İyi Bir Domain Nasıl Olmalıdır?

0
709

Bir web alanına kolay bir şekilde erişilmesini sağlayan ve bir hostinge IP adresleri üzerinden yapılan yönlendirmeler ile bağlantısı yapılan domainler, bir web sitesinin sorunsuz bir şekilde hizmet vermesini sağlamaktadır. Bu nedenle internette yer alacak her bir proje için bir domain de gerekmektedir. Domainlerde farklı domain uzantıları tercih edilebilir ve her bir uzantı farklı ücretlendirilir. İyi bir domaine sahip olmak için önerilerden yararlanarak yeni domaininizi hemen satın alabilirsiniz. 

Domain Neden Önemli?

Bir web sitesinde ilk izlenim alan adı ile sağlanır. Ziyaretçilerin kendine yakın bulduğu ve sevdiği bir domain, web sitesinin daha fazla ziyaretçiye ulaşmasında önemli bir etkendir. Bu nedenle domain seçimlerinde pek çok kriter gözetilerek doğru bir isim alınmalıdır. Böylece web sitenin başarıya ulaşmasında şartlar daha da kolay hale getirilebilir.

İyi bir domain nasıl olmalıdır?

İyi bir domain için dikkat edilmesi gereken detaylara göre seçim yapılması önerilir. 

Kolay yazılmalıdır

Günümüzde web sitelerine giriş için çoğu zaman Google tercih edilir. Ancak yazımı kolay bir web sitesinin tercih edilmesi kişilerin direk URL çubuğuna web adresini girerek siteye erişmesini sağlar. 

Kısa olmalıdır

Uzun alan adları, SEO çalışmalarında da avantaj sağlamaz. Bu nedenle kısa ve akılda kalıcı bir alan adının tercih edilmesi önerilir. Ziyaretçi bağlılığını da arttıracak olan kısa alan adı, web site için her zaman avantaj sağlar.

Anahtar kelimeler içermelidir

Özel bir alan ve niche için çalışma yapılıyorsa, seçilen domain adında anahtar kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelimelerin yer aldığı bir domain, arama motorlarında ön sıralarda yer almak adına SEO çalışmalarında destek sağlar.

Hedefe yönelik olmalıdır 

Sitenin hedef ziyaretçi kitlesinin en baştan belirlenmesi önemlidir. Belirli bir semt, bölge için proje geliştiriliyorsa, alan adında bu yer ismi geçirilmelidir. Böylece hedef kitlenin daha fazla dikkati çekilebilir.

Sayı ya da sembol içermemelidir

Alan adında sayılar ya da mevcut domain şartlarına uygun bir şekilde semboller kullanmak uygun değildir. Bu nedenle sadece harflerden oluşan isimler tercih edilmelidir.

Telif içermemelidir

Çok ünlü isimler ya da markaların isimlerinin yer alması, çeşitli telif sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle isim tercih ederken,  telif içermediğinden emin olunmalıdır. Google üzerinden yapılacak sorgulamalar ile domain için inceleme yapılabilir.

Uzantı seçimi doğru olmalıdır 

Her bir domain ile birlikte domain uzantısı da seçilir. Uzantılarda olabildiğince .com ve .net tercihi yapılmalıdır.

Belirtilen kriterler doğrultusunda seçilecek yeni bir domain, doğru bir başlangıç yapılmasına imkan tanır. Türkiye’de ve dünya genelinde kullanılan tüm domainler ana domain sağlayıcıları üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Domain satın alırken kişilerin belirli bir süre seçmesi ve ardından süre sonunda yeniden domain yenilemesinin yapılması gerekir. Böylece istenildiği kadar mevcut domainin haklarına sahip olunabilir. 

 Yeni Bir Domain Nasıl Satın Alınır?

 Mevcut proje için domain satın almak isteyenler, domain sorgulama yaparak alan adının başka birisini tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmelidir. Eğer domain boşsa ve alınmak için uygunsa mevcut sonuç sayfasında yer alan satın alma adımları takip edilerek kolay bir şekilde satın alma adımlarına geçiş yapılabilir. Satın alma işlemlerinde satın alınacak süre ve domain uzantısı doğrultusunda belirlenmiş ödemenin yapılmasıyla birlikte kolay bir şekilde domain satın alma işlemleri tamamlanabilir.

Hızlı ve Güvenilir Domain Hizmetinden Yararlanın

Türkiye’de domain satın almak için tercih edilecek yerlerden birisi Venitron’dur. Dijital çözümleriyle dikkat çeken ve güven veren bir firma olarak müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Venitron ile domain satın almak da oldukça kolay. 

Venitron’un domain hizmetinden yararlanmak için domain sorgulama sayfasına erişmeniz yeterlidir. Yapacağınız sorgulamalar ile birlikte mevcut tüm uzantılarda alan adı satın alınmasının uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Vereceğiniz sipariş ile birlikte hızlı bir şekilde yapılacak onaylamaların ardından dakikalar içerisinde Venitron sayesinde domaini kullanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik sunduğu cazip seçeneklere ek olarak Venitron domain fiyatları piyasaya göre uygundur. Böylece daha ekonomik fiyatlarla yeni bir domain satın alma fırsatı da bulunmaktadır.

Domain almak ya da domain satın alımıyla ilgili yaşadığınız sorunlarda destek almak için Venitron müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.