Dijital Pazarlama Uzmanı

Satın alma davranışının son yıllarda giderek değişmeye başlaması, geleneksel pazarlama yerine dijital pazarlama sektörünün daha da gelişmesine olanak tanıdı. Tüketicilerin satın alma kararları verme, ürün ve hizmetleri satın alma şeklindeki bu inanılmaz değişim, dijital pazarlamayı, büyük bir rekabet içine soktu. Dijital pazarlama işletmenin ve sektörün boyutu ne olursa olsun, modern pazar içinde rekabeti yükseklere çıkarırken, her küçük işletme için de zorunluluk halini aldı. İşletme sahiplerinin; hedef kitlelerine ulaşmaları ve etkileşime girmeleri için, doğru dijital pazarlama araçları ve çevrimiçi pazarlama teknikleri ile strateji uygulamaları için, dijital pazarlama uzmanı ile iş birliği içine girmeleri ise kaçınılmaz bir hal aldı.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital medya pazarlaması olarak da geçen dijital pazarlama; marka ve ürünlerin, sosyal medya, arama motorları, web siteleri ya da daha farklı sosyal medya kanalları aracılığıyla, tanıtımına izin veren, modern reklam sistemidir. Hemen her işletmenin, etkileşim kurmak istediği bir hedef kitlesi bulunur ve dijital pazarlama; işletmelerin internet ve diğer dijital pazarlama kanallarını kullanarak, potansiyel müşterilere ulaşılmasında yardımcı olmayı amaç edinir.

Burada devreye giren dijital pazarlama uzmanı; şirketlerin pazarlama mesajlarını hedef kitleye ulaştırmak için, bazı dijital teknoloji kullanır. Bir firma; web sitesine ek olarak, hedef kitlesini çekmek ve ilgisini toplamak için PPC ve dijital reklamcılık, e-posta pazarlaması, mobil pazarlama, video pazarlama gibi birçok önemli aracı kullanır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

İnternet aynı zamanda tüketici ürün ve hizmetlerini gerçekte nasıl satın aldıkları durumunu da etkisi altına alır. Bunun anlamı ise; işletmelerin sadece çevrimiçi olmalarını değil, görünürlüklerini artırmada zorunludur. Bir hedef pazarını belirlemek, marka imajını oluşturmak ve internet ile dijital teknolojiler için bir pazarlama kampanyasına oluşturarak, sürdürülebilir olmasını sağlayan kişiler, dijital pazarlama uzmanı olarak adlandırılır.

Dijital Pazarlama Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı; tüm dijital pazarlama disiplinlerini ve araçlarını kullanma yetisine sahip olan ve birçok farklı beceriyi kendisinde toplamayı bilen kişilerdir.

 • SEO kampanyaları tasarlayarak, uygulamaya dökmek ve izlemek
 • PPC kampanyalarını analiz ederek, optimizasyonunu gerçekleştirmek
 • İçerik pazarlama kampanyalarını denetlemek
 • Sosyal medya kanallarını kullanarak trafik oluşturmak ve satış için farkındalık yaratmak
 • Dijital pazarlama ekibini yönetmek ve yapılan dijital kampanyaların faaliyetlerinin koordinasyonunu gerçekleştirmek
 • Hedef belirleyerek, tüm dijital pazarlama kanallarının performansını analiz etmek

Dijital medya yöneticisine yardım etme rolünü de uygun olan profesyoneller olan dijital pazarlama uzmanı temelde; bir firmanın pazarlama ekibiyle çalışır. Bu çalışma esnasında, firmanın pazarlama ekibinin planlarını yürütmekten sorumlu olurlar. Aynı zamanda; bir firmanın dijital medya planları üzerinde etkin uygulama sağlamak için, en yeni pazarlama yöntemleri kullanılarak, firmaların reklam kampanyaları sürdürülür. Marka bilinirliğini artırmak ve güveni oluşturmak, aynı zamanda satın alma amacını artırmak amacıyla ilgili tüketicileri yönlendirmekten sorumlu olan dijital pazarlama yöneticileri; sürekli değişen dijital pazarlamada, ileri görüşlülüğünü de gösterir.

Bir dijital pazarlama uzmanı; bir SEO uzmanı ya da PPC uzmanı arasındaki küçük farklarla ayrılır. Dijital medya pazarlamacıları; birden fazla alanda uzmandır ve yalnızca tek bir disiplinde değil, genel olarak dijital pazarlamanın nasıl yapıldığına dair geniş bilgi portföyüne sahip kişilerdir.

Dijital Pazarlama Uzmanları Hangi Alanda Çalışır?

Dijital pazarlama uzmanı olarak hizmet veren kişi ya da ajanslar; ekonominin farklı sektörlerinde görev yapabilir. Ekonomi sektöründeki çeşitli firmalarda; arama motoru optimizasyonu yapabilir, internet pazarlamasında uzman olarak hizmet verebilir ya da dijital satış yöneticisi olarak da çalışabilir.

 • SEO yöneticisi
 • İçerik pazarlama uzmanı
 • Sosyal medya yöneticisi
 • Pazarlama otomasyonu koordinatörü
 • Dijital pazarlama müdürü olarak da hizmet verir.

Dijital pazarlama uzmanı; daha spesifik olmak adına ve dijital pazarlamada oluşmuş pozisyon türlerini seçerek, koordinatörlük, müdür, yönetici olarak da hizmet alanını genişletebilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Neden Önemlidir?

İşletme sahiplerinin; dijital pazarlama kampanyaları hakkında daha akılcı kararlar alabilmeleri için, dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını anlamaları önemli bir konudur. Dijital pazarlamanın her bir unsurunu tanımak ve her birinin pazarlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için ise dijital pazarlama uzmanı, profesyonel beceri ve yeteneklerini kullanır. Bunun yanında dijital pazarlama tüketicilere; güvenecekleri markaları belirlemelerinde, şirketlerin marka, ürün ve hizmetlerinin tanıtımına yardımcı olur. Bu yüzden dijital pazarlama önemlidir ve farklı dijital pazarlama türlerini bilmek ve buna göre profesyonel dijital pazarlama uzmanı ile iş birliği yapmak gerekir.

Dijital pazarlama uzmanı; iyi bir ekip yönetimi uygulayıcısıdır. İş sorumluluklarını bilir ve dijital pazarlama ekibini oluşturan diğer uzmanlara, liderlik etme kabiliyetine sahiptir. Özellikle büyük dijital pazarlama ajanslarında hizmet veren dijital pazarlama uzmanı; ekibin yöneticisidir ve yeri geldiğinde tek ekip lideri olarak görev yapar. Teknik bilgisinin yanı sıra, ekibi yönetecek tüm gerekli becerilere sahiptir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Dijital pazarlama uzmanı; firmaların dijital pazarlama çalışmaları sırasında, proje ekibine liderlik yapan kişidir. En son dijital pazarlama teknolojilerini ve yöntemlerini kullanabilen bu uzman kişiler, birçok farklı beceriyi de barındırır.

 • İçerik yönetimi deneyimi
 • Web tasarımı bilgisi
 • Görsel iletişim yöntemlerinde deneyim
 • Zaman yönetme becerisine sahip olmak
 • Pazarlama, dijital medya ve ilgili alanda lisans derecesine sahip olmak
 • Kişiler arası iletişim becerisine sahip olmak
 • Eleştirel düşünen ve problem çözme yeteneğine sahip olmak

Aynı zamanda dijital pazarlama uzmanı; web tasarımı ya da animasyonda ek yeterliliğe sahip olan kişi olarak hizmet verir.

Web Sitesi Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Firmaların web sitesi, dijital pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Hedef kitlenin çoğunun, markanız, ürün ya da hizmetleriniz için, ilk izlenimleri aldıkları yer burasıdır ve aynı zamanda, potansiyel müşterilerin ödeme yapan müşterilere döneceği yer de burasıdır. Dijital pazarlamanın amacı; potansiyel müşteri çekmek ve müşteriyi alışveriş yapan müşterilere dönüştürmektir.

Web siteleri bazı durumlarda, hedef Pazar kitleniz üzerinde, ilk izlenim bırakmak için markanızın bulacağı tek şans olabilir. Bu yüzden site tasarımı, kullanılan renkler, grafikler, potansiyel hedef kitle üzerinde etkilidir. Dijital pazarlamada tek önemli nokta, sitenin nasıl göründüğü değildir. Web sitelerinin dijital pazarlama kampanyaları; ana merkezi oluşturur ve web sayfası üzerinden gelen dönüşümler için tasarlanması ve optimize edilmesi gerekir. Web sitenizin daha etkili olması ve kampanyalarınızın etkin şekilde işleyebilmesi için, dijital pazarlama uzmanı ile çalışılarak, daha profesyonel bir çalışma gerçekleştirilir.

Sosyal Medya Pazarlamasında Dijital Pazarlama Uzmanının Rolü Nedir?

Günümüzde birçok marka; dijital pazarlama kampanyalarını desteklemek ve web sitelerine, daha fazla trafik oluşmasını sağlamak için, sosyal medya pazarlaması kullanıyor. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve markanız için içeriklerinizin tanıtılması, hedef kitlenizle Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi en önemli sosyal medya kanallarında etkileşim kurmak, sosyal medya pazarlamasının bir parçasıdır. Bu ise işletmelerin marka bilincini artırırken; daha fazla müşteri adayı oluşturulmasında ve müşteri kalıtımının daha da iyi olmasını için uygulanan bir taktiktir. Bu taktiklerin doğru şekilde uygulanabilmesi için, dijital pazarlama uzmanı, tüm beceri ve yeteneğini bu kullanarak, akılcı reklam kampanyaları ve içerik pazarlaması yapar.

Dijital Pazarlama Uzmanı PPC Reklamcılığını Nasıl Gerçekleştirir?

Dijital pazarlamanın en önemli amaçlarından bir tanesi, organik trafik çekmek olsa da tıklama başına ödeme oluşturmaktır. PPC reklamları; reklamınız her yeni oluşabilecek satışı, reklam yayıncısına ödeme yapmayı içeren, bir tür arama motoru optimizasyonu olarak kullanılır.  Daha önceleri Google AdWords olarak bilinen ve şimdiki adıyla Google Ads olarak popüler şekilde kullanılan PPC reklamları, işletmenizin, Google arama motoru üzerinde, ilk sayfalarda görünmesi için önemlidir.

Dijital pazarlama uzmanı; PPC reklamları ile, sitenizi alakalı arama terimleri için, arama motoru sonuç sayfasının en üstüne geçirecek çalışmaları yaparak, sonuca daha hızlı ulaşmanıza olanak tanır. Zaten bu çalışmalar SEO çalışmaları sırasında yapılıyor olsa da PPC reklamları bu konuda oldukça başarılıdır ve SERP’lerde ilk sayfada görünen firmalar; bilinirliklerini ve görünürlüklerini artırarak, rakiplerinin bir adım önüne geçme fırsatı yakalar. Bu konuda düzenli çalışmalar yapan dijital pazarlama uzmanı; site trafiğinin oluşmasında önemli rol oynarken, elde edilecek potansiyel hedef kitlenin de nitelikli olması konusunda çalışmalar yapar.

İçerik Pazarlamasında Dijital Pazarlama Uzmanının Görevi Nedir?

İçerik pazarlaması; dijital pazarlamanın nasıl yapıldığın konusunda önemli rol oynar. Esas olarak işletmenin hedef müşteriyi çekmesi ve iletişim kurmayı amaçlayan belli içerik varlıkları oluşturmak gerekir. Marka bilinirliği oluşturmak, site trafiğini artırmak, potansiyel müşteri toplamak ve toplanan bu potansiyel müşteriyi elde tutmak için, içerik pazarlaması gerçekleştirilir.

Dijital pazarlama uzmanı içerik pazarlaması yaparken;

 • Sosyal medya gönderileri hazırlayabilir.
 • E-kitaplar oluşturabilir.
 • Videolar hazırlayabilir.
 • İnfografikler ve posdcast’ler hazırlayabilir.
 • Reklam içeriği oluşturabilir.

Tüm dijital pazarlama kampanyalarının güçlü olması için, içeriklerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Dijital pazarlama uzmanı; ne tür içerikler üreteceğiniz konusunda, her içerik türünün performansını ne zaman ve nasıl ölçüleceği konusunda plan yapar.

Dijital kampanyaların güçlü olması için;

 • İçerikler; kullanıcının amacını karşılar nitelikte olmalıdır.
 • Kullanıcılar; içerikleri ilginç ve okunmaya değer bulmalıdır.
 • İçeriklerin, her platform için, optimize edilmiş olması gerekir.
 • İçerikler; sıralamaları, potansiyel müşterileri ve dönüşümleri oluşturur.

İçerik pazarlamasının, stratejinize nerede uyduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu konuda daha profesyonel çalışmalar yapmak için, dijital pazarlama uzmanı, çeşitli çalışmalar yapar ve gerekirse, içerik pazarlama uzmanlarıyla çalışarak, kampanyaların ve reklamların daha başarılı olması sağlanır.

E-Posta Pazarlamasında Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

E-posta ile pazarlama, dijital pazarlamanın bir başka yoludur. Firmaların hedef kitleye ulaşmak ve iletişime geçmek için markalı e-postaları kullanır. Burada devreye giren dijital pazarlama uzmanı; marka farkındalığını artırmak ve sektörde lider konuma geçmek isteyen firmalar için, etkinlik tanıtımları, özel promosyonlar hakkında bilgi vermek amaçlı pazarlama e-postaları hazırlar.

Dijital pazarlama uzmanı, e-posta pazarlaması yaparken;

 • Yeni müşteriler pazarlama e-posta listesine abonelik gerçekleştirdiğinde, marka e-postalarına hoş geldin e-postaları gönderebilir.
 • Yaklaşan satışlar ve indirimlerle oluşturulan promosyon içerikleri, doğrudan tüketici gelen kutusuna gönderilir.
 • Firmalar hakkında yapılan güncellemeleri sunmak için, abonelere periyodik bültenler oluşturur.
 • Müşterilerin ilgilerine teşekkür etmek ya da ilgili ek içerik önermek adına, siteden içerik indirildiğinde e-posta yönlendirmeleri yapar.

Bunun yanında dijital pazarlama uzmanı; müşterilerin siteye göz atma ya da satın alma davranışlarını takip ederek, potansiyel müşterilerin ya da mevcut müşterilerin ilgilenebileceği ek ürünler ya da içerik varlıklarını önerebilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Veri Analizi ve Raporlama Araçlarını Nasıl Kullanır?

Dijital pazarlama kampanyalarını izlemek ve optimize etmek yanında; bir dijital pazarlama uzmanı, verileri analiz eder ve raporlar hazırlar. İster pazarlama bölümü ister doğrudan müşteriye raporlama olsun, bir dijital pazarlama yöneticisi, çeşitli pazarlama araçlarını nasıl kullanacağını bilir.

Dijital pazarlama uzmanı;

 • Google Analytics
 • Google Data Studio
 • Google Arama Konsolu
 • Facebook Reklamları Raporlama
 • Semrush, Ahrefs, Moz, HusSpot gibi araçları kullanabilmelidir.

Günlük olarak en popüler analiz raporlarının listesini alarak analitik becerilerini kullanan dijital pazarlama yöneticisi; SEO raporlama araçları ile en iyi raporlama sistemini oluşturabilir. Dijital pazarlama uzmanı; her bir dijital pazarlama kanalını nasıl kullanacağını çok iyi bilir. Dijital pazarlama dinamik bir sektör olduğundan; sürekli öğrenmeye açık olmak, yenilikleri izlemek gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Dijital Pazarlamada Neye Dikkat Etmelidir?

Dijital pazarlama dünyası, hızla değişen bir yapıya sahiptir. Dijital pazarlama; sosyal medya ağlarında bir reklam kampanyasının nasıl yürütüleceği ya da SEO araştırması yapmaktan çok daha fazlasını kapsar. Bütün olarak ele alındığında dijital pazarlama, bir firmaya inanılmaz değişim katar. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanı olarak, bu alanda iç görü katabilecek bir dizi beceri ve düşünme biçimine ihtiyaç duyulur. Gerçekleştirilen projenin firmaların ne ölçekte bir firma olduğuna, mevcut kariyer düzeylerine B2B ya da B2C alanında çalışıp çalışmadıklarına, belli alanlarda uzmanlıklarının olup olmadıklarına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Yıllardır deneyim kazanmış dijital pazarlama uzmanı, proje yönetirken bazı özelliklere dikkat eder.

 • Hedef pazarlarının nasıl davrandığı
 • Hedef kitle üzerinde hangi sosyal medya kanallarının daha etkili olduğu
 • Pazarlama çabalarının nasıl uygulanacağı
 • Dijital ölçümlerin nasıl yorumlanacağı gibi konularda beceri ve kapsamlı anlayışa sahip olunmalıdır.

Pazarlama çabalarına öncelik vermek ve bunların optimizasyonunu yapmak için, çeşitli analiz araçları kullanılır. Dijital pazarlamada veriler baş köşeye oturtulur. Bir kampanyada hangi yolun seçileceği bu analiz araçlarıyla değerlendirilir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan farklıdır ve yöntemleri pazarlama kampanyalarının gerçek zamanlı analizin yapılmasına olanak tanır.

Arama motoru optimizasyonu olan SEO, içerik pazarlamasının en önemli ve hayati parçasıdır. Sitelere tutarlı, alakalı ve organik trafik çekmenin, benzersiz yollarından bir tanesidir. Bundan da ötesi, en düşük maliyetli çevrimiçi pazarlama biçimi olarak kullanılır. Mevcut her kanalın kullanılması, pazarlama çabalarının kapsamını genişletmenin anahtarı, sosyal medya kanallarının genişletilmesidir. Böylece en üst seviyede kişiye ulaşmak, en yüksek sayıda potansiyel müşteriyi yakalamak, daha kolay olacağından, potansiyel müşteriyi, mevcut müşteriye dönüştürmek, daha kolay olacaktır.

 • E-posta pazarlama
 • PPC reklamcılığı
 • Görüntülü reklamcılık
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Halkla ilişkiler

Dijital pazarlama yöneticisi bu kanallara odaklanarak, pazarlama sistemini uyumlu uygulanması gerektiğidir. Kampanya verimliliğinin en üst seviyeye çıkarılması için, tasarım ve içerik yazarlarıyla uyumlu şekilde çalışılır. Aynı zamanda dijital pazarlama yöneticileri, A/B testi kullanarak, hedef kitleyi bölümlere ayırır ve en iyi sonucu belirler. Bölünmüş test olarak da adlandırılan A/B testi; bir kampanyanın çeşitli versiyonlarını teste tabi tutmak ve performansı iyi olanı belirlemek için yapılan bir pazarlama deneyidir. Uygulanan test; pazarlama içeriğinin A versiyonunu hedef kitlenin yarısına ve B versiyonunun diğer yarısına uygulanmasıdır. Uygulanan test; kampanyanın başarılı olması ve en iyi sonuca ulaşmak için benzersiz bir uygulamadır.

Dijital pazarlama uzmanı için en önemli koz; sektör eğilimleri ve bilgileriyle, bir adım önde olmaktır. Araştırma yapmak önemli bir alışkanlık olmakla birlikte, içeriği tutarlı şekilde ortaya çıkaran, bazı üst seviyede siteler bulunur. Çoğu site; e-posta aboneliği yoluyla bedava haber bülteni sunar. Bu yüzden dijital pazarlamada, uzmanların büyük önemi vardır ve çalışmalarıyla markanıza, ürün ve hizmetlerinize büyük fayda sağlar.