SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

0
311

İnternet dünyasında ister kurumsal isterse kişisel bir internet sitesine sahipseniz içeriklerinizi mutlaka SEO uyumlu olarak hazırlamak zorundasınız. Çünkü SEO uyumlu bir içerik arama motorlarında hızlı index almanızı ve kolayca yükselmenizi sağlayacak en önemli etkendir.

Sitenizin trafiğini ve kalitesini zamanla artıracak bu önemli kuralları SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır? adlı bu yazımızda sizlere adım adım anlatmak istiyoruz. Gelin bu maddeleri sırasıyla inceleyelim.

1. Anahtar Kelime Planlaması Yapmak

SEO uyumlu içerik nasıl hazırlamanın en temel adımı sağlam bir anahtar kelime planlaması ve analizi yapmaktır. Hazırlayacağınız bu içerik için mutlaka hedef anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz bu anahtar kelimeleri internet üzerinden çeşitli analiz araçları ile tespit edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta başlangıç düzeyinde bir internet sitesine sahipseniz yüksek trafik ve düşük rekabete sahip olan anahtar kelimeleri seçmeniz olacaktır.

Yüksek trafiğe ve düşük rekabete sahip olan bir anahtar kelimeyi seçmeniz, arama motorlarında kolay yükselmenize ve güzel trafikler elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Google Analytics ve Search Console gibi araçlar ile de ziyaretçilerinizin farklı metriklerle takibini yapmanız da önemlidir. Ziyaretçi niyetine göre analizler yaparak sevilen içeriklere yönelik yeni anahtar kelime planlamaları da yapabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi yapmak için şu araçları kullanabilirsiniz;

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı: Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bu araçla kolayca anahtar kelime planlamanızı yapabilir, farklı istatistikler ile anahtar kelime hacimlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Google Arama Sonuçları: Hazırlamak istediğiniz içerikler ile ilgili sorgular yaparak en çok aranılan içerikleri görebilir ve planlamanızı buna göre de yapabilirsiniz.

Keywordtool: Basit ama etkili bir araç olan Keywordtool ile ücretsiz olarak kısıtlı olsa da belirli analizleri kolayca yapabilirsiniz.

SEMRush: Web dünyasında popüler bir SERP takip aracı olan SEMRush ile anahtar kelime analizi yapmanın yanında birçok farklı metrik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Özel promosyon kodu ile bu aracı 30 gün ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Planladığınız bu anahtar kelimeleri sitenizde SEO eklentilerinin yardımı ile dengeli bir şekilde kullanmanız da önem taşımaktadır. Ayrıca anahtar kelimenizi urlde, görselde ve başlıkta kullanmaya özen göstermeniz SEO puanınızı yükseltecektir.

2. İçeriği Kaliteli Bir Şekilde Hazırlamak

SEO uyumlu içerik için dikkat etmeniz gereken ikinci önemli nokta içeriğin kaliteli olmasıdır. İçeriklerinizi kendiniz ya da yazarlarınızı hazırlıyor olabilir. Her iki durumda da içerikleriniz kesinlikle özgün ve kaliteli olmak durumundadır.

İçeriklerinizi hazırlarken kesinlikle kopya içerik kullanmamalı, özgün bir şekilde hazırlamalısınız. Özgün bir içerik hazırlamanın yanında imla kurallarına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca hazırladığınız içerik sitenizi ziyaret eden müşterileri doyurmalı, aradığı bilgiyi ona net olarak sunmalıdır. Genelde bir araştırma yapan kullanıcı genel bir göz attıktan sonra aradığını bulamadığı zaman siteyi hızla terk etmektedir. Terk edilen bu siteler arasında yer almamak için içeriklerinizin doyurucu olmasına ekstra dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.

3. Görsel ve Video Kullanımı

SEO uyumlu içerik konusunda sizlere tavsiye edeceğimiz bir diğer nokta ise içeriklerinizde görsel ve video kullanmanızdır. Bunları kullanırken içeriğinizin amacına uygun olan ve kullanıcının direk gözüne hitap eden şeyler olmasına da dikkat etmelisiniz. Düzensiz ve amacına uygun olmayan görsel ve videolarla süslenmiş bir yazı eminim ki hiçbirimizin ilgisini çekmeyecek ve siteyi hızla terk etmemize neden olacaktır.

Ayrıca içeriğinizde kullandığınız görseller arama motorlarının görsel bölümlerinde index almanızı sağlayarak esktra bir trafik sağlamanıza da olanak tanıyacaktır. Ayrıca ziyaretçileri sitenizde tutacak içeriklere sahip olmanız Google Analytics değerlerinize olumlu etki edecektir ve Google gözünde değerli ve otoriter bir site konumuna gelmenize etki edecektir.

4. Başlık ve Meta Açıklamaları

SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? sorusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de başlık ve meta açıklamaların uyumlu olmasıdır. Bunları eksik yazmanız yada kurallarına dikkat etmemeniz SEO analiz araçlarında sürekli hata almanıza ve SEO puanınızın düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi anahtar kelimenizi, içeriğinizin başlığında, görselinde, meta açıklamasında ve urlsinde geçirmeniz içeriğinizin kalitesi açısında olumlu etki edecektir. Zaten biz bu yazıda böyle bir maddeden bahsetmesek bile siz içeriğiniz hazırlarken SEO eklentileri yazınızın kalitesinin yükselmesi için bunları uyumlu hale getirmeniz konusunda sizi uyaracaktır.

5. İç ve Dış Linkleme

Kullanıcıları sitenizde tutmak ya da yeni içeriklerinizin değerini artırmak için yapmanız gereken en önemli nokta site içi linklemedir. Yazınızı okuyan ve diğer yazılarınızı merak eden ya da linkleme yaptığınız bir içeriği merak eden kişi diğer sayfalara yönelecektir ve bu da size fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Ayrıca gerekli durumlarda sitenizden daha otoriter olan sitelere dış linkler vermeniz de sitenize olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bu nokta da dikkat etmeniz gereken ise içeriği dış linkler ile doldurmamanızdır. Zaten bir SEO eklentisi kullanıyorsanız 1 adet link eklediğiniz zaman gerekli uyarıyı yeşile döndürecektir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır? sorumuzda sizlere naçizane bilgilerimizle tavsiyeler vermeye çalıştık. Tabi verdiğimiz bu tavsiyeler çok ince detaylı noktaları içermese de yolun başındayken yapabileceğiniz temel noktaları içermektedir. Sizler de bu içeriğimizle ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.