Alan Adı Rezervesi Nasıl Yapılır?

0
454

Daha önceden tescil edilmiş ancak düşme ihtimali olan domainlerin ön sipariş verilerek alınması olayına alan adı rezervesi ya da sektörde daha çok bilinen adıyla backorder denilir. Bir alan adının düşmesi demek tescil tarihinin bitişinden sonraki 60 günlük zaman diliminde yenilenmemesi ile ve sonraki 5 günlük zaman diliminde yeniden tescile açılması durumudur.

Tescil firmaları ve backorder firmaları arasında gerçekleşen bir durum da diyebiliriz. Siz bir backorder firmasına düşebileceğini öngördüğünüz alan adları için belirli bir ücret ödersiniz ya da açık artırma ile bu domaini alabilirsiniz.

Bu sektör 2000’li yıllarda bu işi ilk olarak yapan firma Snapnames tarafından başlatılmıştır. Daha sonraları ise Enom adlı register firması backorder işlemlerine açık artırma sistemini getirmiştir. Düşecek bir alan adı için eskiden sadece bir kişi alım yapabilirken Enom firmasının geliştirdiği açık artırma modeli ile bu süreçler en çok para ödeyenin kazandığı bir açık artırma sistemine dönüştürülmüştür.

Ülkemizde de backorder yapan önemli firmalar var ve başarı oranı yüksek olanlarda mevcut durumda. Bu noktada üst düzey firmalar ile çalışmanızı öneriyorum.