Türkçe Alan Adları Nedir?

0
473

Türkçe alfabede bulunan ancak ASCII olmayan karakterlerin domain adında kullanılması eskilerden mümkün değilken artık mümkün durumda. Günümüzde birçok tarayıcı Türkçe alan adlarını desteklemektedir. Ancak böyle bir alan adı almak her ne kadar çok fazla boşta domain imkanı sunsa da birçok global serviste sorun yaşamanıza neden olacağından açıkçası bu alan adlarını tavsiye etmiyorum.

Ancak tabi ki bu alan adlarını alıp web sitesi oluşturmanız mümkün. Türkçemizde bulunan “ı,ğ,ü,ş,ö,ç” karakterleri alan adı içinde geçebilmektedir.

Buradaki en büyük sorun web sitesi açabilmenize karşın e-posta desteği noktasında halen ciddi sorunlar olması. Sadece bir web sitesi açacaksanız ve bu siteden herhangi bir e-mail adresi açmayıp ve global birçok önemli servisi kullanmak istemiyorsanız bu durumda Türkçe alan adı tescil edebilirsiniz.

Aslına bakarsanız normalde siz  fatihozsari.com adresini tescil etmek istediğinizde IDN formatındaki bu alan adının karşılığı ; fatihözsarı.com = xn--fatihzsar-47a76d.com şeklinde olmaktadır. IDN çevirici sitelerine girerek sorgulama