Hosting Yedekleme Nasıl Yapılır?

0
823

Hosting hizmetlerinde, yedekleme atlanmaması ve belirli bir planlamanın yapılması gereken işlemdir. Site türüne bağlı olarak özel şekilde yapılandırılacak yedekleme işlemleri sayesinde sitelerde meydana gelebilecek arızalarda ya da hatalarda kolay bir şekilde sitenin yedek üzerinden yayın yapması sağlanabilir. Yedekleme işlemleri, tercih edilen hosting sağlayıcılarındaki özel hizmetlerle daha kolay bir şekilde yapılabilir. Ancak standart özelliklerdeki hosting paketlerinde yedekleme işlemleri Cpanel ya da Plesk üzerinden yapılabilmektedir. 

cPanel ile Hosting Tam Yedeğini Oluşturma

cPanel, Linux hosting hizmetlerinde tercih edilen sunucu yönetim programıdır. Bu bakımda Cpanel kullanımı sırasında yedekleme işlemlerinde tam yedek seçeneği ile site için tüm verilerin yedeklenmesi sağlanabilir. Cpanel ile hosting tam yedeğini oluşturmak isteyenlerin cPanel’e giriş yapması gerekmektedir. Cpanel girişi sonrasında aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Cpanel’de Dosyalar menüsü altındaki Yedekleme Sihirbazı’nı açın.

Açılacak yeni ekranda yedekle seçeneğini takip edin. 

Tam yedeklemeyi seçin

Tam yedekleme ekranında yedek dosyasının nereye oluşturulması gerektiği sorulacaktır. Konum seçebilir ve ardından işlemler bittiğinde mail ile uyarılmasını istiyorsanız email seçeneğini de seçin. Ardından işlemleri onaylayarak yedekleme işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yedekleme işlemi tamamlandığında mail ile uyarıyı ayarlanırsa, uyarı gelecektir. Yedeğin hangi konuma indirilmesini seçtiyseniz o konuma giriş yaparak yedeği indirebilirsiniz. Tam yedekler, site için gerekli olabilecek tüm verileri içerdiğinden dolayı belirli bir periyotta mutlaka alınmalı ve saklanmalıdır.

Cpanel üzerinde otomatik olarak yükleme yapabileceğiniz yedeklerin alınabileceği backup hizmeti de kullanılmalıdır. Bunun için yedekleme sihirbazı altında yer alan yedekle hizmeti kullanılmalıdır. Bu aşamada yine yedeklemenin alınacağı yerin belirlenmesi gerekir.  Yedekleme ekranından tercihlere göre yapılacak seçimler ile birlikte kolayca yedekle işlemleri tamamlanabilir.

Plesk ile Hosting Tam Yedeğini Oluşturma

Cpanel ile birlikte Windows hostingleri tercih eden kullanıcıların Plesk üzerinden yönetim yapması mümkündür. Plesk panel kullanıldığında ise panele giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan yedekleme seçenekleri kullanılmalıdır. Yedekleme seçenekleriyle birlikte yedekle adımlarının takip edilmesi yeterlidir.  Yedekleme sayfasında kişilerin tercihlerine göre seçimlerini yapması ve ardından yedekle butonuna tıklaması gerekir. Bu sayede herhangi bir problem yaşanmadan Plesk panelde de kolay bir şekilde yedek alınabilmektedir. 

Yedekleme Uygulamalarıyla Yedek Alma

Sunucularda ya da daha gelişmiş yedekleme araçlarının kullanılmak istenmesi halinde Linux ve Windows hostinglerde kullanılabilecek 3. taraf uygulamalar tercih edilebilir. Veeam gibi çeşitli uygulamalar, sundukları gelişmiş araçlarla hem yedekleme hem de yedek yükleme konusunda fırsat sunmaktadır. Bu sayede daha güvenli bir şekilde siteler için yedekleme işlemleri yapılabilir.

WordPress Yedekleme Eklentileriyle Yedek Alma  

Yedeklemede tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise WordPress eklentileridir. WordPress altyapısını kullanan web site sahipleri, yedekleme işlemlerinin yapılması adına geliştirilmiş eklentilerden uygun bulduklarını tercih ederek yapılandırabilir. Mevcut eklentilerin büyük bir bölümü ücretsiz olduğu gibi Drive ve Dropbox gibi bulut sunuculara otomatik yükleme imkan sunmaktadır. Böylece kişilerin yedeklerini tek bir tık ile güvenli platformlarda saklaması ve gerekli durumlarda kullanabilmesi kolaylaşmaktadır.

Manuel Yedekleme

Teknik bilgisi başlangıç seviyesinde olan kişiler için çok fazla önerilmeyen elle yedek alma işlemlerinde tüm uygulama ve servisler için yedekler alınabilmektedir. Bu aşamada yapılabilecekle şöyledir,

  • Site FTP adresine giriş yaparak tüm site dosyalarının yedeklenmesi
  • WordPress dışarı aktarma seçeneği ile site verilerinin yedeklenmesi
  • PHP ve MySQL üzerinden veritabanının yedeklenmesi

Belirtilen yöntemlerin her biri herhangi bir risk olmanda site yedeklerinin oluşturulmasını ve gerekli görüldüğü takdirde site yedeklerinin geri yüklenmesini sağlamaktadır. Sitelerde herhangi bir veri kaybı olmaması ve maddi manevi zarar yaşanmaması adına yedekleme konusunda mutlaka planlama yapılmalıdır.

Siteniz Güven Ellerde 

Türkiye’nin dijital çözümlerde en çok tercih edilen adreslerinden birisi olan Venitron, yedekleme konusunda müşterilerine sayısız seçenek sunar. Sunduğu hizmetlere ek olarak daha profesyonel desteklerde; e posta, yedekleme, güvenlik ve web ürünleriyle eksiksiz bir destek sağlayan Venitron, hosting paketlerinde dahi yedekleme için özel çözümlere sahiptir. Periyodik yedekleme ile ek bir güvenlik e seçenek yaratan Venitron ile sitelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak, güvenli ve ekonomik bir çözüm bulmak mümkün. Hizmetler ile ilgili detaylara ulaşmak adına müşteri temsilcilerimiz ile hemen iletişime geçebilirsiniz.