SEO Nedir?

0
2267

Arama motoru optimizasyonu (SEO); bir web sitesinin veya web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirme uygulamasıdır.

SEO yapmada amaç; arama motoru sonuç sayfalarından gelen ziyaretçi sayısını artırarak, gelirlerin artmasını sağlamaktır. SEO bir web sitesinde ya da web sayfasında yapılabilir ve genellikle; metin, başlıklar, meta veriler ve bağlantıları optimize etmeyi içerir.

SEO Neden Önemlidir?

Belirli bir konu hakkında bilgi arayan kullanıcılar tarafından, sitenin bulunma olasılığını artırmak, arama motoru optimizasyonu olan SEO ile mümkündür. Bu anlamda SEO nedir, SEO neden önemlidir konusu da gündeme gelecektir. Buna göre;

 • Arama motoru optimizasyonu; web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirdiği için önemlidir.
 • SEO; bir web sitesinin içeriğini, yapısını ve başlıklar, meta etiketler ve bağlantı metni gibi sayfa öğelerini, kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerle alaka düzeyini ve yetkisini geliştirmek için, optimize etmeyi içerir.
 • Bir web sitesi SERP’lerde daha üst sıralarda yer aldığında, bu genellikle potansiyel müşterilerden daha fazla trafik aldığı anlamına gelecektir.

Kullanılabilecek birçok farklı teknik vardır ve ancak en yaygın olanlarından bazıları, web sitelerini anahtar kelimeler için optimize etmeyi, meta etiketleri eklemeyi ve URL parametrelerini kullanmayı içerir.

İç SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden SEO nedir konusunun dışında, SEO’nun nasıl yapıldığı ve tekniklerinin neler olduğunu bilmek gerekir.

SEO yapılırken kullanılan en önemli tekniklerden biri iç SEO’dur. İç SEO; daha yüksek web trafiği seviyeleri elde etmek ve sitenin görünürlüğünü iyileştirmek amacıyla, bir web sitesini Google araması için optimize etme sürecidir.

 • Bir web sitesinin içeriğinin, yapısının, başlıklar, meta etiketler ve bağlantı metni gibi sayfa öğelerinin genel kalitesini iyileştirmeyi içerir.
 • Bağlantı kurma ve sosyal medya katılımı gibi dış SEO stratejileri geliştirmeyi içerir.
 • Kullanılan temel teknikler; web sitesinin başlık etiketlerini ve meta açıklamalarını optimize etmeyi, sitenin içeriğini iyileştirmeyi ve sitenin sayfalarına anahtar kelime açısından, zengin metin bağlantıları eklemeyi içerecektir.

İç SEO aynı zamanda; sitenin içeriğiyle ilgili diğer web sitelerinden bağlantılar almayı içeren, iyi bir geri bağlantı stratejisi geliştirmeye de odaklanır.

Dış SEO Nedir?

Web sitesi sahibi birçok kişi, sitesinin optimizasyonu için SEO yaptırıyor. Ancak çoğu kişi, SEO nedir, hangi optimizasyon teknikleri kullanılır konusunda bilgi sahibi değildir. SEO’da kullanılan bir başka teknik olan Dış SEO; bir web sitesini arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde), daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme işlemidir.

 • Bir web sitesinin görünürlüğünü ve organik arama trafiğini iyileştirmek için kullanılır.
 • Dış SEO teknikleri; bir web sitesinin başlık etiketlerini ve meta açıklamalarını optimize etmeyi, anahtar kelime açısından zengin içerik eklemeyi, site yapısını iyileştirmeyi ve yüksek kaliteli web sitelerinden bağlantılar kazanmayı içerir.
 • Dış SEO aynı zamanda; tıklama oranlarını (TO) ve organik arama trafiğini iyileştirmek için de tercih edilir.

Dış SEO’da aynı zamanda bağlantı kurma ve sosyal medya katılımı gibi sayfa dışı optimizasyon tekniklerini içerdiği unutulmamalıdır.

Teknik SEO Önemli midir?

Arama motoru optimizasyonu oldukça geniş bir alandır. Bu yüzden SEO nedir konusunun dışında, tekniklerini bilmek ve web siteniz için en iyi tekniği kullanmak gerekir.

Teknik SEO; teknik altyapısını optimize ederek, bir web sitesinin görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirme sürecidir.

 • Teknik SEO ile; site hızının artırılması, tarama hatalarının ortadan kaldırılması, bozuk bağlantıların düzeltilmesi, web sitesinin arama motorları tarafından düzgün şekilde dizine eklenmesi sağlanır.
 • Karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olsa da arama motoru sonuç sayfalarında, üst sıralarda yer almak isteyen herhangi bir web sitesi için gereklidir.
 • Teknik SEO; sitenin görünürlüğünü ve organik arama trafiğini iyileştirmek için kullanılabileceğinden, herhangi bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Teknik SEO, diğer SEO tekniklerinden ayrı olarak; web sitesinin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek için, optimize edilebilecek teknik yönlerine odaklanır.  Bu optimizasyonlar; site mimarisinin, dahili bağlantının ve sayfa içeriğinin iyileştirilmesini içerir.

SEO için Bir SEO Uzmanı Tutmak Gerekir mi?

Birçok kişi SEO nedir konusunun dışında bir SEO uzmanıyla çalışıp çalışılmayacağı konusunda tereddüt yaşayabilir. SEO için bir SEO uzmanına hem gerek var hem de yoktur.

Çoğu kişi, temel HTML ve web tasarımı anlayışına sahip herkesin, kendi başına SEO yapabileceğine inanıyor.  Diğerleri ise, profesyonel bir SEO uzmanı tutmanın, en iyi sonuçları almanın tek yolu olduğunu düşünüyor.

Gerçek şu ki doğru ya da yanlış bir cevap olmamakla birlikte, her şey ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır. SEO çalışmalarınızda size yardımcı olması için bir uzman ile çalışmak istiyorsanız, SEO uzmanının alanında deneyimli ve bilgi sahibi olduğundan emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde, sonuç vermeyen hizmetlere, paranızı boşa harcamış olursunuz.

SEO Uzmanı Nasıl Seçilmelidir?

SEO nedir konusunda araştırma yapan birçok kişi, SEO’nun tek başına yapılmayacağı konusunda da hem fikirdir. Bunun yanında bir SEO uzmanı seçilirken, bazı noktalara dikkat edilmesi hem paranızın boşa gitmemesine hem de yapılanların boşa gitmemesine olanak tanır.

 • SEO uzmanının, alanında anlayışlı ve deneyimli olup olmadığına bakılmalıdır. Uzman ne kadar deneyimliyse, sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi o derece daha iyi anlayacaktır.
 • Müşterilerin arzu ettikleri sonuçları elde etmelerine yardımcı olma konusunda, uzmanın başarı sicilini dikkat etmek nemlidir.
 • Geçmiş müşterilerden tavsiye istemek ve diğer müşterilerden gelen yorumları okumak da SEO uzmanı seçerken size olumlu ya da olumsuz fikir verecektir.

SEO uzmanının çalışmalarındaki kaliteye de önem vermek gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca, çalışmayı tercih ettiğiniz SEO uzmanının portföyünü görmek, referanslarını görmek isteyebilirsiniz.

SEO Optimizasyonunda Hangi Analiz Araçları Kullanılır?

SEO optimizasyonu oldukça önemli bir konudur. SEO nedir konusunun haricinde, optimizasyon analiz araçlarını kullanmak ve doğru araçlarla hizmet almak önemlidir. SEO optimizasyonunda kullanılabilecek bir dizi faklı analiz aracı bulunuyor.

En sık kullanılan SEO analiz araçları arasında;

 • Google Analytics,
 • Moz Pro
 • SemRush
 • GTMetrix
 • Google Search Console
 • Screaming Frog
 • DeepCrawl
 • Ahrefs
 • Pagerank Checker
 • Web Yöneticisi Araçları gibi analiz programları tercih ediliyor.

Bu analiz araçları sayesinde SEO uzmanları; web sitesi trafiğini, sıralamaları, SEO performansını artırmaya yardımcı olabilecek diğer önemli veri noktalarını izleyerek, gerekli çalışmaları yapabiliyor.

Her araç kendi benzersiz iç görülerini sağlar ve bu nedenle potansiyel faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, analiz araçlarının özelliklerini bilmek önemlidir.

SEO Analizinde Mobil Uyumluluk ve Denetim Nasıl Yapılır?

Mobil uyumluluk; bir web sitesinin akıllı telefonlar ve tabletler gibi, farklı cihazlarda ne kadar iyi çalıştığını ifade eder. Mobil uyumlu olmayan bir web sitesinde gezinmek zorlayıcı olabilir ve hatta mobil cihazda kullanılamaz hale gelebilir.

SEO denetim ise; bir web sitesini arama motoru optimizasyonu (SEO) potansiyeli açısından değerlendirme sürecidir. Bu, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) sitenin görünürlüğünü ve sıralamasını artırmak için, iyileştirmelerin yapılabileceği alanların belirlenmesini içerir.

Bu yüzden SEO nedir, SEO denetimi nasıl yapılır, mobil uyumluluk önemli midir gibi konular, web sitesi sahiplerinin dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor.

SSS

SEO analiz araçları neden kullanılır?

SEO analiz araçları; arama motoru optimizasyonunun en önemli parçasıdır. Analiz araçları sayesinde, internet sitesinin tüm backlinklerinin analizini gerçekleştirir ve böylece sıralamasını etkileyen faktörleri ortaya çıkarır.

Google Search Console ile hangi özellikleri kullanabilirim?

Google Search Console ile; HTML geliştirmeleri, hızlandırılmış mobil sayfa içeriklerini, zengin kartları, yapılandırılmış verileri, veri işaretleyicilerini, kelime sıralamanızı, site trafiğinizi, siteye dışarıdan gelen bağlantıları, güvenlik problemleri, URL parametrelerini ve daha fazlasını analiz edebilirsiniz.

Hangi SEO aracı ile toplu analiz yapılabilir?

Ahrefs ücretli bir SEO analiz aracıdır. Site karşılaştırması, sıralama takibi, backlink analizi, toplu analiz, site denetimi, anahtar kelime analizi, site denetimi, bağlantı kesişimi ve içerik gezgini gibi birçok faktörü analiz edebilirsiniz.

SEO Analiz Programları

Black Hat SEO