Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

0
496

Satın alma davranışının son yıllarda giderek değişmeye başlaması, geleneksel pazarlama yerine dijital pazarlama sektörünün daha da gelişmesine olanak tanıdı. Tüketicilerin satın alma kararları verme, ürün ve hizmetleri satın alma şeklindeki bu inanılmaz değişim, dijital pazarlamayı, büyük bir rekabet içine soktu. Dijital pazarlama işletmenin ve sektörün boyutu ne olursa olsun, modern pazar içinde rekabeti yükseklere çıkarırken, her küçük işletme için de zorunluluk halini aldı. İşletme sahiplerinin; hedef kitlelerine ulaşmaları ve etkileşime girmeleri için, doğru dijital pazarlamaya oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

Dijital Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekilenler;

Dijital pazarlama dünyası, hızla değişen bir yapıya sahiptir. Dijital pazarlama; sosyal medya ağlarında bir reklam kampanyasının nasıl yürütüleceği ya da SEO araştırması yapmaktan çok daha fazlasını kapsar. Bütün olarak ele alındığında dijital pazarlama, bir firmaya inanılmaz değişim katar. Bu alanda iç görü katabilecek bir dizi beceri ve düşünme biçimine ihtiyaç duyulur. Gerçekleştirilen projenin firmaların ne ölçekte bir firma olduğuna, mevcut kariyer düzeylerine B2B ya da B2C alanında çalışıp çalışmadıklarına, belli alanlarda uzmanlıklarının olup olmadıklarına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

 • Hedef pazarlarının nasıl davrandığı
 • Hedef kitle üzerinde hangi sosyal medya kanallarının daha etkili olduğu
 • Pazarlama çabalarının nasıl uygulanacağı
 • Dijital ölçümlerin nasıl yorumlanacağı gibi konularda beceri ve kapsamlı anlayışa sahip olunmalıdır.

Pazarlama çabalarına öncelik vermek ve bunların optimizasyonunu yapmak için, çeşitli analiz araçları kullanılır. Dijital pazarlamada veriler baş köşeye oturtulur. Bir kampanyada hangi yolun seçileceği bu analiz araçlarıyla değerlendirilir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan farklıdır ve yöntemleri pazarlama kampanyalarının gerçek zamanlı analizin yapılmasına olanak tanır.

Arama motoru optimizasyonu olan SEO, içerik pazarlamasının en önemli ve hayati parçasıdır. Sitelere tutarlı, alakalı ve organik trafik çekmenin, benzersiz yollarından bir tanesidir. Bundan da ötesi, en düşük maliyetli çevrimiçi pazarlama biçimi olarak kullanılır. Mevcut her kanalın kullanılması, pazarlama çabalarının kapsamını genişletmenin anahtarı, sosyal medya kanallarının genişletilmesidir. Böylece en üst seviyede kişiye ulaşmak, en yüksek sayıda potansiyel müşteriyi yakalamak, daha kolay olacağından, potansiyel müşteriyi, mevcut müşteriye dönüştürmek, daha kolay olacaktır.

 • E-posta pazarlama
 • PPC reklamcılığı
 • Görüntülü reklamcılık
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Halkla ilişkiler

Dijital pazarlama yöneticisi bu kanallara odaklanarak, pazarlama sistemini uyumlu uygulanması gerektiğidir. Kampanya verimliliğinin en üst seviyeye çıkarılması için, tasarım ve içerik yazarlarıyla uyumlu şekilde çalışılır. Aynı zamanda dijital pazarlama yöneticileri, A/B testi kullanarak, hedef kitleyi bölümlere ayırır ve en iyi sonucu belirler. Bölünmüş test olarak da adlandırılan A/B testi; bir kampanyanın çeşitli versiyonlarını teste tabi tutmak ve performansı iyi olanı belirlemek için yapılan bir pazarlama deneyidir. Uygulanan test; pazarlama içeriğinin A versiyonunu hedef kitlenin yarısına ve B versiyonunun diğer yarısına uygulanmasıdır. Uygulanan test; kampanyanın başarılı olması ve en iyi sonuca ulaşmak için benzersiz bir uygulamadır.

Web Sitesi Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Firmaların web sitesi, dijital pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Hedef kitlenin çoğunun, markanız, ürün ya da hizmetleriniz için, ilk izlenimleri aldıkları yer burasıdır ve aynı zamanda, potansiyel müşterilerin ödeme yapan müşterilere döneceği yer de burasıdır. Dijital pazarlamanın amacı; potansiyel müşteri çekmek ve müşteriyi alışveriş yapan müşterilere dönüştürmektir.

Web siteleri bazı durumlarda, hedef Pazar kitleniz üzerinde, ilk izlenim bırakmak için markanızın bulacağı tek şans olabilir. Bu yüzden site tasarımı, kullanılan renkler, grafikler, potansiyel hedef kitle üzerinde etkilidir. Dijital pazarlamada tek önemli nokta, sitenin nasıl göründüğü değildir. Web sitelerinin dijital pazarlama kampanyaları; ana merkezi oluşturur ve web sayfası üzerinden gelen dönüşümler için tasarlanması ve optimize edilmesi gerekir. Web sitenizin daha etkili olması ve kampanyalarınızın etkin şekilde işleyebilmesi için, dijital pazarlama uzmanı ile çalışılarak, daha profesyonel bir çalışma gerçekleştirilir.

Sosyal Medya Pazarlamasında Bir Uzmana İhtiyaç Var Mıdır

Günümüzde birçok marka; dijital pazarlama kampanyalarını desteklemek ve web sitelerine, daha fazla trafik oluşmasını sağlamak için, sosyal medya pazarlaması kullanıyor. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve markanız için içeriklerinizin tanıtılması, hedef kitlenizle Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi en önemli sosyal medya kanallarında etkileşim kurmak, sosyal medya pazarlamasının bir parçasıdır. Bu ise işletmelerin marka bilincini artırırken; daha fazla müşteri adayı oluşturulmasında ve müşteri kalıtımının daha da iyi olmasını için uygulanan bir taktiktir. Bu taktiklerin doğru şekilde uygulanabilmesi için, dijital pazarlama uzmanı, tüm beceri ve yeteneğini bu kullanarak, akılcı reklam kampanyaları ve içerik pazarlaması yapar.

PPC Reklamcılığını Nasıl Gerçekleştirir?

Dijital pazarlamanın en önemli amaçlarından bir tanesi, organik trafik çekmek olsa da tıklama başına ödeme oluşturmaktır. PPC reklamları; reklamınız her yeni oluşabilecek satışı, reklam yayıncısına ödeme yapmayı içeren, bir tür arama motoru optimizasyonu olarak kullanılır.  Daha önceleri Google AdWords olarak bilinen ve şimdiki adıyla Google Ads olarak popüler şekilde kullanılan PPC reklamları, işletmenizin, Google arama motoru üzerinde, ilk sayfalarda görünmesi için önemlidir.

PPC reklamları ile, sitenizi alakalı arama terimleri için, arama motoru sonuç sayfasının en üstüne geçirecek çalışmaları yaparak, sonuca daha hızlı ulaşmanıza olanak tanır. Zaten bu çalışmalar SEO çalışmaları sırasında yapılıyor olsa da PPC reklamları bu konuda oldukça başarılıdır ve SERP’lerde ilk sayfada görünen firmalar; bilinirliklerini ve görünürlüklerini artırarak, rakiplerinin bir adım önüne geçme fırsatı yakalar. Site trafiğinin oluşmasında önemli rol oynarken, elde edilecek potansiyel hedef kitlenin de nitelikli olması konusunda çalışmalar yapar.

İçerik Pazarlamasında Dikkat Edilmelsi Gekenler

İçerik pazarlaması; dijital pazarlamanın nasıl yapıldığın konusunda önemli rol oynar. Esas olarak işletmenin hedef müşteriyi çekmesi ve iletişim kurmayı amaçlayan belli içerik varlıkları oluşturmak gerekir. Marka bilinirliği oluşturmak, site trafiğini artırmak, potansiyel müşteri toplamak ve toplanan bu potansiyel müşteriyi elde tutmak için, içerik pazarlaması gerçekleştirilir.

içerik pazarlaması yaparken;

 • Sosyal medya gönderileri hazırlayabilir.
 • E-kitaplar oluşturabilir.
 • Videolar hazırlayabilir.
 • İnfografikler ve posdcast’ler hazırlayabilir.
 • Reklam içeriği oluşturabilir.

Tüm dijital pazarlama kampanyalarının güçlü olması için, içeriklerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Dijital pazarlama uzmanı; ne tür içerikler üreteceğiniz konusunda, her içerik türünün performansını ne zaman ve nasıl ölçüleceği konusunda plan yapar.

Dijital kampanyaların güçlü olması için;

 • İçerikler; kullanıcının amacını karşılar nitelikte olmalıdır.
 • Kullanıcılar; içerikleri ilginç ve okunmaya değer bulmalıdır.
 • İçeriklerin, her platform için, optimize edilmiş olması gerekir.
 • İçerikler; sıralamaları, potansiyel müşterileri ve dönüşümleri oluşturur.

İçerik pazarlamasının, stratejinize nerede uyduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu konuda daha profesyonel çalışmalar yapmak için, dijital pazarlama uzmanı, çeşitli çalışmalar yapar ve gerekirse, içerik pazarlama uzmanlarıyla çalışarak, kampanyaların ve reklamların daha başarılı olması sağlanır.

E-Posta Pazarlaması

E-posta ile pazarlama, dijital pazarlamanın bir başka yoludur. Firmaların hedef kitleye ulaşmak ve iletişime geçmek için markalı e-postaları kullanır. Burada devreye giren dijital pazarlama uzmanı; marka farkındalığını artırmak ve sektörde lider konuma geçmek isteyen firmalar için, etkinlik tanıtımları, özel promosyonlar hakkında bilgi vermek amaçlı pazarlama e-postaları hazırlar.

Dijital pazarlama uzmanı, e-posta pazarlaması yaparken;

 • Yeni müşteriler pazarlama e-posta listesine abonelik gerçekleştirdiğinde, marka e-postalarına hoş geldin e-postaları gönderebilir.
 • Yaklaşan satışlar ve indirimlerle oluşturulan promosyon içerikleri, doğrudan tüketici gelen kutusuna gönderilir.
 • Firmalar hakkında yapılan güncellemeleri sunmak için, abonelere periyodik bültenler oluşturur.
 • Müşterilerin ilgilerine teşekkür etmek ya da ilgili ek içerik önermek adına, siteden içerik indirildiğinde e-posta yönlendirmeleri yapar.

Bunun yanında dijital pazarlama uzmanı; müşterilerin siteye göz atma ya da satın alma davranışlarını takip ederek, potansiyel müşterilerin ya da mevcut müşterilerin ilgilenebileceği ek ürünler ya da içerik varlıklarını önerebilir.

Veri Analizi ve Raporlama Araçları

 • Google Analytics
 • Google Data Studio
 • Google Arama Konsolu
 • Facebook Reklamları Raporlama
 • Semrush, Ahrefs, Moz, HusSpot gibi araçları kullanabilmelidir.

Günlük olarak en popüler analiz raporlarının listesini alarak analitik becerilerini kullanan dijital pazarlama yöneticisi; SEO raporlama araçları ile en iyi raporlama sistemini oluşturabilir. Dijital pazarlama dinamik bir sektör olduğundan; sürekli öğrenmeye açık olmak, yenilikleri izlemek gerekir.