Google Benim İşletmem

0
1801

Google My Business; küçük işletmelerin, çevrimiçi pazarlamaya başlaması için harika bir yoldur. Bir web sitesi oluşturucudan Google haritalar entegrasyonuna ve hayranlarınızı en son gelişmelerden haberdar etmek için, bir bloğa kadar her şeyi sağlar.

Google My Business yani Google Benim İşletmem; küçük işletmelerin çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine yardımcı olan, ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Müşteri bulmanıza, iş performansınızı izlemenize ve web sitenizde değişiklik yapmanıza yardımcı olacak araçlar içerir.

Google My Business (Benim İşletmem) Nedir?

İşletmelerin, çevrimiçi varlıklarını yönetmeleri için, ücretsiz ve kullanımı kolay bir araç olan Google Benim İşletmem; arama motoru nasıl bir iş kurulacağı, ne tür bir iş kurulacağı ve diğer konularla hakkında bilgi sunan, web sitelerinin bir listesidir.

Listelenen ilk web sitesi, Google My Business adlı Google’a ait bir sitedir. Bu web sitesi; işletme sahiplerinin Google Haritalar ve Google Aramada ücretsiz bir işletme listesi oluşturmasına yardımcı olur.

Google My Business bilgi panelinde;

 • İşletmenin adı ve adresi
 • Telefon numarası ve adresi bulunur.
 • İşin kısa tanımı, işletmenin web sitesi ve
 • Sosyal medya profillerine bağlantıları görülür.

Aynı zamanda işletmelerin, çevrimiçi varlıklarını büyütmelerine yardımcı olacak, araç ve kaynaklar sağlar. Aynı zamanda diğer kullanıcıların derecelendirmeleri ve incelemeleri de yine bu panel üzerinde görülecektir.

Google Benim İşletmem ile İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?

Google My Business; işletmelerin Google üzerindeki çevrimi varlıklarını yönetmelerine olanak tanıyan, ücretsiz bir araçtır. İşletme sahiplerinin, Google My Business’ı kullanarak işlerini büyütmek için, yapabilecekleri birkaç şey bulunuyor.

 • Çalışma saatleri, iletişim bilgileri ve web sitesi dahil olmak üzere, profillerindeki tüm bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olunmalıdır.
 • İşletmelerinin, ürün ya da hizmetlerinin fotoğraflarını ve ayrıca yaklaşan etkinlikler ya da özel promosyonlarla ilgili gönderiler eklenebilir.
 • İşletme sahiplerinin, müşterilerden gelen iyi ya da kötü incelemelere yanıt vermesi de önemlidir.
 • İnsanların işletmenizi arama sonuçlarında bulmasına yardımcı olmak için, doğru anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.

İncelemeler, potansiyel müşteriler için değerli bir bilgi kaynağıdır ve işletmenizin yerel arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Daha Fazla Görünürlük için Google My Business Listenizi Nasıl Optimize Edersiniz?

İşletme sahiplerinin, Google Benim İşletmem ile işlerini büyütmesi için yapabilecekleri birçok şey bulunuyor. Bu yapılacaklar arasında, Google My Business listenizi optimize etmek geliyor.

Google My Business;

 • İşletmelerin çevrimiçi ortamda önce çıkmalarına yardımcı olmak için, girişlerine fotoğraf, video ve gönderi eklemesine olanak tanır.
 • İşletmeler Google Haritalar ve Google Arama aracılığıyla, müşterileriyle bağlantı kurmak için Google My Business’ı kullanabilir.
 • İşletmeler; birisi ilgili terimleri aradığında, görünen hedefli reklamlar oluşturmak için, Google Adwords aracı kullanarak, görünürlüklerini daha da artırabilir.

Daha fazla görünürlük sağlamak ve Google My Business listenizi optimize etmek için;

 • Tüm işletme bilgilerinizin doğruluğu ve güncelliği hakkında emin olmalısınız.
 • Güncelleme işlemine; işletmenin adı, adresi, telefon numarası, web sitesi URL’si dahildir.
 • İşletme kategorinizin doğru olduğundan ve işletmenizin, ürün ya da hizmetlerinizin yüksek çözünürlüklü resimlerini eklediğinizden emin olmalısınız.

Tüm bilgilerinizin doğruluğundan emin olduğunuzda, en üst seviye görünürlük için, listenizi optimize etmeye başlamış olursunuz. Aynı zamanda daha fazla görünürlük için optimize yaparken; müşteri yorumlarını eklemeyi, incelemeleri eklemeyi de unutmamalısınız.

Google My Business Sıralamanızı Nasıl Yükseltebilirsiniz?

İşletme sahiplerinin Google Benim İşletmem sıralamasını yükseltmesinin garantili bir yöntemi yoktur. Ancak şansınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 • Öncelikli işletme bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir.
 • İşletme adınız, adresiniz, iletişim numaranız eklenirken, bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Web sitenizin URL’si, çalışma saatleri, ürün ya da hizmet teklifleri gibi ek bilgiler de bu bilgilere eklenebilir.
 • Web sitenizin arama motorları için uygun şekilde optimize edildiğinden ve aktif olarak ona bağlantılar oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Bunun yanında işletmeniz için, Google Plus sayfaları oluşturmayı ve Google+ topluluklarında müşterilerle iletişim kurmayı da düşünebilirsiniz. Kullanıcı yorumları, görüşleri de işletmenizin daha da tanınması ve diğer insanlar tarafından bilinirliğinin artmasında önemli rol oynayacaktır.

Google My Business Nasıl Kurulur?

İşletme sahiplerinin Google Benim İşletmem kurulumunu yapabilmesi için, ilk olarak Google hesabı açması gerekiyor. Bir Google hesabı oluşturduğunuzda, Google Yönetici Konsolu üzerinden, oturum açabilir ve Google My Business kutucuğunu işaretleyerek, işletme bilgilerinizi girebilirsiniz.

Google My Business kurulum yaparken;

 • İlk olarak bir Google hesabı açılır ve Google My Business sayfası ziyaret edilir.
 • Google My Business sayfasından “şimdi başlayın” butonu tıklanır.
 • İşletme adınız, adresiniz, iletişim numarası dahil olmak üzere, işletmenizle ilgili tüm bilgiler, doğru ve eksiksiz olarak ilgili yerlere girilir.
 • İşletmeniz için bir Google+ sayfası oluşturmanız gerekir.
 • Tüm bilgiler girildikten sonra, Google işletmenizi doğrulama işlemine geçer.

Google işletme adresine bir doğrulama kodu içeren bir posta kartı gönderir ve işletme sahipliğinizi doğrular.

Google MY Business’ten Nasıl Yararlanılır?

Google tarafından sunulan ve işletmelerin ücretsiz, işletme girişi oluşturmasına olanak tanıyan Google Benim İşletmem; liste, işletme adı, adres, telefon numarası, web sitesi ve çalışma saatleri gibi bilgileri içerir.

Platform ayrıca işletmelerin gönderiler oluşturarak ve fotoğraflar yükleyerek, çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine olanak tanır. Ek olarak işletmeler; müşterilerden gelen incelemelere yanıt vermek için, bu platformu kullanabilir.

İşletmeler aynı zamanda girişlerine fotoğraf, video ya da makale ekleyebilir. Google My Business listeleri, Google arama sonuçlarının “yerel” bölümünde görünür ve işletmeler, irişlerini kaç kişinin görüntülediğini ve tıkladığını da takip edebilir.

Aynı zamanda Google My Business’a ekli olan bir işletme, müşteriler tarafından Google arama ve Google haritaları kullanarak, işletmeleri Google’da çok daha kolay bulabilecektir.

Google Benim İşletmem Sayfanızı Nasıl Doğrularsınız?

İşletme sahipleri, Google Benim İşletmem sayfasını doğrulatmak için, ilk olarak bir Google hesabı açmalı ve Google My Business kurulumu yapmalıdır. Daha sonra Google My Business sayfanızı doğrulamak için, Google tarafından verilen iletişim numarasına bir doğrulama kodu ya da PIN numarası gönderilir.

Gönderilen PIN kodu ya da doğrulama kodu ile Google My Business sayfasındaki doğrulama alanına, gönderilen kod girilir ve kısa süre içinde Google tarafından Google My Business sayfanız doğrulanmış olur.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Henüz bir Google hesabınız yoksa, Google Benim İşletmem kullanmak için, bir Google hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bir Google hesabı oluşturduğunuzda, google.com/mybusiness adresini ziyaret ederek, “şimdi başlayın” butonu tıklanır.

Adınız, adresiniz, web sitesi URL’niz, iletişim numaranız gibi birçok bilgi, doğru ve eksiksiz olarak verilir. Aynı zamanda Google tarafından sağlanan seçenekler listesinden, işletmeniz için bir kategori seçmeniz istenir.

Google My Business’ı kullanmak için Google hesabı oluşturduktan sonra oturum açabilir ve Google My Business kontrol paneline erişebilirsiniz.  Gösterge tablosu, girişinizin durumu, konum verileri ve işletmenizin arama sonuçlarında ne sıklıkta göründüğü dahil olmak üzere, işletmenizin Google’daki bilgilerine ilişkin bir genel bakış sağlanır.

Kontrol panelini, fotoğraf ve video ekleme, iletişim bilgilerini güncelleme ve müşteri incelemelerini yönetme dahil olmak üzere, işletmenizin profilini yönetmek için de kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda işletmeler; Google Haritalar ve Google Arama aracılığıyla, müşterilerle bağlantı kurmak için Google My Business’ı kullanabilir.

SSS

Google Benim İşletmem avantajları nelerdir?

Google Benim İşletmem ile; işletmelerin bilgilerini oluşturma, güncelleme, müşteri incelemelerine yanıt verme, işletme hakkındaki görüşlerini öğrenmek kolaylaşır. Web sitesi trafiği artar.

Google My Business hesap bilgilerimi nerede bulacağım?

Google My Business hesap bilgilerinizi bulmak için, google.com/business adresini ziyaret edebilir ve Google hesabınız için kullanılan e-posta adres ve şifrenizi kullanarak, oturum açarak, hesap bilgilerine erişebilir.

Google My Business kapanabilir mi?

Google My Business’ı tamamen kapatmak mümkün değildir ancak; işletme sahipleri, girişlerini platformdan kaldırmayı tercih edebilir. Bunun yapılması durumunda, Google arama sonuçlarında işletmeleri görünmeyecektir.

Reklam Danışmanlığı Hizmetimiz

Web Designer Arayüzü