Ülkemize Özgü Alan Adları Nelerdir?

0
451

Olayı net anlatmak ve çok fazla detaya girmemek adına sonuna .tr uzantısı ile gelen tüm domainler ülkemize özgü alan adları diyebiliriz.

Bu alan adlarının bazıları belge ile bazıları da belgesiz olarak tescil edilebilmektedir. Bu alan adlarının tescili önceden sadece nic.tr yapabiliyordu. Son yapılan düzenlemeler ile bu durum değişti ve .tr uzantılı domainleri diğer bazı hosting firmaları da yapabilir duruma geldi.

Nic.tr ODTÜ’ye bağlı bir oluşumdu ve uzun yıllar .tr domain operatörlüğünü bu kapsamda devam ettirdi. Ancak değişen kanunlar ile nic.tr tek kayıt operatörü olma vasfını kaybetmiş durumda.

Nic.tr belirli alan adları dışında tescil ve yenileme işlemlerini yapamadığı için diğer operatörlere birçok alan adı transfer oldu. Ancak nic.tr bir yan kuruluş olan Metunic faaliyete geçirerek oradan tescil ve yenileme işlemlerine devam edebiliyor.

Birçok domain sahibi alan adlarını bu kurumlara kaydırmış durumdalar. Burada önerim .tr alan adı tescili için nic.tr bir nevi devamı olan Metunic ile çalışmanız yönünde. Tabi ki farklı firma seçenekleri de mevcut.

.tr alan adlarından belgeli alan adları için resmi evraklar ibraz etmeniz gerekmekte. Bu evrakların neler olduğunu kayıt yapacağınız firmaların adreslerinde bulmanız mümkün.