Sosyal Medya Danışmanlığı

0
2233

Günümüzde sosyal medya; herhangi bir işletmenin yaptığı pazarlama stratejisinde, önemli ve kritik bir bileşen olarak bilinir. Ortalama 3.2 milyar kişinin, küresel olarak sosyal medyada bulunduğu düşünüldüğünde, bu kadar geniş potansiyel kitleyle, her şirketin yeni beklentilere ulaşması, marka bilinirliğini artırması, ürün ya da hizmetlerini pazarlaması için sosyal medyayı çok iyi kullanması gerekir. Ancak çoğu zaman, sosyal medya platformlarında pazarlamanın yapılması kolaydır ve sınırlı kaynaklardan yararlanan küçük işletmeler, için tam kadrolu bir sosyal medya ekibi çalıştırması zor olabilir. Ancak bir şirket; sosyal medya ekibini kendi bünyesinde çalıştıracak kaynaklara sahip olmasa da bu konuda çok da şanssız olduğu söylenemez. Sosyal medyadaki varlığını ve trafiğini artıracak sosyal medya danışmanlığı ile, bu konunun çözümünü bulabilirler.

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir?

Sosyal medya gönderileriyle katılımı ve bağlılığı artırır ve sosyal mecralarda firma satışlarının artışında rol oynar. Sosyal medya uzmanı kişilere talep, son yıllarda giderek artarken; sosyal medyayla ilgili pozisyonlarda eleman arayışında bulunan birçok firma bulunur. Aynı zamanda sosyal medya danışmanlığı hizmeti vermek için kurulan birçok ajans bulunur. Markanızın bir sosyal medyaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız; danışmanlık, sosyal medya yöneticiliği ve dijital ajanslardan yararlanılabilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanları; sosyal medya stratejisi ve aynı zamanda problem çözme konusunda uzman üçüncü taraf işletme ya da bireylerden oluşur. İyi bir sosyal medya danışmanı, birçok unsuru birleştirir.

 • İyileştirilmesi gereken alanları belirler.
 • Başarı için yol haritası hazırlar.
 • Hedef belirlemeye yardımcı olacak uygulama ile ilişkili soruları cevaplayabilir.

Sosyal medya danışmanlığı; diğer tüm danışmanlık hizmetlerinde olduğu gibi, çözümü uygulamak adına, yatırım yapacak zamanı ve kaynağı olan kişilere önerilerde bulunmak için tasarlanmış bir sistemdir. Stratejik iç görüler, en iyi uygulamalar hakkında ipuçları sunan sosyal medya danışmanlık hizmetleri, aynı zamanda tüm soruları yanıtlamak için hazırdır. Bunun yanında danışmanlar; herhangi bir içerik ya da takvim oluşturmaz ya da raporlama, analiz gibi işlemler yapmaz. Bu konuların yapılması için tavsiyelerde bulunurlar. Sosyal medya danışmanları da kendi aralarında, deneyim ve ölçülebilir başarı düzeyleri bakımından, büyük farklara sahiptir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; strateji ve içerik oluşturmak, planlama ve raporlama yapmak üzere, sosyal medyaya bütünsel hizmet yaklaşımını ifade eden bir kavramdır. Bu genellikle; pazarlama ekibine verilen, şirket içi bir roldür. Ancak çoğu zaman serbest çalışan ya da başka bir satıcıya dış kaynak sağlamak için de kullanılır. Sosyal medya danışmanlığı hizmeti aldığınız kişi ya da ajanslarda çalışan sosyal medya yöneticisi; şirket kültürünü, genel pazarlama hedeflerinizi ve marka söyleminiz hakkında tam bir anlayışa sahiptir.

Firmaların birçoğu; sosyal medya yönetimi için, çoğunlukla şirket içi çalışan ya da serbest çalışan sosyal medya yöneticileriyle çalışır. Şirket içinde bulunan iş liderleri, çoğunlukla bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak yerine; şirket içi bir çalışana ya da stajyere verdikleri sosyal medya yönetiminde, tutarsız bir sosyal medya yönetimiyle karşı karşıya kalarak, sorun yaşar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Çalışır?

Bir sosyal medya ajansı ile çalışmak, birçok yönden fayda sağlar. Sosyal medya danışmanlığı; bir danışmanın stratejik iç görüsünü sunmasını sağlarken, içerik oluşturma ve yayınlama görevini üstlenir. Sosyal kanallarınızı yönetmenin yanında; sosyal medya çalışmalarının, diğer stratejik pazarlama çalışmalarıyla sorunsuz şekilde uyuşmasını sağlar.

Danışmanlık hizmeti gerçekleştirilirken;

 • Derinlemesine araştırma yapılır. Böylece işletme ya da kuruluşunuz için; iş kategorinize, rekabet gücünüze, mevcut içeriklerinize, sosyal medyaya, müşteri görüşlerine, analitiklere ve daha fazlasına bakılmış olur.
 • Nitel analizler gerçekleştirilir. Ekipte bulunan kilit paydaşlarla birebir görüşmelerin yanında, mevcut müşteriler ve potansiyel müşterilerle görüşmeler yapılır.
 • Kantitatif analiz yapılır. Temel perspektifleri, tutumları, içerikleri ve sosyal medya tüketim kalıplarını ve daha fazlasını incelemek için, hali hazırda bulunan müşteriler ve potansiyel müşteriler ile ayrıntılı anketler yapılır.
 • Sosyal medya danışmanlığı stratejisi geliştirilir. Bunun için; temalar, mesajlaşmalar, harekete geçirme çağrıları, sosyal medya gösterileri, ölçümlemeler, sosyal medyanın mevcuttaki ve gelecekteki durumunun gözden geçirilmesi işlemleri yapılır.

Aynı zamanda soruların yanıtlanması, önemli noktaların birleştirilmesi ve gerekli atılımların yapılabilmesi için, sosyal medya danışmanlığı içinde, haftalık destek verilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Neden Önemlidir?

İşletmeniz için bir sosyal medya danışmanı işe almak için, birçok farklı nedeniniz olabilir. Sadece asistanınızın Facebook’u izlemesi ya da sosyal medya hesaplarını kurmak için dönemsel çalışanlara ihtiyacınız yok mu? Bunun cevabı hayırdır. Bir genci işe almak ya da bu işte deneyimi olmayan birine şirketinizi teslim etmek, firmanıza ve markanıza zarar verebilir. Sosyal medyaya aşina değilseniz ve size korkutucu geliyorsa, işiniz söz konusu olduğunda, sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak için, birçok nedeniniz vardır.

İşletmeniz için sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak için nedenleriniz arasında;

 • Sosyal medyayı işiniz için doğru şekilde kullanmak
 • Gerçek sayı analizlerine sahip olabilmek
 • Halkla ilişkileri başarılı şekilde yönetebilmek
 • İşletmenize daha fazla müşteri trafiği çekmek ve satışa dönüşmesine yardımcı olmak

Sosyal medyayı işiniz için doğru kullanmak önemlidir. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle paylaştığınız sosyal medya mesajlarınız farklı, iş için kullandığınız mesajlar farklıdır. İş için sosyal medya kullanmak; stratejiyi, yeni trendleri takip etmeyi, kuralları anlamayı, analitiği ve işinizi büyütmeyi sağlar.

Sosyal Medyada Gerçek Sayı Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı hizmetinden yararlanmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi; sosyal medya ağlarında büyüme ölçümlemesini nasıl yapabileceklerini bilmeleridir. Bu sosyal medyanın en hayati parçasıdır. Yapılan çalışmaların işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için, ölçümleme yapılması gerekir. Sayfanıza kaç kişinin geldiği, sayfada kaç kişinin uzun süre kaldığı, işletmenizle ilgilenenlerin sayısı, sosyal medya trafiğinizin ne kadar olduğunu görmek için, sosyal medya danışmanlığı hizmetleri almak, bir zorunluluk haline gelir.

Halkla İlişkiler ve Müşteri Trafiği Nasıl Sağlanır?

Halkla ilişkiler konusunda başarısızlığın en önemli nedenlerinden bir tanesi, stajyer ya da deneyimsiz kişilere, sosyal medya hesaplarının sorumluluğunun verilmesidir. Çoğu zaman bu konuda istisnalar olsa da yapılacak en ufacık bir hatada hesap verilebilirlik ya da durumu toparlayabilmek, çoğu zaman zorlaşır. Bu yüzden profesyonel kapasitede hizmet sunan sosyal medya danışmanlığı veren ajanslarla çalışmak, halkla ilişkilerin sağlıklı şekilde kurulması için önem kazanır.

Günümüzde artık hemen her şey sosyal medyada ve herkes birbirinden farklı sosyal medya kanalı kullanıyor. Bir işletme olarak; bu durumu pazarlama stratejisinde kullanmak, artık bir zorunluluk haline geldi. Bu durumun anahtarı ise, hangi platformların, işletmenize ve işinize uygun olduğunu bilmektir. Üstelik başarıyı görmek için, her ağda olmanıza da gerek yoktur. İşletmenize daha fazla müşteri çekmek ve gelen müşteriyi satın alan kişilere dönüştürmek için, sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini kullanmak gerekir.

Sosyal Medyada Dava Konusu Olmak İşletmeyi Nasıl Etkiler?

İşletmenizin sosyal medyada dava konusu olmaması konusunda sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak, en kritik noktadır. Sosyal medyada yapılan başınızı derde sokacak ya da dava konusuna dönüşecek birçok şey vardır.

 • Telif haklarının alınmadığı bir resmin kullanılması
 • Çalışanların kişisel hesaplarını, iş için kullanmalarına zorunluluk getirmek
 • Birileri hakkında olumsuz yorumlarda bulunmak

Bu tür nedenler, işletmenizin başını derde sokabilecek durumlardır. İşinizin daha uyumlu olması için; sosyal medya kurallarını ve değişiklikleri güncel olmak için, güvenilirliğini kanıtlamış sosyal medya danışmanlığı sunan kişi ya da danışmanlık ajanslarından yararlanılır.

Kanala Özel Sosyal Medya Hizmetleri Nelerdir?    

Sosyal medya danışmanlığı yaparken; mevcut müşterilerin ya da potansiyel müşterilerin, en çok hangi sosyal medya kanallarında talep gördüğünü, hangi sitelerin ve uygulamaların trafik sağladığının bilinmesi gerekir. Her sosyal medya kanalı benzerlik taşısa da diğerlerinden daha büyük ölçüde farklılık gösterir.

Bir milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, sosyal medya kampanyalarının odağıdır ve en popüler ağdır. Diğer sosyal medya ağları, hedef kitleye bağlı olarak Pinterest Google+ gibi ağlara kadar uzanma eğilimi gösterir. Bu yüzden sosyal medya danışmanlığı sunan firmalar ya da kişisel çalışanlar, müşterilerinin hangi ağları kullanmakla ilgilendiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetlerinde Strateji Planlama Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin markası için, sosyal medyanın sağlam bir stratejiye sahip olması, önemli bir kritiktir. Çoğu küçük ölçekli işletme, hedeflerine ya da belli bir ağı seçme nedenlerini düşünmeden sosyal medyayı kullanır. Ancak markalar için strateji oluşturmak, müşterilerin bir plan belirlemesini ve işletme için neyin iyi olduğuna dair bir fikre sahip olmasını sağlayan strateji planlama için, bu konuda uzmanlaşmış sosyal medya danışmanlığı veren kişi ya da ajanslara başvurmak gerekir.

Müşteriler için içerik stratejisi uygulamak için; hedef kitleyi ve sosyal anahtar kelimeleri araştırmak, farklı ağları ve içerik türlerini tespit etmek ve analiz etmek gerekir. Aynı zamanda sosyal medya danışmanlığı sunan ajans ya da kişiler; müşterilerinin hedeflerine ulaşmasını sağlamak için, editoryal takvim gibi unsurları da ayrıntılı şekilde bir plan çerçevesinde sunar.

Hesap ve Profil Oluşturma ve Markalama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı sunan ajans ya da bireysel çalışan danışmanlar; müşterilerini sosyal medyaya ilk kez yerleştirmek, sosyal medya hizmetleriyle tanıştırmanın ve bu hizmetlerden yararlanmaya teşvik etmek için hesap profil oluşturma ve markalama yapar. Çoğu küçük işletme; sosyal medya ve dijital pazarlama konusunda neler yapabilecekleri konusunda, küçük atılımlar yapabilir. Ancak bu durum, küçük işletmeler için biraz sallantılı bir durumdur. Nereden başlayacaklarını bilmeleri zor olur ya da ne istediklerini bildiklerinde, sosyal medyada bulunmak için, doğru zamanı bulmakta zorlanabilirler.

Hangi sosyal ağların kullanılacağı konusunda tavsiyelerin yanında, profil ve hesap oluşturmaya başlamak için, sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabilirler. Danışmanların yapacağı hizmetler; sosyal profillerin marka çalışması, SEO dostu olması ve birkaç hafta içinde başlamaları için, bazı planlanan içeriğe sahip olmalarında destek olmak vardır.

Sosyal Medya Danışmanlık Ajansları Nasıl Çalışır?

Her sosyal medya danışmanlığı planı farklılık gösterse de sosyal medya danışmanlık hizmetlerinde; strateji oluşturmak ve sonuçları raporlamak, benzersiz bir süreç izler. Perspektif sağlamak için, danışmanlık hizmetlerinden birçok şekilde yararlanılabilir.

 • Sektörünüzde deneyime sahip olan, özel bir hesap yöneticisi ile eşleşme yapmak
 • Hedef kitleniz, ürün ya da hizmetleriniz gibi yararlı soruları cevaplandırmak
 • Hedeflerinize nasıl ulaşacağını özetleyen bir strateji sunmak
 • Hizmet süreci boyunca, uygulanan stratejinin performansı üzerine, detaylı raporlama yapmak

Sosyal medya danışmanlığı; aslında bir tanışma ya da selamlama yapmaktan, çok daha fazlasını ifade eder. Sosyal medya danışmanları; işletmeniz için, harekete geçirici adımlar atarken, sosyal medyada varlığınızın devam edebilmesi için; markanıza, sektörünüze, rakiplerinize ve hedef kitlenize derinlemesine analiz yapar.

Sosyal Medya Ağlarında Araştırma ve Analiz Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı veren ajans ya da bireysel danışmanlar; müşterilerin markası hakkında araştırma ve değerli bilgi sunmaları doğrultusunda, müşterinin memnuniyetini kazanır. Aynı zamanda rakiplere, sosyal medyada ne ve nasıl yaptıklarına dair geniş bir bakış açısı eklemek, müşterinin sadakatini kazanmanıza olanak tanır. Aynı zamanda müşterilerin kendi stratejilerine uygulayabilecekleri güçlü ve zayıf yönlerini göstermek, sosyal medya danışmanlığı sunan firmaların iş tanımları içinde bulunur. Markaların başarılarını ölçmek adına hem sosyal medya kampanyaları yürütmeden önce ve kampanya esnasında birkaç analiz uygulamak önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Eğitimleri Nedir?

Çoğu işletme sahibi için sosyal medya, hala yenidir ve özel hayatlarında sosyal medyayı kullansalar da pazarlama amacıyla kullanılan sosyal medya, çok daha farklıdır. Sosyal medya danışmanlığı hizmetleri arasında; müşterilerin sosyal medyada nasıl davranacakları konusunda eğitim vermek de vardır. Çoğu insan, sosyal medya platformlarında, bir marka olarak konuşurken, uygun dili kullanamayabilir.

Bu yüzden müşterilerin kurumsal jargonu kullanmaktan kaçınmalarına, müşterilerle etkileşimde bulunmak için, daha konuşkan ve samimi bir yaklaşım benimsemelerine yardımcı olan bu eğitimlerdir. Bir sosyal medya politikası oluşturmak, çalışanları sosyal medyayı kullanmaları için güçlendirmek ve sosyal medya ekibi oluşturmaya teşvik etmek de yine danışmanlık hizmetleri içinde verilebilir.

Sosyal Medyada Kampanya ve Topluluk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyaya katılmak, faydalı olsa da birçok işletme markası, hali hazırda devam eden, sosyal medya çalışmaları için, daha kapsamlı bir desteğe her zaman ihtiyaç duyar. Sosyal medya danışmanlığı sunarken; pazarlama departmanının bir uzantısı olarak, müşterilerle birlikte nasıl çalışılacağı konusunda bir plan yapılmalıdır. Gerçek zamanlı kampanya yönetimi; sosyal medya stratejilerinden, en üst seviyede yararlanmaya yardımcı olacak bir hizmettir. Bunun için, müşteri hedef kitlesinin neler tartıştığını gözlemlenebilir ve içerik oluşturma fırsatları aranabilir.

Sosyal Medya Danışmanlık Hizmet Paketleri Nelerden Oluşur?

Geniş hedef yelpazesine ulaşmak için, hemen birçok sektör, danışmanlık hizmeti alabilir. Önemli olan müşterinin beklentilerini ihtiyaçlarını, kapsamlı şekilde inceleyerek analiz etmek ve anlamaktır. Sosyal medya danışmanlığı sunan ajansların yaptıkları hizmet paketlerinin kapsamı değişkenlik gösterse de birçok konuda ortak noktada buluşulur.

Yarım ya da tam gün danışmanlık hizmetleri;

 • Birebir oturumların yapılması ve ekibe gerekli bilgilerin verilmesi
 • Mevcut işletme varlığının değerlendirilmesi
 • Sosyal medyada kapsam ve fırsatların analiz edilmesi
 • İşletme için bir strateji geliştirme
 • Sosyal medya platformuna özel strateji geliştirme
 • İçerik ya da Facebook reklam eğitimleri ya da önerileri sunma
 • Rakipleri ve sektörü en iyi uygulamalarla analiz etme

Aynı zamanda danışmanlık hizmeti sürerken, danışmanlık ajansları, devam eden desteklerini de devam ettirir.

Devam eden destek hizmetlerinde;

 • Müşteriyle sürekli çalışma halinde olunur ve uzun süre destek sağlanır.
 • Periyodik, yarım ya da tam gün danışmanlık seansları devam eder.
 • Markanın gelişmesine göre farklı odak noktaları bulunur.
 • Yeni ekip üyeleri ve farklı departmanlara eğitim verilir.
 • Marka değişikliği, yeni ürün lansmanları ya da pazarlama strateji değişikliklerine destek verilir.
 • Sürekli olarak telefon ve e-posta desteği sunulur.

Her işletmenin ihtiyaç ve beklentileri farklıdır ve işletmeye özeldir. Bu yüzden bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti alırken, müşterinin durumuna göre hizmet ve strateji planlaması yapılır. Özel ihtiyaçların, farklı işletmelerde kapsamlı ve deneyim sahibi uzman danışmanlar eşliğinde gerçekleştirildiği hizmetler, hizmetten yararlan kişi ya da kurumların tüm ihtiyaç ve beklentisini karşılayacak düzeyde gerçekleştirilir.