Şans Vermeniz Gereken WordPress Eklentileri

0
392

Herhangi bir programlama dili bilmeden harika bir web sitesine sahip olmak isteyenlerin hemen hemen hepsi WordPress platformunu tercih etmektedir. Bunun başlıca sebebi WordPress site kurma konusunda hem anlaşılır hem de kolay bir platform olma özelliği taşımaktadır. WordPress sayesinde haber, magazin, blog, inceleme, teknoloji, kadın ve kişisel site başta olmak üzere ister kendinize ait bir web sitesi isterseniz de şirketiniz için bir web sitesi kurabilirsiniz. Tüm bu işlemleri hiç bir programlama dilini bilmeden yapabilirsiniz.

WordPress nedir ?

WordPress, insanların hiç bir programlama dili bilmeden tamamen ücretsiz bir web sitesine sahip olması için kullanılan bir içerik yönetim yazılımıdır. Dünyada WordPress alternatifi olan birçok alternatif içerik yönetim yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bazı yazılımlarsa sadece ücret ödenerek elde edilebilmektedir. Yada ücretli ve ücretsiz planlara ayrılmaktadırlar.

WordPress yazılımı kurulduktan sonra sizi, tarzınızı ve sitenizi yansıtacak bir tema seçmeniz gerekmektedir. Tabi şirketiniz ve markanızı yansıtacaksanız tema seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Temalar arasında ücretsiz temaların yanında ücretli temalarda bulunmaktadır. Tema kurulumundan sonra eklenti kurulumu yapılmalıdır.

WordPress eklentisi nedir ?

Hangi platformu kullanırsanız kullanın, isterseniz tamamen size özel bir yazılımda kullansanız bir web sitesi kurduğunuzda çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. İşte WordPress platformunda bu sorunların üstesinden gelebilmeniz için eklentiler kurmalısınız. WordPress eklentileri sayesinde yaşanan sorunlar çözülebilmektedir. Neredeyse yaşanan tüm sorunların çözümü için bir WordPress eklentisi bulunmaktadır.

Ne işe yarıyor bu eklentiler ?

Açıkçası her işe yarıyorlar. Örneğin sitenizde bir forum sayfası olmasını istiyorsunuz. Hemen bir eklenti kurarak dakikalar içerisinde forum sayfasına sahip olabiliyorsunuz. Sitenizde kendinize özel bir üyelik sistemi oluşturmak istiyorsunuz. Mesela yabancı teknoloji sitelerinde çokça gördüğümüz premium üyelik sistemini kurmak istiyorsunuz. Bazı içeriklerin sadece premium üyeler tarafından erişilebilir olmasını istiyorsunuz. Bir eklenti kurulumuyla bu özelliğe hemen sahip olabiliyorsunuz. Benzer bir şekilde sitenizdeki reklamları ücretli bir şekilde premium olmuş üyelere göstermek istemiyorsanız bunu eklenti sayesinde yapabiliyorsunuz.

Yada hemen hemen aynı mantığa dayanan bir sistem kurmak için eklenti kurabilirsiniz. Mesela sitenize gelen bir ziyaretçi, reklam engelleyici yazılım kullanıyorsa o ziyaretçinin reklam engelleyici yazılımını kapatmadan sitenize girmemesini sağlayabiliyorsunuz. Eklentiler sayesinde iletişim formu oluşturabiliyorsunuz. Anketler düzenleyebiliyorsunuz. Sitenizin güvenliği arttırabiliyorsunuz. Önbellek temizliği yapabiliyorsunuz. Ziyaretçilerle olan etkileşimi eklentiler sayesinde arttırabiliyorsunuz.

Mutlaka şans vermeniz gereken WordPress eklentileri

Bazı eklentiler diğerlerinden farklıdır. Pratik ve işlevsel oluşu sayesinde diğer eklentilere göre çok daha üstün özelliklere sahiptir. Bu eklentiler sayesinde sitenizde ciddi anlamda işlevsellik katabilirsiniz. Bazı kişiler tarafından bu eklentilerin kullanımı oldukça yaygındır. Hemen hemen ziyaret ettiğiniz tüm WordPress siteleri bu eklentileri kullanır. Pratik olması sebebiyle kendini ispatlamışlardır. Ancak bu eklentilerin arasında bazıları var ki oldukça başarılı bir eklenti olmasına rağmen kullanıcı sayısı pekte fazla değildir.

Klasik düzenleyici

WordPress platformunda yapılan güncelleştirme sonucunda düzenleme arayüzünde de ciddi bir farklılığa gidildi. Bu arayüzü kullanmak istemeyenler klasik düzenleyici eklentisi sayesinde WordPress platformunun çok kullanılan ve alışkanlık haline gelen eski arayüzünü kullanabilmektedir. Birçok kişi klasik düzenleyici eklentisini kullanarak yayın hayatına devam etmektedir.

Accelerated Mobile Pages

Her web sitesinin bir masaüstü görünümü ve mobil görünümü bulunmaktadır. Genelde web sitelerin masaüstü görünümü hızlı çalışmakla beraber mobil görünümleri o kadarda hızlı değildir. Hız unsuru hem ziyaretçiler hem de arama motorları için hayati önem taşımaktadır. Genelde ziyaretçilerin büyük bir kısmı tıkladıkları sitenin 3 saniye içerisinde açılmasını ister. Açılmazsa o siteyi terk ederler. Durum böyle olunca hız unsuru arama motorları ve web siteleri için hayati önem taşıyan unsurlardan biri olmuştur.

Eğer web sitenizin mobil sürümü bir hayli yavaşsa birde mobil görünüm yerine AMP görünümünü tercih edin. AMP, hızlandırılmış mobil sayfalardır. Accelerated Mobile Pages eklentisi sayesinde dakikalar içerisinde sitenizin AMP görünümünü elde edebilirsiniz. Kalıcı yönlendirmeyle tüm mobil sayfaları AMP görünümüne yönlendirebilirsiniz.

AMP sayesinde sitenizin mobil görünümünde muazzam bir hız artışı yakalayabilirsiniz. WordPress platformunda birçok AMP eklentisi bulunmaktadır. Ancak kullanım kolaylığı ve pratikliği sayesinde Accelerated Mobile Pages eklentisi AMP görünümü elde etmek için en elverişli eklentidir diyebiliriz.

WP Mail SMTP

Ziyaretçilerle olan etkileşimi arttırmak ve sitenizin çok daha işlevsel bir hale gelmesini sağlamak için e-postanızın kullanılabilir olması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki PHP mail fonksiyonu güvenlik sorunları yüzünden kullanılamamaktadır.

Bu yüzden SMTP eklentisi tercih edilen bir eklenti olmaktan çok zorunluluk haline gelmiş bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde sitenizde e-posta hizmetini kullanabilirsiniz. Sitenizde başta üyelik işlemleri ve forum işlemleri olmak üzere birçok fonksiyonu gerçekleştirebilirsiniz.

WPForms Lite

Sitenizde form oluşturmayı sağlayan bir eklentidir. Oldukça pratiktir. Ücretli sürümüyle çok daha fazla fonksiyona sahip olabilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı için ücretsiz sürümü yeterli olabilmektedir. Bu eklenti sayesinde sitenizde ister iletişim formu oluşturabilir, isterseniz çok daha farklı amaçlar doğrultusunda özelleştirilmiş formlarda oluşturabilirsiniz.

Contact Form 7

Bir başka form eklentisidir. Ancak Contact Form 7 çok daha basit, sade ve pratik bir eklentidir. Saniyeler içerisinde web sitenizde bir iletişim formu oluşturabilir, bu formu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. WordPress platformunda en popüler ve sık kullanılan eklentilerden biridir. Birçok WordPress sitesinde bulunur.

Compress JPEG & PNG images

Web sitenizin daha hızlı olması için sitenizdeki görselleri sıkıştırmanız gerekebilir. Bu sıkıştırma işlemi görsellerin görüntü kalitesinden ufak tavizler vermenize sebep olur. Ancak sitenizin açılış hızını ciddi anlamda iyileştirir. Compress JPEG and PNG Images eklentisi ücretsiz ve ücretli iki plana sahip olan bir eklentidir. Ücretsiz planda aylık 100 görsel iyileştirmesi yaparken ücretli planda böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. WordPress sitelerini hızlandırmak için çokça kullanılan popüler bir eklentidir.

Yoast Seo

Web sitenizin arama motorlarında daha sık görüntülenmesi ve tıklanması için yapılan tüm çalışmalara seo denmektedir. Bu seo çalışmaları web sitelerinde yapılabildiği gibi içeriklerde de yapılabilmektedir. Belirli arama sorguları arama motorlarında çok değerlidir. Çünkü bunları birçok kişi arama motorlarında araştırmaktadır.

Sizlerde bu arama sorgularında sitenizin arama motorlarında gözükmesini istiyorsanız seo çalışması yapmak zorundasınız. Yoast Seo eklentisinin bu konuda size büyük yardımları olacaktır. İçeriğinizin ne denli seo uyumlu olup olmadığını kontrol etmeyi yarayan bu eklenti yine birçok WordPress sitesinde etkin bir şekilde kullanılan güçlü bir eklentidir.

WooCommerce

Web sitenizde bir şeyler mi satmak istiyorsunuz ? WooComerce eklentisi sayesinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Birçok WordPress tabanlı e-ticaret sitesinde bu eklenti kullanılmaktadır. Hatta e-ticaret sitesi için tema geliştiricileri, tasarladıkları temaların WooCommerce eklentisiyle uyum içerisinde çalışmasına çok dikkat etmektedir.

WP Fastest Cache

Ziyaretçilerin çoğu sitenize tıkladıktan sonra siteniz 3 saniye içerisinde yüklü olarak ekranda gözükmezse anında sizleri terk edecektir. Aynı zamanda arama motorları yavaş açılış hızına sahip olan siteleri sevmemektedir. Bu yüzden sitenizi hızlandırmanız gerekmektedir.

WordPress platformunda da hızlandırma sorunu yine eklentiler sayesinde çözülebilmektedir. WP Fastest Cache eklentisi sitenizde ön bellek temizliği yapar. HTML ve CSS kodlarını sıkıştırır. Böylece sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar.

WordPress platformunda birçok önbellek eklentisi bulunmaktadır. Ancak WP Fastest Cache eklentisi aralarında en pratik kullanıma sahip olan eklentidir. Dakikalar içersinde bu eklentiyi sitenize kurabilir ve yapılandırma ayarlarını yapabilirsiniz. WP Fastest Cache eklentisinin ayarları diğer önbellek eklentilerine göre çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Aynı zamanda bu eklenti Türk asıllı yazılımcılar tarafından geliştirilmiştir. Milyonlarca web sitesi bu eklentiyi aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Better Ads Manager (Ücretli)

Şirket siteleri hariç birçok kişisel site gelir elde etme amacıyla kullanılır. Bazı siteler ticaret sitesi olup gelirini yaptığı satışlarla elde eder. Bazı sitelerse daha çok içerik odaklı çalışır ve geliri yaptığı reklam yayınıyla elde ederler.

Better Ads Manager eklentisi, sitenizdeki reklam alanlarında tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Böylece Google Adsense gibi reklam yayınlarında çok daha fazla kazanç sağlamanıza katkıda bulunur. Reklam yayınından gelir elde etmek için en çok Google Adsense platformu tercih edilmektedir. Popüler siteler başta olmak üzere milyonlarca site Google Adsense sayesinde gelir elde eder.

Google Adsense’den elde edilen gelirin arttırılması için reklam yerleştirmesinin akıllıcı yapılması gerekmektedir. Bu konuda Better Ads Manager eklentisi tam yetki sahibi olmanızı sağlar. Ancak Better Ads Manager eklentisi Better Studio tarafından geliştirildiği için en iyi performansı Better Studio tarafından geliştirilen Publisher temasında göstermektedir.

Google tarafından Site Kit

Google hizmetlerine kolay erişmenizi sağlayan bir eklentidir. Örneğin Search Console ve Google Analytics’i WordPress sitenize bu eklenti sayesinde kolaylıkla bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu eklenti sayesinde sitenizin Search Console ve Analytics istatistiklerine çok daha kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

My WordPress Login Logo

Her WordPress sitesinde kayıt ol ve giriş yap sayfaları aynıdır. Bu form sayfalarında daha fazla özelleştirme yapmak için My WordPress Login Logo eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde giriş yap ve kayıt ol form sayfalarına sitenizin logosunu ekleyebilirsiniz.

Daha fazla işleve sahip olan alternatif eklentileri de bulunmaktadır. Ancak aralarında en pratik olan eklenti budur. Aynı zamanda giriş yap ve kayıt ol sayfalarında kendi reklamını da yapan bir eklenti değildir. Tamamen ücretsizdir.

Newsletter Pack Pro

Haber ve blog siteleri e-posta aboneliğine önem vermektedir. Newslatter Pack Pro eklentisi sayesinde sitenize özelleştirilmiş e-posta aboneliği kutucuğu yerleştirebilirsiniz. Pratik ve hoş bir eklentidir.

Redirection

Redirection son derece basit bir eklentidir. Sitenizde 404 hatasının gözükmesine sebep olan kırık linkleri tespit etmenizde büyük kolaylıklar sağlar. Aynı zamanda 301 yönlendirmesi yapmanız için son derece basit ve pratik bir eklentidir.

OneSignal Push Notifications

Haber ve blog sitelerinde ziyaretçilerin tarayıcı bildirimi almasını sağlayan pratik ve kullanışlı bir eklentidir. OneSignal Push Notifications eklentisiyle reklam yayını yapan siteler bile bulunmaktadır. Daha çok haber siteleriyle beraber kişisel internet sitelerinde kullanılmaktadır.

Ads.txt Manager

Redirection gibi pratik hafif bir eklentidir. Google Adsense ve diğer reklam hizmetlerinin istediği Ads.txt dosyasını sitenize yüklemeyi kolaylaştıran bir eklentidir. Son derece hafif bir eklentidir.

BuddyPress

Sitenizdeki üyelik sistemi için daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız BuddyPress eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde daha fazla özelleştirilmiş bir üyelik sistemine sahip olabilirsiniz. Ücretsiz ve oldukça popüler bir eklentidir.

Really Simple SSL

Her web sitesinin tarayıcı ve ziyaretçi tarafından güvenilir olarak algılanması için SSL sertifikasına ihtiyacı bulunmaktadır. Yani sitenizin “http://” şeklinde değil “https://” şeklinde bir adrese sahip olması gerekmektedir.

SSL sertifikasına sahip olan sitelerde ziyaretçiyle site arasında gidip gelen bilgiler kodlanır. Böylece üçüncü tarafta bulunan bir kişi tarafından kimlik avcılığı yapılamaz. Ziyaretçinin bilgileri kodlanıp siteye gönderilir. Bu kod, site içerisinde çözülüp okunabilir hale gelir.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere her web sitesinin SSL sertifikasına sahip olması gerekmektedir. WordPress için bu eklenti sayesinde SSL sertifikasını kullanabilirsiniz.

ShortPixel

Sitenizi hızlandırmak için önbellek eklentisi kurmanız gerekmektedir. Bu eklentiler sitenizdeki HTML,CSS ve JS kodlarını sıkıştırarak sitenizi hızlandırır. Birde sitenizi hızlandırmak için görsellerinizi iyileştirmeniz gerekmektedir. Mesela görselleri sitenize webp uzantısıyla yükleyebilirsiniz. Webp uzantısı, jpg ve png uzantısına göre çok daha az yer kaplamaktadır.

ShartPixel bir görsel iyileştirme eklentisidir. Diğer görsel iyileştirme eklentileriyle kıyaslandığında çok daha iyi performans göstermektedir. Aynı zamanda ücretli ve ücretsiz planları bulunmaktadır. Ücretsiz plan için ayda 100 görselde iyileştirme yapabilmektedir.

Wordfence Security

İnternet sitesi başarılı olduğu zaman bu başarı bazı kötü niyetli kişilerin dikkatini çekecektir. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Bu gibi durumlarda sitenizi kesinlikle güvence altına tutmalısınız. Aksi taktirde saldırıya uğrayarak bu kötü niyetli kişileri kurbanı olursunuz. Sitenizde harcadığınız onca emek bu saldırıların neticesinde mahvedilebilir.

Wordfence Security, WordPress sitelerinde kullanılan, olduk popüler bir güvenlik yazılımıdır. Sitenizde kötü amaçlı yazılım taraması yaparak güvence altında kalmanızı sağlar. Aynı zamanda sitenize giriş yapan kötü niyetli ip adreslerini filtreler. Sitenizin üyelik girişini korur. Böylece kâr amacı güden bot ziyaretlerini ve saldırıları engeller.

All in One SEO

Eskiden WordPress siteleri için en popüler seo eklentisiydi. Yoast Seo eklentisinin daha pratik olması sebebiyle ikinci planda kalmış bir eklentidir. Ancak günümüzde hala etkin bir şekilde birçok sitede kullanılmaktadır. Sitenizdeki seo çalışmalarında size yardımcı olan bu eklenti site haritası, güvenliği ve daha birçok alanda kullanıcısına yardımcı olmaktadır.

WP Super Cache

Her web sitesi sahibi ziyaretçilerin web sitelerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşmasını ister. Bunu kim istemez ki ? WordPress platformunu kullananlar sitelerinin daha hızlı bir açılış hızına sahip olması için önbellek eklentisi kullanmaktadır. WP Super Cache eklentisi de bu eklentilerden biridir. 2 milyonun üzerinde kurulmuş ve hala etkin bir şekilde kullanan kullanıcı sayısına sahiptir.

LiteSpeed Cache

Bir başka ön bellek eklentisidir. WordPress sitenizi hızlandırmayı sağlamaktadır. WordPress’de önbellek eklentileri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Ancak yapılandırma ayarları biraz karmaşıktır. Bu eklentinin sunucu taraflı desteği sayesinde sitenizde çok ciddi hız artışları sağlayabilirsiniz.

Ancak LiteSpeed Cache eklentisinin ayarlaması düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde sitenizde çeşitli bozulmalara yol açabilmektedir. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hemen endişelenmeyin. Eklentiyi kaldırdığınızda ayarlar varsayılan haline geri dönecektir.

WPS Hide Login

WordPress sitenizin güveliği için çok önemli özelliklere sahip olan bir eklentidir. WordPress sitenizin dışarıdan yapılacak olan saldırılara karşı kapalı tutmak için öncelikle sitenizin gizliliğini arttırmanız gerekmektedir. Bunu ilk olarak kullandığınız platformu yani WordPress’i gizleyerek yapabilirsiniz. WPS Hİde Login eklentisi, sitenizin önemli link yapısında değişiklikler yapmanıza olanak sağlar. Böylece kötü niyetli kişiler, sitenizin bir WordPress sitesi olduğunu anlayamaz.

Siteniz WordPress sitesi olduğu gizleyerek birçok saldırının hedefi haline gelmezsiniz. Gerçekten de WordPress siteleri için pekte alternatifi olmayan başarılı bir eklentidir. Ancak yapılandırma ayarlarının yapılması için bazı teknik bilgilerin biliniyor olmasına gerekir. Eklentinin kullanıcı sayısı bir hayli fazladır.

Rank Math

WordPress siteleri için bir başka seo eklentisidir. Yoast Seo veya All in One Seo eklentisi kadar popüler değildir. Ancak birçok konuda oldukça başarılı bir eklentidir. Kullanıcılar tarafından kesinlikle bir şansı hak eden bir eklentidir.

Eskiden Yoast Seo eklentisi All in One Seo eklentisi kadar popüler değildi. Ancak pratik kullanımı sayesinde All in One Seo eklentisini geçmeyi başardı. Rank Math eklentisi de bazı noktalarda Yoast Seo eklentisine göre daha iyi özellikler sunuyor. İlerleyen günlerde çok daha popüler bir eklenti olabilir. Neden olmasın ?

WP Statistics

Web sitenizin ziyaretçiler tarafında elde edilen istatistiklerini görmek için çoğu zaman Google Analytics kullanmak durumunda kalırsınız. Ancak WordPress platformu içerisinde sitenizin istatistiklerini görmek için WP Statistics eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitenizin istatistiklerini tek bir pencere altında görebilirsiniz.

Imagify

Web sitenizin daha hızlı olması için sitenizdeki resimlerin daha düşük boyutlu olması gerekmektedir. WordPress platformu bu konuda da kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin Imagify eklentisi, görsellerinizi sıkıştırır ve sitenize webp uzantısında görsel yüklemenizi sağlar. Böylece görsellerin kalitesinde ufak bir taviz vererek boyutlarının düşürürsünüz. Sonuç olarak sitenizde ciddi bir hız artışı sağlarsınız.

WP-Optimize – Clean, Compress, Cache

Bir milyondan fazla kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılan, WordPress sitelerinde önbellek temizliği yapan ve HTML, CSS, JS kodlarını sıkıştırıp siteyi hızlandıran bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde yavaş olan WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Böylece sitenizin arama motorundaki varlığını iyileştirebilir ve sitenizin yavaş açılması sorunundan dolayı daha giriş yapmadan sitenizi terk eden ziyaretçi kaybını engelleyebilirsiniz.