Domain Yaşı Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir?

0
835

SEO çalışmalarında önemsenen konulardan bir tanesi de domain yaşıdır. Domain yaşı üzerine dikkatli bir şekilde ve kriterlere uygun olarak çalışmaların yapılması, SEO konusunda avantaj sağlamaktadır.

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı, domainin satın alındığı tarihten itibaren mevcut tarihe kadar geçen süreyi ifade eder. Bu yaş ne kadar yüksek ise sitenin internette yer aldığı süre o kadar yüksek olacak ve daha otoriter bir imaj yaratılmasına destek sağlayacak. Google tarafından web sitelerine yönelik yapılan değerlendirmelerde kapsam dahilinde tutulan domain yaşı, projeye verilen önemin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle 1 yıllık bir domain ile 10 yıllık bir domain arasında kuşkusuz önemli bir fark vardır. Arama motorlarında doğrudan bir etki olmasa da sıralamalarda yüksek pozisyon alabilmek için kriterlerden bir tanesi olan domain yaşı, bu nedenle web projeleri için önemsenmesi gereken etkenlerden bir tanesidir. Eski siteler kuşkusuz daha fazla güven vereceğinden dolayı proje başlangıçlarında daha eski bir tarihe sahip olan domainler tercih edilebilir.

Domain yaşı nasıl sorgulanır?

Domain yaşı sorgulamak için internet üzerinde yer alan SEO analiz araçları kullanılabilir. Yapılacak domain yaşı sorgulama işlemleri ile birlikte ilgili web sayfasının kaç yıldan beri aktif olduğu görülebilmektedir. Sorgulamalarda domain yaşı, yıl ve gün şeklinde ayrıntılı olarak verilmektedir. Bu bakımdan yeni açılan bir web sayfası sayılı günler ile sonuçlarda yer alacaktır. Üstelik domain için yapılan yaş sorgulamalarında; domainin hangi tarihte kayıt edildiği, güncelleme tarihinin ne zaman olduğu ve bitiş tarihi gibi detaylar da aktarılmaktadır. Böylece yapılacak olan benzer sorgulamalar ile internet dünyasında yer alan tüm web sayfaları için kapsamlı bir şekilde domain bilgisine erişilmesi mümkündür. Dünyanın ilk sosyal ağlarından bir tanesi olan Facebook için yapılan domain yaşı sorgulama örneğinde domainin 24 yıl 70 günden beri aktif olarak kullanıldığı görülmektedir. İlk kayıt tarihi ise 29 Mart 1997’dir. Örnekten de görüleceği üzere istenilen her bir web sayfası için kapsamlı bir şekilde domain yaşı sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. 

Yeni Domainin SEO İçin Dezavantajları Nelerdir?

Yeni bir web projesi için yeni domainin tercih edilmesi halinde domain yaşı olmayacaktır. Bu nedenle yeni başlangıçta kapsamlı bir SEO çalışması ile daha fazla performans gösterilmesi gerekir. Yeni domainin SEO için sunmuş olduğu en büyük dezavantaj çok genç olmasıdır. Ancak bu büyük bir handikap olarak görülmemelidir. 

Domainin ne kadar etkisi olduğu net olarak bilinmemekle birlikte yeni bir domain ile web projesi geliştirmek doğru bir SEO planlaması ile birlikte istenilen hedeflere ulaşılmasını sağlar. Zira yeni domainler için yapılacak yüksek domain yaşına sahip sitelerden linkleme çalışmaları, güçlü içerikler ve diğer sayfa içi SEO çalışmaları ile birlikte kısa süre içerisinde beklentilerin karşılanarak sitenin daha otoriter bir hale gelmesi sağlanabilir. Üstelik her geçen gün SEO için domain yaşı artacağından dolayı yıllar geçtikçe domain yaşı açısından herhangi bir dezavantaj yaşanması da söz konusu olmayacaktır. 

Yeni domain SEO için dezavantajlarını ortadan kaldırmak isteyenler belirtildiği gibi planlı bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyar. Bu SEO çalışması site içi ve site dışı olarak iki farklı şekilde ele alınmalıdır. Bu aşamalarda ise mutlaka özel bir içerik planlaması yapılarak, takvim oluşturulmalı ve bu takvim doğrultusunda içerikler belirli bir program dahilinde siteye eklenmelidir. İçeriklerde hedeflenen anahtar kelimelerin belirli bir yoğunlukta olması, görsel, video ve infografik gibi detaylı veriler ile içeriklerin desteklenmesi, sosyal ağlarda paylaşılması ve kullanıcıların site ve sosyal ağlarda yorum yapmasına teşvik edilmesi domaini yaşından ziyade SEO açısından çok daha yüksek bir avantajın elde edilmesini sağlar. Bu bakımdan yapacak çalışmalarda özellikle yeni bir domain kullanılacaksa belirtildiği gibi bir planlama izlenmelidir. 

İdeal Domain Yaşı Nedir?

Genellikle 3 yılı aşan web sayfalarında domain yaşı artık ideal olarak kabul edilir. 3 yıldan daha az bir süresi olan domainler ise yeni domain olarak kabul edilir. Yeni satın alınacak domainler domain yaşının etkisini daha da azaltmak adına domain satın alımlarının 1 yıl yerine daha uzun süreli satın alınması önerilir. Bu durum domain sorgulayacak olan her kişinin projeye yönelik daha kapsamlı bir bilgi almasını sağlar ve geliştirilen web projesi için uzun bir planlamanın ve hedeflemenin yapıldığı gösterilir.