anlamına gelir. Bu yüzden 7/24 çalışan bir siteye sahip olunması gerekir. Profesyonel hosting firmalarının çoğu % 99.90 çalışma süresi garantisi sunar. SEO optimizasyonu ön plana çıktığında, web sitesi yüklenme hızı, büyük önem taşır. Bunun nedeni; sayfaların yavaş yüklenmesi durumunda, insanların sayfadan çıkmaları ve sıralamanın düşmesidir. Bu yüzden en uygun web sitesi yükleme hızını garanti veren, güvenilir barındırma hizmeti sunan firmalarla çalışılır. Aynı zamanda web sitenizin kapalı olduğu durumlarda başvuracağınız, beklenti ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak web hosting uzmanı, size profesyonel müşteri hizmetleri desteği sunmalıdır.

Alan Adı ile Web Hosting Aynı Şey midir?

Alan adı ve web hosting, sürekli birbiriyle karıştırılan, iki farklı kavramdır. Alan adı; web sitesinin, insanların web sitesini ziyaret etmek için, tarayıcıya yazdıkları site adresidir. Yani web sitenizin ev adresidir. İnternette temel olarak; kablolarla birbirine bağlanan bilgisayar ağı bulunur. Bunların kolayca tanımlanabilmesi için ise IP adresi adı verilen, bir dizi benzersiz numara atanır. Bilgisayarlar bu sayıları tanımlar. Ancak insanları bu numaraları hatırlamasının olanağı yoktur. Bu yüzden bu sorunun çözümü için, alan adları kullanılır. Böylece bu alan adları sayesinde, istenilen web sitesi ziyaret edilir.

Web hosting ise; web sitesiyle ilgili tüm dosyaların bulunduğu yerdir. Bir nevi web sitesinin evidir. Bu yüzden de alan adı ve hosting birbirleriyle ilişkili şekilde çalışır. Web barındırma şirketleri; web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmandır. Bu konuda web hosting uzmanı devreye girerek, kişilere en uygun farklı barındırma türleri arasında öneriler sunarak, en iyi barındırma planını sunar.

Web Barındırma Hizmetinde Paylaşımlı Hosting Hizmeti Nedir?

Farklı türlerde web barındırma hizmeti alınır. Bunlardan bir tanesi olan paylaşımlı hosting hizmeti; başlangıç web siteleri için, maliyetsiz bir seçenektir. Yani web sitenizin, bir grup başka web sitesiyle, aynı sunucuda saklanacağı anlamını taşır. Doğru oranla, özelleştirilebilir seçeneklere ve ortalama düzeyde yükleme hızına sahip olunur. Burada web hosting uzmanı; paylaşımlı hosting hizmetini önerirken, uzun vadeli bir çözüm olarak sunmaz. Çünkü paylaşımlı hosting, yüksek trafik seviyelerini kaldıramaz. Ama yine de web sitesini hızlı şekilde kurmak ve bir an önce hayata geçirmek isteyenler için, kesinlikle iyi bir çözümdür.

Web Sitesi Barındırma Nasıl Yapılır?

Web sitenizin, başkaları tarafından görülebilmesi, çevrimiçi erişime açık olması için, bir sunucuda barındırılmaya ihtiyacı vardır. Barındırma süreci; web sitesi dosyalarınızı tutmak için güçlü bir sunucu kiralamak ya da satın almaktır. Bunun için bazı adımların izlenmesi gerekir. Bu konuda size destek verecek olan web hosting uzmanı; siteniz için en ideal ve uygun barındırma hizmetini önerir.

Web sitesi barındırma için;

 • İlk olarak alan adı satın alınır. Bu sitenizin adresidir. Yani kullanıcılar, tarayıcıya yazdıkları site URL’si ile, sitenize daha çabuk ulaşırlar.
 • İkinci adımda bir barındırma hizmeti tercih edilir. Burada web hosting uzmanı devreye girer ve tercih edilecek web hosting firmasından, sitenize en uygun barındırma seçilir.
 • Son adım barındırma planı tercih etmektir. Paylaşımlı, VPS, özel, bulut ve WordPress barındırma türlerinden bir tanesi tercih edilir.

Barındırma; bir web sunucusunda yer kiralamaktır. Bu yüzden bir barındırıcı ile çalışmadan önce, sitenizin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun şekilde davranılmalıdır. Ana bilgisayarın yedeklenmesi, depolama, güvenlik, e-postalar, depolama, bant genişliği, veri tabanları, etki alanları gibi birçok ihtiyacı karşılayacak sunucu kullanılacağından emin olunmalıdır. Zamanında ve kaliteli destek verecek web hosting uzmanı ise, bu konuda sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

 

Paylaşımlı Hosting Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yeni başlayanlar ve hızlıca sitesini hayata geçirmek isteyenler için oldukça ideal olan paylaşımlı hosting, her şey de olduğu gibi avantajlara ve dezavantajlara sahiptir.

Paylaşımlı hosting avantajları;

 • Düşük maliyetlidir, küçük ölçekli çevrimiçi işletme web siteleri için benzersizdir.
 • Özel teknik bilgiye gerek duymaz.
 • Önceden yapılandırılmış sunucu seçeneklerine sahiptir.
 • Kullanıcı dostu kontrol paneli bulunur.
 • Bakım ve sunucu yönetimi sizin için önemsenir.

Paylaşımlı hosting söz konusu olduğunda, web hosting uzmanı tarafından sistemin dezavantajları da belirtilir. Paylaşımlı hosting; sunucu yapılandırması üzerinden çok az kontrole sahip olabildiği gibi, hiçbir kontrolü de olmayabilir. Bunun yanında diğer web sitelerindeki trafik dalgalanmaları, web sitenizin üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

VPS Barındırma Hizmeti Nedir?

Web barındırma hizmetinin bir başka türü olan VPS barındırma hizmeti; bir nevi özel sanal sunucu anlamına gelir ve paylaşımlı barındırma hizmetinden, çok daha iyi bir tercihtir. Her web sitesi, kendi sanal analında barınır. Böylece yükleme hızı artar ve ayrıca web sitesinde daha fazla trafik oluşmaya başlar. Web sitesinin hızlı şekilde ölçeklendirilmesi planlanıyorsa, web hosting uzmanı tarafından size önerilecek barındırma hizmeti VPS barındırma hizmetidir. Sektörünüzün önde gelen web sitelerinden biri haline gelmek istediğinizde, VPS barındırma hizmeti, uzun vadede iyi bir seçenek olarak durmaz. Bunun nedeni ise, web sitesine gelen trafiğin sınırlamaları olmasındandır.

VPS Barındırma Hizmetinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Özel sanal sunucu kullanırken; sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşmanızın yanında, web barındırıcınız, o sunucu üzerinde, tamamen size özel ayrı bir bölüm bulundurur. Bunun anlamı; özel bir sunucu alanı ile ayrılmış miktarda kaynak ve belleğin, sadece size ait olduğudur. Ancak bu sisteminde bazı avantaj ve dezavantajları bulunur.

VPS barındırma hizmetinin artı ve eksileri;

 • VPS ile ayrılmış sunucu alanına sahip olunur.
 • Diğer web sitelerindeki trafik dalgalanmaları, site performansını etkilemez.
 • Sunucuya kök erişim sağlanabilir.
 • Kolay ölçeklenebilirliği ve yüksek özelleştirilebilir özelliği sahiptir.

VPS barındırma hizmeti dezavantajları ise; diğer barındırma türlerinden daha maliyetli olması ile, teknik ve sunucu yönetimi bilgisinin zorunluluğudur. Bu yüzden bu konuda Web hosting uzmanı, VPS barındırma hizmetini sunarken, aynı zamanda artıları ve eksileri de göz önünde bulundurarak; web siteniz için, en uygun barındırma hizmetini tavsiye eder.

Özel Hosting Hizmeti Nedir?

Piyasanın en güvenilir ve genelde en iyi seçeneği olan özel hosting hizmeti; her şey üzerinde tam kontrol sahibi olacak web siteniz için, özel bir sunucunuzun olması anlamına gelir. Ancak maliyetli bir sistemdir. Bu hizmet kısaca en iyinin en iyisi için hazırlanmış hosting hizmetidir. Trafiğinizi en üst seviyede ölçeklendirmeyi planladığınızda, web hosting uzmanı, size özel hosting hizmetini önerir. Özel hosting hizmetinin de diğer hosting hizmetlerinde olduğu gibi, artıları ve eksileri bulunur. Özel hosting hizmetinin dezavantajı; yüksek maliyetli olması ve daha büyük işletmelere hitap etmesi, teknik ve sunucu yönetimi bilgisi zorunluluğu olduğu için, web hosting uzmanı ile iş birliği içinde çalışılması gerektiğidir.

Özel hosting avantajları arasında;

 • Sunucu yapılandırması üzerinde tam kontrol sahibi olunur.
 • Yüksek güvenilirlik ve güvenlik seçenekleri sunar.
 • Sunucuya kök erişim sağlanır.

Özel sunucu kiralamak, kendi yerinde sunucunuza sahip olmak kadar güçlüdür. Fakat web hosting uzmanı tarafından profesyonel destek sağlanmalıdır. Daha yoğun trafiğe sahip olan büyük çevrimiçi işletmeler, özel sunucu barındırma hizmetinden yararlanır.

Bulut Barındırma Hizmetinin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde piyasanın en güvenilir barındırma hizmeti çözümü olan bulut barındırma; ana bilgisayarda bir sunucu kümesi sağlanır. Dosyalar ve kaynaklar her sunucuda çoğaltılabilir.

Bulut barındırma hizmetinin avantajları;

 • Kesinti süresi çok azdır ya da hiç yoktur.
 • Sunucu hatalarının web sitesi üzerinde etkisi olmaz.
 • Kaynaklar, istenildiğinde tahsis edilir.
 • Kullandıkça öde fiyatlandırma stratejisi Yani kullandığınız kadarını ödeme kolaylığı sunar.
 • Diğer web barındırma türlerinden daha fazla ölçeklendirilebilir.

Web hosting uzmanı tarafından bulut barındırma hizmetine yönlendirildiğinizde; gerçek maliyetleri tahmin etmenin zor olduğu ve kök erişimin her zaman sağlanamadığı gibi bir dezavantajı olduğu hakkında bilgilendirilirsiniz. Bulut sunucularından biri meşgulse ya da bir sorun yaşanıyorsa; trafik otomatik şekilde, başka bir sunucuya yönlendirilir. Bunun anlamı çok az kesinti yaşanması ya da hiç kesinti yaşanmamasıdır. Çok yoğun web siteleri için, benzersiz özellikler taşır.

WordPress Barındırma Hizmeti Nedir?

WordPres yapısı altında hazırlanmış web siteleri için oluşturulmuş barındırma hizmeti olan WordPress barındırma hizmeti; özellikle WordPress kullanıcıları için yapılandırılmıştır. Site önbelleğe alma ve güvenlik gibi önemli hizmetler için, önceden yüklenen eklentileri bulunur.

WordPress barındırma hizmetleri artıları ve eksileri;

 • Düşük maliyetlidir ve kullanıcı dostudur.
 • Tek tıkla WordPress kurulumu yapılır.
 • WordPress siteleri için iyi performans sağlar.
 • WordPress sorunları adına, eğitimli web hosting uzmanı desteğinden yararlanılır.
 • Önceden yüklenen WordPress eklenti ve temaları kolaylık sağlar.

WordPress barındırma hizmeti, sadece WordPress altında kurulan siteler içindir. Sunucuda birden fazla web sitesi bulundurulduğunda, sorun yaşatabilir. Bunun yanında yüksek seviyede optimize edilen yapılandırma sayesinde, site çok daha hızlı yüklenirken, daha az sorunla karşı karşıya kalınır. Web hosting uzmanı; WordPress barındırma planları önerirken, genellikle önceden tasarlanan WordPress temaları, sürükle ve bırak sayfa oluşturucuları ve belli geliştirici araçlarıyla WordPress ile ilgili ek özellikleri rahatlıkla kullanarak, barındırma hizmetini sağlayabilir.

Web Sitesinin Nerede Barındığı Önemli midir?

Web siteniz; işletmeniz için önemliyse, barınacağı yerin de doğru seçilmesi, kritik bir öneme sahiptir. Web hosting uzmanı ile çalışıldığında, sizin için en doğru ve ideal barındırma hizmetini önerecektir. Çünkü yüksek hacimli ve düşük maliyetli bir sağlayıcı kullanmak, maliyetleri düşürmek adına cazip gelse de bu tür ortamlar, kritik web siteleri için, çok da uygun değildir.

Çoğunlukla yüzlerce belki de binlerce web sitesi, aynı anda web, veri tabanı, e-posta hizmetleri sağlayan, tek bir fiziksel sunucu paylaşır. Güvenliği ihlal edilmiş bir kod yüklemek, her sitenin zarar görmesine neden olur. Çoğu maliyetsiz yani ucuz barındırma paketleri, yedek alımını bile içermeyebilir. Deneyim kazanmış web hosting uzmanı, hiçbir ana bilgisayarın % 100 çalışma garantisi sunmadığını bilir. Kapsamlı yedekleme rutinlerine, yedekli yük devretme donanımına ya da düşük nüfuslu ortamlara sahip olmak, bu anlamda çok önemlidir.

Hosting İhtiyaçları Nasıl Belirlenir?

Yeni bir hosting hesabı açmadan önce, nelerle karşılaşacağınızı, hangi hosting ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Bir web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, siteniz için saygın bir ana bilgisayar aldığınıza ya da kiraladığınıza emin olmanız gerekir. Burada profesyonel hosting hizmeti sunan ajansların web hosting uzmanı ile iletişime geçerek, ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak hosting hizmeti hakkında bilgi alınabilir. Web hosting uzmanı ile birebir çalışıldığında, uzman bazı konularda bilgi sahibi olmak isteyecektir. Bunun nedeni, siteniz için en uygun ve ideal barındırma hizmetini sunabilmektir.

 • Ne tür bir web sitesi kurulacağı
 • Belirli bir komut dosyası için, belli uygulamaya ya da desteğe ihtiyaç olup olunmayacağı
 • Web sitesinin belli bir yazılıma ihtiyacı olup olmadığı
 • Siteye ne kadar trafik beklendiği gibi soruların cevapları önemlidir.

Web hosting firmalarıyla yapılan sözleşmelerin çoğu, 1-3 yıl arasında değişen planlara tabidir. Doğru barındırma hizmeti firmasını ve barındırma hizmetini seçmek için; hızlılığa, web hosting uzmanı tarafından verilecek desteğe, güvenli ortamın olup olmayacağına, ölçeklenebilirlik düzeyine ne seviyede olduğunu araştırmak gerekir.

Evde Bir Web Sitesi Barındırılabilir mi?

Bir web sitesi barındırmak; web hizmeti veren ajanslarla hem çok daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Aynı zamanda web hosting uzmanı tarafından bilgilendirilmek, yönlendirilmek ve sorunlara karşı çözüm üretmek daha kolaylaşır.

Evde bir web sitesi barındırmak için, bazı faktörlere dikkat edilir;

 • Bir web sitesini kendiniz barındırmak istiyorsanız, sürekli çalışan bir güç kaynağı sahibi olunmalıdır. Herhangi bir kesinti esnasında; yedek güç, statik bir IP ve düzenli bir donanım bakımı gerektirir. Web hosting uzmanı ile çalışıldığında, düzenli olarak bakım yaptırabilirsiniz.
 • Teknik bilgi sahibi olunması gerekir. WWW yazılımının nasıl kurulacağını bilmek, bu noktada önemlidir. Bu yazılım; internet tarayıcılarının bilgisayarınızda depolanan, web sitesi dosyalarına erişim izni için gereklidir. Web hosting uzmanı, bu konuda gerekli bilgi ve tecrübeye sahiptir.
 • İnternet servis sağlayıcınızın, ev bilgisayarında ya da ISS planınız içinde, web siteleri çalıştırmanıza izin verip vermeyeceği, kontrol edilmelidir. En azından bant genişliği kotanızı bilmek zorunluluğunuz vardır. Ev internet bağlantıları, web sayfalarına hizmet verecek şekilde tasarlanmadığından, web siteniz olması gerekenden daha düşük bir hızda yüklenecektir. Web hosting uzmanı ile çalışıldığında; ISS planınız için, web sitenizin çalışıp çalışmayacağına dair izni kontrol ederek, bant genişliği kotanızı takip edebilir.
 • Evde bir web sitesi barındırdığınızda; bilgisayarın sürekli açık kalması gerekir. Bu bilgisayarın çökmesi durumunda ya da yeniden başlatmanız gerektiğinde, web sitenizin kullanılamayacağı anlamını taşır. Profesyonel web barındırma hizmeti veren firmalarda, sunucular sürekli açıktır ve herhangi bir problem yaşandığında, kısa süreler içinde web hosting uzmanı, gerekli tedbirleri alarak, sorunu çözümler ve web sitelerinin erişilebilirliğinin sürekli kılar.

Bir web sunucu seçmek ve aynı şekilde doğru ve deneyim kazanmış web hosting uzmanı tarafından yönlendirilmek önemlidir. Bu yüzden yıllık sözleşmeler yapmak ve doğru kararı vermek için, yeterli araştırmayı yapmak gerekir. Aynı zamanda sunucularda oluşabilecek her türlü problemin, web hosting uzmanı tarafından çözümlendiği ve profesyonel müşteri hizmetleri des