Alan Adı Transferi Nedir?

0
466

Alan adınızı tescil etmek için bir firmadan hizmet almanız hep bu firmadan hizmet almanızı gerektirmiyor. Yani firmanın hizmetinden ve desteğinden memnun değilseniz alan adınızı başka bir firmaya taşıyabilirsiniz.

Alan adı transferi bazı durumlarda sıkıntılı bir süreç haline gelerek olması gereken daha uzun sürelerde gerçekleşebilir bazen de gerçekleşmeyebilir. Alan adı transferi ile ilgili bilinmesi gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz.

Daha önce alan adı kayıt işlemlerinde anlattığımız üzere, transfer sürecinde de en kritik durum alan adı tescil edilirken kullanılan mail adresidir. Transfer işleminin tüm aşamalarında sadece bu mail adresine gelen bildirimler ile işlem yapabilirsiniz. Bunun haricinde herhangi başka bir yöntemle alan adı transferini yapmanız mümkün olmayacaktır.

Alan adı transferinin yapılabilmesi için alan adınızda herhangi bir transfer kilidi olmamalıdır. Transfer kilidi aslında alan adınızı koruyan önemli bir güvenlik uygulaması. Genellikle birçok alan adı tescili yapan firmada bu durum standart bir uygulamadır ve alan adınız tescil edildikten sonra domain kilidi aktif durumdadır.

Transfer sürecindeki ikinci güvenlik adımı ise domain transfer şifresi de diyebileceğimiz  EPP Key ( Extensible Provisioning Protocol Key) – Transfer Hazırlık Protokol Anahtarı’dır. Bu şifre olmadan alan adı transferine başlamanız mümkün olmayacaktır.

Eğer alan adınızı transfer etmek istiyorsanız mevcut firmanızın alan adı kontrol panelinden hem transfer kilidini açmanız hem de şifreyi edinmeniz gerekir. Eğer bu bilgilere ulaşamıyorsanız çalıştığınız firmadan talep edebilirsiniz.

Eğer alan adınız transfere uygun ise başka bir firmanın domain tescil sayfasından transfer şifrenizi girerek işlemleri başlatabilirsiniz. Transfer işlemi alan adı iletişim bilgilerinde bulunan mail adresine gelen bildirimler ile başlar ve sonuçlanır. Bu yüzden gelen mailleri süresi dahilinde kontrol edip gerekli onayları vermeniz gerekiyor. Bu işlem firmadan firmaya ve alan adı uzantısına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 3-15 gün arasında bir süreyi kapsamaktadır.

Alan adınızın transferini yapabilmeniz için bazı detay bilgiler daha var. Alan adları tescil süresinin başlaması ve bitişi ile ilgili bazı zaman dilimlerinde transfer edilememektedir.

İlk tescil tarihinden sonra 60 gün geçmiş olmalı ve bitiş süresine de en az 20-30 gün kalmış olması gerekiyor. Bitiş süresi için net bir durum olmamakla birlikte transferin uzun sürebileceğini öngörüp riske girmemek adına bu şekilde bir planlama yapmak faydalı olacaktır.

Alan adı süresi dolduktan sonraki çeşitli periyotları daha önce anlatmıştık. Bu periyotlarda da alan adını transfer etmeniz mümkün olmayacaktır.

Bazı durumlarda alan adı transferi için bu kadar zahmetli bir yola girmeniz gerekmeyebilir. Çalışmış olduğunuz hosting firmasının bağlı olduğu registrar firma ile transferi yapacağınız firmanın registrar firması aynı ise bu işlem birkaç dakika içinde gerçekleşebilir.

Tabi bu noktada karşınıza çıkan engel müşteri kaybı yaşayacak firmanın size zorluk çıkarması ya da böyle bir işlemin olmadığını iletmesidir.

Uzun yıllar hosting sektöründe olan bir profesyonel olarak ülkemizdeki marka olmuş en büyük hosting firmalarının bu durumlarda müşterileri nasıl zor durumda bıraktıklarını belki de yüzlerce kez görmüş oldum.

Örneğin Resellerclub domain bayiliği kullanan hosting firmaları arasında Move Services adı verilen bir işlem ile alan adınızı anında başka bir firmaya aktarmanız mümkündür.

Burada bir deneyimden de bahsetmek istiyorum. Resellerclub firmasında iki farklı hesapta bulunan domainlerimizi tek hesapta toplamak gibi bir durum gerçekleşmişti. Hindistan ofisinden Türk bir uzman sayesinde normalde olmayan ve yapılmayan bu işlemi cüzi bir ücret mukabilinde yaptırıp binlerce domaini sadece bir iş gününde diğer hesabımıza aktarabilmiştik.

Üzülerek belirteyim ki ülkemizdeki bazı hosting firmaları müşteri kaybını doğal bir süreç gibi görüp kendilerini bu noktada eleştirmeleri gerektiği gerçeğini unutup müşteri nasılsa gidiyor zorluk çıkarayım mantalitesinde. Bu sektörde yaşanan daha birçok olumsuzluk var ve çok detayına girmek istemiyorum.

Aşağıdaki görselde bir alan adı ile ilgili tüm yönetim menülerini görebilirsiniz.