Organik Click Nedir?

0
891

Bir web sitesi için reklamlar ya da ücretli sponsorluklar ile siteye gelen ziyaretçilerin değeri çok fazla önemsenmez. Web sitesinin başarısını ve gelirlerini artıran en önemli etkenlerden bir tanesi arama motorlarından ziyaretçi kazanılmasıdır. Bunun gerçekleştirilebilmesi adına sitenin iyi bir arama motoru optimizasyonuna ihtiyacı vardır. Site, arama motoru sorgulama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, ziyaretçi sayısı o kadar artacaktır. Arama motorlarındaki sonuçlardan gelen kullanıcılar organik click ya da organik tıklama olarak değerlendirilmektedir.

Organik Click Nedir, Neden Önemlidir?

Google’da aranan içeriklere hitap edebilecek şekilde içerikler ile sıralama almayı başaran bir web sitesi, kısa süre içerisinde ziyaretçilerin dikkatini çekecek ve sorgulamalar sonucunda siteye girişler yapılmaya başlanacaktır. Organik click, web sitelerine arama motorları üzerinden doğrudan ziyaretçi alınabilmesidir. Bu aşamada pek çok farklı faktör etken olsa da SEO kapsamında başarılı bir sürecin izlenmesi yüksek sıralamalar alınmasına destek sağlar. Kişisel bir blog sayfasından Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veren e-ticaret sitesine kadar internette yer alan her bir site için organik tıklama değerleri yüksek olmalıdır. Organik tıklama için organik tıklama oranı gibi pek çok farklı kavramlar geliştirilmiştir.

Organik Click Nasıl Arttırılır?

Organik click oranını arttırmak adına yapılabilecek pek çok farklı çalışma vardır. Tüm bu çalışmalar SO çatısı altında toplanmaktadır. Ancak özellikle sıralama alınsa da istenen ziyaretçi elde edilemiyorsa web sitenin içerik planlamasına ve içerik giriş detaylarına dikkat edilmelidir. Zira kullanıcılar arama motorlarında yaptıkları bir sorguda karşısına çıkan siteler arasında başlık ve meta etiketi doğrultusunda seçim yapmaktadır. Alışkanlık genellikle ilk sayfaya giriş şeklinde olsa da özellikle ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcıların başlık ve meta etiketi ile kazanılması mümkündür. Bu nedenle hazırlanan içeriklerde doğru başlık kullanımına dikkat edilmelidir. Başlık kadar arama motoru sonuçlarında yer alan meta bölümünde ilgi çekici ve ziyaretçiyi tıklamaya teşvik edici şekilde metinlerin yer almasına dikkat edilmelidir. Merak uyandıran bir başlık, ilgi çeken bir meta açıklaması ile birlikte arama sonuçlarından daha iyi bir performans alınması mümkün olacaktır. Bu konudaki beklentileri karşılamak ve web sitesinin performansını arttırabilmek adına tıklama oranı optimizasyonu gibi çeşitli çalışmalar yapılabilir. 

Tıklama Oranı Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinde hedef anahtar kelimelerden alınabilecek maksimum fayda için tıklama oranı optimizasyonu yapılabilmektedir. Mevcut tıklama oranı optimizasyonu, sıralamaların yükseltilmesinden ziyade mevcut içeriklerin en iyi şekilde sunulmasını, tanıtılmasını ve daha fazla tıklama almasını hedeflemektedir. Bu bakımdan CTR olarak da bilinen tıklama oranı optimizasyonunun uygulanması, sıralama almış ancak yeteri kadar ziyaretçi çekemeyen internet siteleri için uygun çözümlerden birisidir. Belirtildiği gibi başlık ve meta etiketleri, bu doğrultuda oldukça kritiktir.

Başlık ve meta etiketi üzerinden yapılacak değerlendirmelerde web sitenin eksik yönleri belirlenmelidir. Bu aşamadan rakip analizi gibi pek çok farklı çalışma yapılabilir. Mevcut arama motorları sonucunda kullanıcıların hangi içeriklere neden tıklayabileceğine yönelik yapılacak değerlendirmeler site içeriklerinin daha iyi bir başlık ve meta açıklamasına sahip olmasını sağlar. Farklı başlıklar denemek, kullanıcıyı teşvik edecek kelimelere yer vermek, aranan içeriğe kapsamlı bir şekilde ulaşılacağının belirtilmesi, ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Yapılandırılmış veri gibi pek çok farklı soruya yönelik yapılacak çalışma ile birlikte kişiler arama motorlarında organik tıklama konusunda istediği sonuçları almaya başlayacaktır. Başlıklarda harika, gizli, muhteşem, en iyi, en güçlü gibi ifadeler kullanıcıların daha fazla tıklamasına destek olur.  Bu tip küçük püf noktaları ile sitelerde ciddi bir iyileşme yaratılabilir.

Organik tıklamaları arttırmak için destek alabilirsiniz

Bir web site yöneticisi için tüm bu aşamalar zor olabilir. Bu nedenle profesyonel destek almak ve daha kolay, kısa süre içerisinde başarıya ulaşmak adına başta organik tıklamalar olmak üzere kişiler SEO çalışmaları için uzman desteği alabilir. Bireysel olarak hizmet veren ya da ajans olarak hizmet sunan yerlerden alınacak teklifler ile birlikte web sitesinin daha iyi bir şekilde internette yer almasını sağlayabilirsiniz. Uygun bütçeler ile yapılacak çalışmalar, özellikle profesyonel kişiler tarafından sunulması halinde kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir. Bu bakımdan gerektiği noktalarda ve yetersiz kalındığında mutlaka uzman desteği alınmalı ve web sitelerinin daha iyi yerlerde olması sağlanmalıdır.

Ankara Bilişim Danışmanı Neler Yapar?

Arama Motorları Listesi, Verilerinizi Nasıl Etkiler?