Alan Adı Satıcısı Nasıl Olabilirim?

0
484

Alan adınızı almak için çok fazla seçeneğiniz olduğunu detaylı bir şekilde analiz etmiştik. Peki ben alan adı satabilir miyim? şeklinde bir soru aklınıza gelirse bunun cevabı tabi ki evet neden olmasın olabilir. Alan adı satmak bir noktada sürekli bu tarz projeler ile uğraşanlar için avantajlı bir ticarete dönüşebilir. Eğer sürekli alan adı alıyorsanız ve bu alan adlarını müşterilerinizin projelerinde kullanıyorsanız aracı web hosting firmaları yerine daha üst seviye ve bayilik veren ana registrar firmaları ile çalışabilirsiniz.

Bu durumda aslında hem alan adınızı kendiniz register edebilir hem de başka insanlara da alan adı satabilirsiniz. Bu durumun en büyük avantajı aracıyı aradan kaldırmaktır. Aracı firmalar dediğimiz web hosting firmaları artık günümüzde çok hızlı destek sağlasalar da yine de zaman zaman sorun yaşamanız muhtemeldir.

Ülkemizdeki ve Dünya’daki birçok web hosting firmasının da bayilik aldığı ve alan adı satışı yaptığı firmalar var. Bu firmaların sayısı çok fazla değil. En azından bayilik veren ve kapsamlı bir otomasyona sahip olan birkaç firmadan biri ile çalışabilirsiniz.

Karıştırılan ve birbirine yakın üç ifade var. Bunlar Registry, Registrar, Registrant.

  • Registry: Domain uzantılarını üreten ve yöneten en üst seviye organizasyondur. Yani kural koyucu ve yöneticidir.
  • Registrar: Registry olan firmalara kayıt yaptırmış ve satış yapmaya yetkili firmalardır.
  • Registrant : Kısaca bu grup müşterilerdir. Şahıs yada kurum olması fark etmez.

Bu durumda alan adı satışı yapabilmeniz için ya Registry firmalarına akredite olmanız ya da zaten akredite olmuş üst düzey global firmaların bayilik sistemlerine dahil olmanız gerekir.

Ülkemizde ki birçok web hosting firması global Registrar firmalardan bayilik alarak satış yaparlar. Yani eğer bu işe girmek istiyorsanız bu durum sizin için gayet yeterli bir çözüm olabilir.

Genelde birçok webmaster bu tarz bir satış durumu için uğraşmayıp irili ufaklı birçok web hosting firmasından tescil etmektedir. Ancak eğer sürece tam hükmetmek istiyorsanız bu durumda bir bayilik alıp hem kendi alan adlarınızı hem de müşterilerinizin alan adlarını direkt kendiniz tescil edebilirsiniz.

Peki hangi firmalardan bu bayilik hizmetini almalıyız sorusu için önereceğimiz birkaç firma var ve fazlasıyla işinizi görecektir.

15 yıl boyunca benim de bayiliğini yapıp alan adı sattığım ResellerClub firmasını önerebilirim. Tabi başka firmalar da var ancak ülkemizdeki alan adı satışı yapan birçok büyük web hosting firması da ResellerClub bayisi durumunda.

Resellerclub bayisi olmak gerçekten çok kolay ve cüzi bir depozito ile kolayca ve çok hızlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bunun için ;

https://tr.resellerclub.com/ bağlantısından kayıt yapabilirsiniz.

Resellerclub kullanımı konusunda oldukça deneyim sahibi olmama rağmen konuyu çok dağıtmamak adına şu bağlantıdan ilgili rehberi inceleyebilirsiniz:

Resellerclub kullanım rehberi;

https://tr.resellerclub.com/

Tabi ki ResellerClub platformu sadece alan adı satışı yapmıyor. Bu platformda web hosting ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

Hatta bu platform size bu ürünlerin satışını yapmanız için bir web sitesi imkanıda sunuyor. Yani hiç yatırım yapmadan hatta web sitesi bile yapmadan bu platform sayesinde tüm web hosting ürünlerini satabilmeniz mümkün.

Gerçekten harika işleyen ve mükemmel bir sistem diyebiliriz. Bu firma Hindistan menşeli bir firma ve Dünya’daki en büyük web hizmetleri satıcılarından birisi durumunda.

Resellerclub bayiliği sayesinde aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ürünlerin satışını yapmanız mümkün:

  • Tekli ya da Çoklu Hosting
  • Reseller Hosting
  • Sanal ya da Dedicated Sunucular
  • E-mail Hosting
  • Website Oluşturucu
  • Yedekleme
  • SSL Sertifikaları

Satış yapabileceğiniz web sitesini tamamen özelleştirme imkanınızda mevcut. Supersite adı verilen bu yapının ekran görüntüsü aşağıdaki gibi.

Supersite ile ilgili inceleme yapmak için bağlantıyı tıklamanız yeterli.

https://supersite2.com/